Procesory

MediaTek jest najwydajniejszy. A ludzie i tak wolą Snapdragona

Mirosław Mazanec
MediaTek jest najwydajniejszy. A ludzie i tak wolą Snapdragona
26

W najnowszym rankingu AnTuTu najmocniejszym procesorem jest Mediatek Dimensity 9000+. Ale największym zaufaniem cieszy się procesor firmy Qualcomm.

Smartfon który jest w chwili obecnej numerem jeden rankingu to Asus ROG 6D, pracujący na procesorze MediaTek Dimensity 9000+. Jego wynik to 1,123,036 pkt. Dwa kolejne miejsca zajmują urządzenia ze Snapdragonem 8+ Gen 1.

Dimensity 9000+ to poprawiony nieznacznie model 9000. Podobnie zrobił Qualcomm poprawiając Snapdragona 8 Gen 1. MediaTek dalej pracuje w konfiguracji 1+3+4, ale podkręcono główny rdzeń z 3,05 GHz na 3,2 GHz. Wzmocniono też układ graficzny Mali-G710 MC10. Wzrosty mocy procesora i grafiki odpowiednio o 5 i 10 proc. pozwoliły wspiąć się na szczyt rankingu.

Tylko co z tego? Serwis GSMArena zapytał czytelników, czy woleliby być właścicielami modelu Asus ROG Phone 6D z MediaTekiem czy ROG Phone 6 Pro ze Snapdragonem 8+ Gen 1. Zdecydowana większość osób (prawie 40 proc.) wybrałaby model z procesorem amerykańskiej firmy. Na model z MediaTekiem skusiłoby się niecałe 10 proc.

Pamiętajmy, że mówimy tu tylko o wydajności. A przecież procesory odpowiadają za mnóstwo innych rzeczy. Od nich chociażby zależy również jakość zdjęć czy kręconych filmów.

W tych dziedzinach Qualcomm zawsze był górą. Wystarczy przypomnieć jak sprawowały się procesory Kirin od Huaweia, które zapewniały znakomitą wydajność, ale jakość filmów była taka sobie. I bynajmniej nie chodziło tu o matryce czy oprogramowanie, bo zdjęcia z topowych urządzeń tego producenta w opinii wielu osób były wręcz najlepsze na rynku.

Warto zwrócić również uwagę na to, że coraz więcej producentów myśli o własnym procesorze. Pixele od Google pracują na autorskim Tensorze który powstał przy współpracy z Samsungiem. A prace nad własnym chipem rozpoczęło OPPO. Firma wchodzi w skład koncernu BBK, pod którego skrzydłami są również VIVO, Realme czy OnePlus. Można więc założyć, że w perspektywie wszystkie w jakiejś części korzystałyby z autorskiego chipu. A ma on być wytworzony w najnowocześniejszej, 3 nm technologii. O pracach nad swoim procesorem mówi się również w Xiaomi.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news