Mobile

W końcu dobry procesor Mediateka? Na to wygląda!

Albert Lewandowski
W końcu dobry procesor Mediateka? Na to wygląda!
11

Tajwański twórca procesorów przyzwyczaił nas do prezentowania kilka razy w roku swoich układów zupełnie z zaskoczenia. Nie inaczej jest z nowym Mediatekiem Helio P22. Co warto o nim wiedzieć?

Seria P na czele

Wcześniej flagową serią SoC w portfolio tej firmy była seria X. Jednak po nieudanej linii X30, która okazała się być wyjątkowo gorącym niepowodzeniem, niechcianym przez nikogo, uznano, że lepiej skupić się na tym, co rzeczywiście budzi zainteresowanie. Cóż, na najwyższej półce można oczekiwać czegoś więcej niż tylko dużej liczby rdzeni. Najprawdopodobniej powrót do segmentu high-end nastąpi w przyszłym roku, a na razie Mediatek dowodzi swojej siły gdzieś indziej.

Seria P to procesory przeznaczone dla urządzeń z niskiej i średniej półki. Trzeba im przyznać, że oferują bardzo dobry stosunek wydajności do ceny, choć należy im wytknąć dwie wady. Pierwsza to wyższe zużycie energii niż w porównywalnych Snapdragonach, a druga dotyczy braku oficjalnych sterowników do nich. Wydaje się jednak, że nowy Mediatek Helio P22 pozbędzie się jednego minusa.

Mediatek Helio P22 jak premium

Nowy układ skierowany jest do tanich smartfonów ze średniej półki, które celują wyżej. Procesor składa się z ośmiu rdzeni ARM Cortex A53 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2 GHz, a całość wyprodukowano w procesie litograficznym 12 nanometrów. Pozwoli to zmniejszyć zużycie energii i tym samym ilość wydzielanego ciepła.

Za grafikę odpowiada chip IMG PowerVR GE8320 650 MHz. Mediatek Helio P22 będzie wspierał ekrany o maksymalnej rozdzielczości 1600 x 720 pikseli (20:9), pojedynczy aparat 21 Mpix lub podwójny 13+8 Mpix. Firma zadbała także o technologie uzyskania rozmycia soczewkowego czy rozpoznawania twarzy.

Warto dodać tu informacje o obsłudze kości pamięć operacyjnej LPDDR3 czy LPDDR4 do 6 GB oraz pamięci wbudowanej eMMC 5.1. Co ciekawsze, oferuje on Bluetooth 5.0, LTE Cat. 4, WiFi 802.11 ac, GPS, Glonass, Beidou czy Galileo.

Moim zdaniem to bardzo udana nowość dla tańszych smartfonów. W segmencie do 800 złotych wypada bardzo dobrze, a sądzę, że właśnie w tej półce to SoC się zadomowi. Od strony technicznej to mocna propozycja, na którą Qualcomm na razie nie ma bezpośredniej odpowiedzi. Czekamy teraz na pierwsze testy syntetyczne Helio P22.

źródło: Android Police

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu