Microsoft

Microsoft Lumia, czy Nokia Lumia? Klientom chyba jest wszystko jedno...

Jakub Szczęsny
Microsoft Lumia, czy Nokia Lumia? Klientom chyba jest wszystko jedno...
83

Historia Windows Phone to także wspólne drogi Microsoftu i Nokii - firm, które najpierw zawiązały mobilny sojusz, a następnie gigant wchłonął dział mobilny wcześniejszej legendy telefonii komórkowej. Kiedy doszło do transakcji, rozmyślano nad tym, jaka przyszłość czeka markę Nokia, co się stanie z L...

Historia Windows Phone to także wspólne drogi Microsoftu i Nokii - firm, które najpierw zawiązały mobilny sojusz, a następnie gigant wchłonął dział mobilny wcześniejszej legendy telefonii komórkowej. Kiedy doszło do transakcji, rozmyślano nad tym, jaka przyszłość czeka markę Nokia, co się stanie z Lumią i jaki wpływ będzie mieć ewentualne zmienienie logo na smartfonach z Windows Phone. Scenariuszów było wiele - wygląda na to, że rynek zaczyna nam wyjaśniać, co z tego będzie.

Marka Lumia dzięki Nokii stała się ikoną dla Windows Phone. Microsoft dobrze o tym wiedział i sygnując prawdziwie kafelkowe telefony swoją marką, postanowił użyć właśnie Lumii. Microsoft Lumia nie brzmi źle - nieźle wygląda i wygląda na to, że równie dobrze przyjmuje się na rynku. Wiele zrobiło tutaj zachowanie podobnej identyfikacji wizualnej marki Lumia - pewne modyfikacje oczywiście wdrożono, jednak mimo wszystko w reklamach, czy materiałach promocyjnych od razu wiadomo było, o jakie urządzenie chodzi.

Lumia 535 pojawiwszy się w ostatnim kwartale ubiegłego roku jako pierwsza zamiast logo Nokii przywdziała pełne szaty Microsoftu i przy okazji naprawiła błędy podstawowego modelu, z którego się wywodzi nie tylko z nazwy. O ile 530 została przyjęta dosyć chłodno - podobnie jak i 630, tak już 535 stała się synonimem dobrze wyważonego - i cenowo i w specyfikacji low-enda. Raport AdDuplexa wskazuje także na to, że Lumia 535 jest też tym smartfonem, który ma potencjał ku temu, by po pewnym czasie wykopać 520-kę z miejsca "najlepiej sprzedającego się Windows Phone'a".

Zestawienie najpopularniejszych telefonów z Windows Phone na pokładzie jasno pokazuje - ów system stoi przede wszystkim budżetowymi propozycjami. Niekwestionowanym liderem jest jak na razie Lumia 520, która dzierży aż 23,2% rynku. Całkiem nieźle radzi sobie Lumia 920, która nawet dzisiaj jest świetną propozycją dla osób, które nie zamierzają wydawać kroci na smartfon, lecz zależy im na dobrych podzespołach. Ta gości w 4,7% smartfonów i wyprzedza m. in. 620, 720 oraz 925 - czyli nieco bardziej elegancką i odrobinę podrasowaną wersję 920. 535 - jedyna Lumia z logo Microsoftu w krótkim czasie zgarnęła 3,1% stojąc na równi ze wspomnianą wyżej Lumią 720.

Sytuacja w Indiach jasno pokazuje, że ogromną szansą dla Windows Phone są rynki wschodzące. W Indiach na przykład Microsoft Lumia 535 zanotowała wzrost na poziomie 5,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca i wygląda na to, że w niedługim czasie może tam zamienić się miejscami z ciągle popularną Lumią 520. Patrząc na podział sił nie sposób nie zauważyć, że Indie szczególnie upodobały sobie budżetowe modele Windows Phone'ów.

Wyraźnie widać także, że Windows Phone 7 umiera. To akurat nie dziwi - obecnie sprzedawane są głównie urządzenia pod kontrolą "ósemki". Pierwsza edycja Windows Phone 8 traci na rzecz wersji 8.1, a "siódemka" po prostu znika. Naturalna kolej rzeczy. Do zestawienia załapał się także Windows 10 dla telefonów, który gości na 0,2% urządzeń.

AdDuplex także dostrzegł dwa niezapowiedziane dotychczas modele telefonów - chodzi tutaj oczywiście o Lumię 1330 i 640 - urządzenia, które zobaczymy zapewne już niedługo, bowiem podczas MWC w Barcelonie.

Grafika: 1, 2, 3, 4, 5

Źródło: Windows Central / AdDuplex

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu