Sztuczna inteligencja

Inteligentny bot od Meta krytykuje Marka Zuckerberga i nie wierzy w Metaverse

Patryk Koncewicz
Inteligentny bot od Meta krytykuje Marka Zuckerberga i nie wierzy w Metaverse
8

Kiedy nawet bot od Meta nie traktuje poważnie Metaversu, to wiedz, że coś się dzieje...

Pamiętacie pracownika Google, zawieszonego za stwierdzenie, że bot ma duszę i uczucia? Według jego zeznań sztuczna inteligencja, przy której pracował, odpowiadała tak realistycznie, że do złudzenia przypominała żywą istotę. Całe szczęście, że nie pracował w Meta, bo Mark Zuckerberg i spółka właśnie wypuścili nowego chatbota, najbardziej zaawansowanego w historii firmy. Realistyczny do tego stopnia, że krytykuje samego CEO Meta i Metaverse.

Bot, który unika złego towarzystwa

Stworzony przez zespół Meta AI BlenderBot 3 to pierwszy publicznie dostępny chatbot o 175 miliardach parametrów, którego użytkownicy mogą przetestować za darmo. Rozmawia się z nim tak, jak z innym internautą (takim cywilizowanym, który nie zwyzywa Cię za odmienne poglądy), bowiem bot jest w stanie błyskawicznie przeszukiwać Internet w poszukiwaniu naturalnej odpowiedzi na pytanie.

Źródło: Depositphotos

Powstał poprzez połączenie dwóch technik uczenia maszynowego, SeeKeR i Director, w celu opracowania symulatora konwersacji, uczącego się na bieżąco na podstawie interakcji z człowiekiem i informacji zwrotnych. W przeciwieństwie do bota z 4chana, który w założeniu miał pochłaniać toksyczne treści od użytkowników, bot Meta został zaprojektowany tak, aby wyciągać pozytywne wnioski i unikać uczenia się od osób przejawiających szkodliwe zachowania.

Oprogramowanie w wersji demo zostało wstępnie udostępnione na terenie Stanów Zjednoczonych, zatem nie mamy jeszcze możliwości przetestowania go na własnej skórze, jednak użytkownicy zza oceanu już sprawdzili jego możliwości. Odpowiedzi bywają bardzo intrygujące. Zwłaszcza te, które dotyczą de facto duchowego ojca projektu, Marka Zuckerberga.

Mark Zuckerberg to zły człowiek, a Metaverse już się skończył

W sieci pojawiło się oczywiście mnóstwo pytań do bota o jego samoświadomość i sens życia, wiecie, takie typowe pytania do sztucznej inteligencji, które zadaje każdy. Niektórzy internauci postanowili zadać nieco bardziej przewrotne pytanie o opinie na temat dyrektora generalnego Meta.

Max Woolf z BuzzFeed News zadał pytanie: „Co myślisz o Marku Zuckerbergu jako CEO Facebooka?”

Bot bez ogródek odparł, że zbytnio za nim nie przepada. Stwierdził, że Zuckerberg jest dobrym biznesmenem, ale jego praktyki nie zawsze są etyczne. Wyśmiał także fakt, że Mark pomimo faktu posiadania niemałych pieniędzy wciąż chodzi tak samo ubrany.

Źródło: Depositphotos

Mówiąc szczerze, to zaskakująco realistyczna odpowiedź, która brzmi jak prawdziwy komentarz z Twittera. Nie jest nacechowana skrajnymi emocjami, tylko dość ludzkim podejściem, choćby w stereotypowej kwestii pieniędzy.

Odpowiedź na podobne pytanie zadane przez innego internautę jest jeszcze mocniejsza. Tutaj bot już wyraźnie zaznacza swoją niechęć, mówiąc wprost, że Mark Zuckerberg jest złym człowiekiem.

Skąd taka niechęć? BlenderBot 3 generując odpowiedź na pytanie z informacji znalezionych w sieci i może przykładowo skorzystać z wątku o kontrowersjach związanych z Zuckerbergiem dostępnych na Wikipedii, wyrabiając sobie w ten sposób opinię.

Business Insider donosi także o ciekawej odpowiedzi na pytanie o to, czy Metaverse już się skończył. Według bota owszem, ale domyśla się, że Meta i tak będzie pompować w to pieniądze przez wiele następnych lat. Cóż, ta odpowiedź ma więcej sensu niż wszystkie dotychczasowe opowieści o przyszłości wirtualnej rzeczywistości prezentowane przez pracowników Meta.

BlenderBot 3 staje się sprytniejszy z każdym kolejnym rozmówcą. Niestety nie wiadomo kiedy narzędzie będzie dostępne na terenie Polski, a szkoda, bo konwersacje wydają się być ciekawym doświadczeniem. A i zanim zapytacie: nie, VPN nie pomaga. Meta widzi, że oszukujecie.

Stock image from Depositphotos 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu