Apple

Microsoft Office for Macs gotowy na M1 i zgodny z wytycznymi dla Big Sur

Kamil Pieczonka
Microsoft Office for Macs gotowy na M1 i zgodny z wytycznymi dla Big Sur
13

Microsoft opublikował wczoraj aktualizację dla aplikacji z pakietu Office for Mac - Outlook, Word, Excel, PowerPoint i OneNote, które zyskały wsparcie dla procesorów Apple M1. To jednak nie wszystkie zmiany, bo same aplikacje przeszły spory redesign, aby spełnić wymagania systemu macOS Big Sur.

Nowy wygląd, lepsza wydajność i nowe funkcje

Nowe wersje aplikacji z pakietu Office są już zgodne ze standardem Universal App i mają działać tak samo dobrze, zarówno na komputerach Mac z procesorami Intela, jak i z najnowszym M1. Największą zmianę  powinni odczuć właśnie posiadacze najnowszych komputerów Apple, aplikacje takie jak Outlook, Word, Excel i PowerPoint powinny reagować znacznie lepiej, szczególnie jak pracujecie z dużymi ilościami danych. Aby pobrać nową wersję wystarczy wykonać aktualizację w sklepie App Store.

Microsoft jednocześnie zapowiedział, że w najbliższym czasie pojawi się też dedykowana wersja aplikacji MS Teams, która obecnie działa tylko przez emulator Rosetta 2. To jedno z najpopularniejszych obecnie narzędzi do pracy wspólnej, z którego codziennie korzysta ponad 115 mln użytkowników. Jeśli zaś chodzi o nowe aplikacje pakietu Office, to wsparcie dla Apple M1 to nie jedyna zmiana. Znacząco zmieniono ich wygląd aby dostosować go do wytycznych Apple dla systemu Big Sur, a ponadto dodano szereg nowych funkcji. Przykładowo Outlook będzie obsługiwał konta iCloud, co pozwoli np. na synchronizację swojego kalendarza w jednej aplikacji. Zmienione zostaną również okna startowe poszczególnych aplikacji (widoczne powyżej dla Power Pointa), które przejdą spory redesign. Te zmiany pojawią się jednak dopiero na początku przyszłego roku.

Lepsza praca wspólna i zarządzanie danymi

Nowe aplikacje wprowadzą też nieco usprawnień związanych z pracą wspólną oraz dodawaniem danych. Funkcja "Tell me" to nic innego jak wyszukiwarka, która może dla nas sprawdzić wszystkie aplikacje pakietu pod kątem konkretnych wydarzeń, słów kluczowych czy plików. W pakiecie Excel pojawi się też możliwość odczytania danych ze zdjęcia, np. przy użyciu kamery wbudowanej w komputerze, a nie tylko z faktycznej fotografii. Spore zmiany w kwestii pracy wspólnej czekają również użytkowników Worda oraz Excela. Jeśli kiedyś denerwowaliście się, że ktoś wam edytuje wygląd arkusza w Excelu podczas waszej pracy, to teraz ten problem zniknie. Dzięki możliwości zapisania aktualnego widoku arkusza tylko dla siebie, możemy edytować spokojnie dane, podczas gdy ktoś inny w tym samym czasie już je sobie obrabia. Wreszcie w Wordzie pojawił się także całkiem nowy wygląd komentarzy, które wyglądają znacznie bardziej nowocześnie niż do tej pory. Znając Microsoft to tylko początek zmian, które w przyszłości trafią również na platformę Windows.

źródło: Microsoft

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu