Felietony

MeeGo ciągle żyje - nowe wydanie systemu

Szymon Barczak
MeeGo ciągle żyje - nowe wydanie systemu
Reklama

Dużo piszemy ostatnimi czasy o gigantach rynku mobilnego, czyli Androidzie i iOS, a dawno nie było na AntyWebie informacji na temat tych mniej popular...


Dużo piszemy ostatnimi czasy o gigantach rynku mobilnego, czyli Androidzie i iOS, a dawno nie było na AntyWebie informacji na temat tych mniej popularnych systemów. BlackBerry traci na rzecz Androida, webOS przejęty przez HP próbuje wbić się na rynek, Symbian pozostaje w swojej niszy, ale mamy jeszcze MeeGo, o którym, jak sprawdziłem archiwum, nie pojawił się do tej pory żaden dedykowany wpis.

Reklama

A szkoda - MeeGo pomimo tego, że nie jest popularny i wciąż jest w fazie rozwoju, jest ciekawym projektem i zyskał już pewne grono fanów, nawet w Polsce, gdzie organizowane są cykle spotkań sympatyków MeeGo. Mam teraz szczególną okazję napisać kilka słów na temat tego systemu, który być może za kilka lat uszczknie większą część rynku mobilnego, dlatego, że zaledwie tydzień temu wydana została nowa wersja tego systemu, wnosząca wiele nowych funkcji i poprawek.

W gościnnym wpisie na AntyWebie Jacek Arytmiak napisał "Nawet ogłoszony rok temu alians z Intelem szukającym nowych partnerów poza długoletnim związkiem z Microsoftem nie pomógł Nokii zamienić MeeGo (wcześniej znanego jako Maemo) w złoto." Mimo tej prawdy, ten otwartoźródłowy projekt wciąż żyje i doczekał się nowej wersji - 1.2. W dodatku już teraz planowane jest kolejne wydanie, które pokazać ma się zgodnie z harmonogramem w październiku bieżącego roku.


MeeGo, które, jak mówi informacja na stronie, provides a complete set of enabling technologies for mobile computing, nie ma co prawda wielkiej popularności i aktywacji liczonych w milionach, ale znalazło swoją niszę i sympatyków, którzy gotowi są rozwijać ten projekt, a to właśnie deweloperzy są jednym z kluczowych elementów udanego projektu. W Krakowie powstał związek sympatyków tego systemu, który zorganizował już trzy spotkania [1] [2] [3], gdzie na ostatnie, które miało miejsce 10 maja, przybył Carsten Munk (Nokia N900 Hardware Adaptation Maintainer), co spowodowało, że głównym językiem spotkania był język angielski. Dodatkowo, grupa organizująca spotkania pozyskała sponsoring od firmy Comarch. Tematy przewijające się przez te konferencje związane są zarówno z używaniem, jak i programowaniem MeeGo i tworzeniem aplikacji pod ten system.

MeeGo bazuje na Linuksie, obsługuje zarówno procesory Intel Atom, jak i ARM v7. Nowa wersja systemu przyniosła m.in. aktualizację frameworka, poszerzenie API m.in. o funkcje lokalizacyjne urządzenia, nową wersję Netbook UX, nową wersję bibliotek SDK i wiele innych. Warto tutaj dodać fakt, że MeeGo odnajduje zastosowanie zarówno na netbookach jak i smartfonach czy tabletach. Osobno tworzona jest podstawa systemu, tzw. MeeGo Core OS, a osobno budowany jest interfejs do konkretnego typu urządzenia.

Twórcy mówią, że są otwarci na propozycje zmian i nowych funkcji, które mogą dodać do 1.3, gdyż drzewo rozwojowe projektu nie zostało jeszcze zamknięte. Zaakceptowano już wiele nowych poprawek i funkcji, które zostaną wdrożone w wydaniu 1.3.

Wszystkich, którzy zainteresowali się tematem, pragnę poinformować, że wczoraj zakończyła się konferencja na temat systemu, która miała miejsce w San Franciso, a nagrania z tego wydarzenia są dostępne nieodpłatnie na stronie internetowej.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama