Microsoft

Microsoft Lumia, czy Nokia Lumia? Klientom chyba jest wszystko jedno...

Jakub Szczęsny
83

Historia Windows Phone to także wspólne drogi Microsoftu i Nokii - firm, które najpierw zawiązały mobilny sojusz, a następnie gigant wchłonął dział mobilny wcześniejszej legendy telefonii komórkowej. Kiedy doszło do transakcji, rozmyślano nad tym, jaka przyszłość czeka markę Nokia, co się stanie z L...

Historia Windows Phone to także wspólne drogi Microsoftu i Nokii - firm, które najpierw zawiązały mobilny sojusz, a następnie gigant wchłonął dział mobilny wcześniejszej legendy telefonii komórkowej. Kiedy doszło do transakcji, rozmyślano nad tym, jaka przyszłość czeka markę Nokia, co się stanie z Lumią i jaki wpływ będzie mieć ewentualne zmienienie logo na smartfonach z Windows Phone. Scenariuszów było wiele - wygląda na to, że rynek zaczyna nam wyjaśniać, co z tego będzie.

Marka Lumia dzięki Nokii stała się ikoną dla Windows Phone. Microsoft dobrze o tym wiedział i sygnując prawdziwie kafelkowe telefony swoją marką, postanowił użyć właśnie Lumii. Microsoft Lumia nie brzmi źle - nieźle wygląda i wygląda na to, że równie dobrze przyjmuje się na rynku. Wiele zrobiło tutaj zachowanie podobnej identyfikacji wizualnej marki Lumia - pewne modyfikacje oczywiście wdrożono, jednak mimo wszystko w reklamach, czy materiałach promocyjnych od razu wiadomo było, o jakie urządzenie chodzi.

Lumia 535 pojawiwszy się w ostatnim kwartale ubiegłego roku jako pierwsza zamiast logo Nokii przywdziała pełne szaty Microsoftu i przy okazji naprawiła błędy podstawowego modelu, z którego się wywodzi nie tylko z nazwy. O ile 530 została przyjęta dosyć chłodno - podobnie jak i 630, tak już 535 stała się synonimem dobrze wyważonego - i cenowo i w specyfikacji low-enda. Raport AdDuplexa wskazuje także na to, że Lumia 535 jest też tym smartfonem, który ma potencjał ku temu, by po pewnym czasie wykopać 520-kę z miejsca "najlepiej sprzedającego się Windows Phone'a".

Zestawienie najpopularniejszych telefonów z Windows Phone na pokładzie jasno pokazuje - ów system stoi przede wszystkim budżetowymi propozycjami. Niekwestionowanym liderem jest jak na razie Lumia 520, która dzierży aż 23,2% rynku. Całkiem nieźle radzi sobie Lumia 920, która nawet dzisiaj jest świetną propozycją dla osób, które nie zamierzają wydawać kroci na smartfon, lecz zależy im na dobrych podzespołach. Ta gości w 4,7% smartfonów i wyprzedza m. in. 620, 720 oraz 925 - czyli nieco bardziej elegancką i odrobinę podrasowaną wersję 920. 535 - jedyna Lumia z logo Microsoftu w krótkim czasie zgarnęła 3,1% stojąc na równi ze wspomnianą wyżej Lumią 720.

Sytuacja w Indiach jasno pokazuje, że ogromną szansą dla Windows Phone są rynki wschodzące. W Indiach na przykład Microsoft Lumia 535 zanotowała wzrost na poziomie 5,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca i wygląda na to, że w niedługim czasie może tam zamienić się miejscami z ciągle popularną Lumią 520. Patrząc na podział sił nie sposób nie zauważyć, że Indie szczególnie upodobały sobie budżetowe modele Windows Phone'ów.

Wyraźnie widać także, że Windows Phone 7 umiera. To akurat nie dziwi - obecnie sprzedawane są głównie urządzenia pod kontrolą "ósemki". Pierwsza edycja Windows Phone 8 traci na rzecz wersji 8.1, a "siódemka" po prostu znika. Naturalna kolej rzeczy. Do zestawienia załapał się także Windows 10 dla telefonów, który gości na 0,2% urządzeń.

AdDuplex także dostrzegł dwa niezapowiedziane dotychczas modele telefonów - chodzi tutaj oczywiście o Lumię 1330 i 640 - urządzenia, które zobaczymy zapewne już niedługo, bowiem podczas MWC w Barcelonie.

Grafika: 1, 2, 3, 4, 5

Źródło: Windows Central / AdDuplex

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu