Mobile

LG G3 z wyświetlaczem Quad HD zaprezentowany oficjalnie

Tomasz Popielarczyk
LG G3 z wyświetlaczem Quad HD zaprezentowany oficjalnie
42

O LG G3 było już głośno od dobrych kilku tygodni. Media prześcigały się w spekulacjach, donoszeniu o przeciekach i nowych funkcjach koreańskiego flagowca. W końcu kilka dni temu prawie wszystko stało się jasne. Dziś LG prezentuje smartfona oficjalnie i z czystym sumieniem możemy napisać: wiemy już w...

O LG G3 było już głośno od dobrych kilku tygodni. Media prześcigały się w spekulacjach, donoszeniu o przeciekach i nowych funkcjach koreańskiego flagowca. W końcu kilka dni temu prawie wszystko stało się jasne. Dziś LG prezentuje smartfona oficjalnie i z czystym sumieniem możemy napisać: wiemy już wszystko!

Część parametrów dopiero co zaprezentowanego smartfona LG G3 nie jest żadną nowością. Już od dłuższego czasu wiemy, że zastosowanie znajdzie tutaj ekran o przekątnej 5,5 cala oraz rozdzielczości 2560 x 1440 px. Daje to 538 pikseli na cal, a więc tyle samo, co we wprowadzonym na rynek nieco wcześniej smartfonie Oppo Find 7. Co jednak istotne, spośród gigantów rynku mobilnego to LG jest pierwszym, który ośmielił się przełamać granicę Full HD. Wcześniej nie dokonali tego ani Samsung, ani Sony czy też HTC.

Warto zwrócić uwagę również na stosunek ekranu do całej powierzchni frontu smartfona. W LG G3 wynosi on 76,4 proc. Koreańczycy pobili zatem swój własny rekord, bo w przypadku poprzednika było to 75,7 proc. Minimalny, ale jednak progres jest.

Wbudowana w smartfona bateria ma pojemność 3000 mAh, co z pozoru nie wydaje się niczym zwyczajnym, a wręcz może napawać niepokojem wobec rozdzielczości Quad HD. LG podkreśla jednak, że zamiast metalowej katody wbudowano tutaj grafitową, co ma przełożyć się na znacznie większą trwałość całego ogniwa.

Pozostałą część specyfikacji również dobrze znamy: czterordzeniowy Snapdragon 801 z zegarem 2,5 GHz wspierany przez 3 (lub 2 - zależnie od wersji) GB pamięci RAM DDR3 i 16/32 GB pamięci eMMC. W przeciwieństwie do "Giedwójki" znajdziemy tutaj slot na karty MicroSD, i to nie byle jaki bo obsługujący nośniki o maksymalnej pojemności 128 GB.

Innowacje są też widoczne module aparatu. Otrzymał on matrycę o rozdzielczości 13 Mpix i optyczną stabilizację obrazu OIS+, a więc tak samo jak w przypadku G2. Wspiera go jednak laserowy autofocus, który ma potrafić efektywnie zmierzyć odległość od fotografowanego obiektu i na tej podstawie błyskawicznie złapać ostrość - również przy słabym oświetleniu. Na rezultaty będziemy musieli nieco poczekać, niemniej zapowiada się to całkiem obiecująco.

Z przodu zastosowano kamerkę 2,1 Mpix z nieco jaśniejszym niż poprzednio obiektywem. LG podkreśla tutaj funkcję rozpoznawania gestów. Wystarczy, że użytkownik zaciśnie pięść, a smartfon odliczy trzy sekundy i automatycznie wykona fotografię. Do selfie, jak znalazł.

Zdejmowany (!) tylny panel wykonano z metalu tworzywa stylizowanego na metal. Klapka ma matowe, szczotkowane wykończenie, co ma zapobiegać powstawaniu odcisków palców. Zaokrąglony, nieco łukowaty kształt ma natomiast pozwalać na pewniejszy chwyt. Tradycyjnie przyciski głośności i zasilania umieszczono tuż pod obiektywem aparatu.

Wraz z LG G3 debiutuje też nowa wersja nakładki graficznej Optimus UI, która charakteryzuje się minimalistyczną, spłaszczoną stylistyką. Znajdziemy tutaj wiele elementów znanych już z poprzedniej generacji, a więc przewidującą wpisane słowa klawiaturę z obsługą pisania przeciągnięciami czy funkcję Knock Code, która pozwala zabezpieczyć smartfona kombinacją stuknięć w ekran rozpoznawanych również przy wygaszonym wyświetlaczu.

Wśród nowości warto wymienić moduł Smart Notice, czyli osobistego asystenta, który ma przekazywać użytkownikowi sugestie i rekomendacje oparte na jego zachowaniach, sposobach używania telefonu oraz miejscu pobytu. Jej atutem ma być wykorzystywanie naturalnego języka - ciekawe czy doczekamy się polskiego. Funkcja Content Lock pozwoli nam zabezpieczyć i ukryć osobiste pliki na urządzeniu, a mechanizm Kill Switch umożliwi zdalne zablokowanie smartfona i usuwanie zgromadzonych tutaj danych. W zasadzie podobne rozwiązania są już obecne od pewnego czasu na rynku.

Wraz ze smartfonem debiutują też markowe akcesoria. Etui QuickCircle to okrągła wersja akcesorium QuickWindow, które zadebiutowało wraz z LG G2. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ono okrągłym okienkiem na froncie, które mają wykorzystywać wbudowane w system aplikacje do komunikacji z użytkownikiem bez konieczności wybudzania smartfona. Koreańczycy opracowali również we współpracy z firmą Harman/Kardon słuchawki LG Tone Infinim z funkcją Name Alert odtwarzającą informacje głosowe o przychodzących połączeniach. Ostatnim z akcesoriów jest składana ładowarka bezprzewodowa zgodna ze standardem Qi.

Już 28 maja sprzedaż rusza w Korei Południowej. Krótko potem LG G3 ma trafić do 170 operatorów komórkowych na całym świecie (u nas, o ile się nie mylę aktywnie z Koreańczykami współpracuje Play, więc pewnie tam smartfon zawita najpierw). Ceny niestety nie ujawniono.

A pełna specyfikacja LG G3 wygląda następująco:

  • Ÿ  Chipset: Qualcomm Snapdragon 801 (czterordzeniowy, taktowanie do 2,5 GHz)
  • Ÿ  Wyświetlacz: IPS, 5,5 cala, Quad HD (2560 x 1440 pikseli, 538 pikseli na cal)
  • Ÿ  Pamięć: 16/32GB eMMC ROM / 2/3 GB DDR3 RAM / microSD slot (maks. 2TB)
  • Ÿ  Aparat: tylny aparat 13 MP ze stabilizacją optyczną i laserowym autofokusem / przedni aparat 2,1 MP
  • Ÿ  Bateria: 3000 mAh (wyjmowana)
  • Ÿ  System operacyjny: Android 4.4.2 KitKat
  • Ÿ  Wymiary: 146,3 x 74,6 x 8,9 mm
  • Ÿ  Masa: 149 g
  • Ÿ  Sieć komórkowa: 4G / LTE / HSPA+ 21 Mb/s (3G)
  • Ÿ  Połączenia: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth Smart Ready (Apt-X), NFC, SlimPort, A-GPS/Glonass, USB 2.0
  • Ÿ  Kolor: czarny, biały, złoty, filetowy, czerwony
  • Ÿ  Inne: Smart Keyboard, Smart Notice, Knock Code , tryb gościa, itp.

 

Aktualizacja 20:51: Okazuje się, że zastosowana konstrukcja to w dalszym ciągu klasyczny plastik, jednak stylizowany na metal. Zastosowana matowa powłoka ma przypominać szczotkowane aluminium i zapobiegać odciskom palców. Oznacza to zatem, że G3 nie będzie raczej rywalem dla okutego w aluminium One M8.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidLGpremieryLG G3