Felietony

Bing Vision czy augmented reality w Windows Phone 7

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Bing Vision czy augmented reality w Windows Phone 7
5

W dniu wczorajszym miała miejsce konferencja prasowa Microsoftu podczas której zaprezentowano i zapowiedziano znaczącą aktualizację Windows Phone 7. Pomimo słabych wyników sprzedaży, koncern nie poddaje się i ciągle rozwija swoją mobilną platformę systemową. Muszę przyznać, że telefoniczny Windows c...

W dniu wczorajszym miała miejsce konferencja prasowa Microsoftu podczas której zaprezentowano i zapowiedziano znaczącą aktualizację Windows Phone 7. Pomimo słabych wyników sprzedaży, koncern nie poddaje się i ciągle rozwija swoją mobilną platformę systemową. Muszę przyznać, że telefoniczny Windows coraz bardziej mnie intryguje. Wynika to w dużym stopniu z odmienności WP7, w stosunku do innych systemów, obecnych na rynku. Mam na myśli szczególnie Androida oraz iOS. To jednak nie wszystko. Microsoft ma według mnie również ciekawą politykę dotyczącą istniejących już usług (w portfolio koncernu) oraz ich integracji w WP7. Jedną z nich jest wyszukiwarka Bing, której wersji dla Windows Phone 7 zyskała dostęp do rozszerzonej rzeczywistości.

Na poniższym wideo możecie zobaczyć prezentację funkcjonalności Bing Vision.

Oczywiście Microsoft nie wynalazł technologi AR, ani tym bardziej nie zintegrował jej, jako pierwszy w mobilnej wyszukiwarce. Bing Vision ma jednak pewną przewagę nad konkurencją. Jaką? Otóż Microsoft postanowił, że podstawką sprzętową dla Windows Phone 7 będą układy Qualcomm, które z kolei, w najnowszych modelach oferują akcelerację sprzętową technologi AR (a dokładniej elementów związanych z przetwarzaniem obrazu).

Wiele wskazuje więc, że Microsoft zamierza uczynić z AR kluczowy element swojej platformy. Aby tego dokonać, koncern tworzy kompletne rozwiązanie składające z platformy sprzętowej oraz wykorzystującego ją zestawu narzędzi programistycznych.

Microsoft ma więc narzędzie o dużym potencjale, do adopcji którego musi przekonać lokalnych deweloperów oraz dostawców treści. Jednym słowem, skanując w Polsce okładkę książki przy użyciu telefonu z Windows Phone 7 powinniśmy otrzymać polskie propozycje zakupowe. Lokalizacji tego typu powinno być dużo więcej. Jeśli Microsoft położy na to na nacisk, WP7 ma szansę odnieść duży sukces w segmencie augmented reality.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu