Dość zaskakująca decyzja mBanku, który informuje na stronach forum o jego zamknięciu z dniem 23 maja 2018 roku: UWAGA! 23 maja wyłączamy możliwość logowania i komentowania na forum mBanku. W praktyce więc, użytkownicy stracą zupełnie możliwość udzielania się i korzystania z tego forum.
Zaskakująca dlatego, że to forum żyje, może nie tak bardzo jak kiedyś, ale użytkownicy cały czas zgłaszają uwagi, problemy czy zwyczajnie zostawiają pytania na różne zagadnienia finansowe. To najbardziej wartościowa baza klientów, którzy zostawiają bankowi feedback z pierwszej ręki, na który można szybko zareagować, poprawić czy usunąć problem, zanim dotknie większej grupy użytkowników.
Jak to tłumaczy mBank? Faktem, że formuła forum wyczerpała sie w obecnym kształcie, a jego użytkownicy przenieśli się na Facebooka:
Przez niemal osiemnaście lat naszej działalności wiele się wydarzyło. Internet zmienił nasz świat. Dostępność informacji i swoboda komunikowania się z innymi jest większa niż kiedykolwiek. Powstały media społecznościowe, rozwinęły się nowe technologie, umożliwiające szybki i stały kontakt w Wami. Komunikacja zmieniła swój format. Serwisy społecznościowe w dużej mierze zastąpiły tradycyjne kanały informacyjne, czy nawet portale internetowe. Zauważamy to również w Waszym działaniu. Aktywność klientów przeniosła się z bankowego Forum na Facebooka. Jesteście tam całą dobę, a my staramy się dotrzymywać Wam kroku. Dlatego w związku z wyczerpaniem się formuły forum w obecnym kształcie, zamykamy je. Zapraszamy Was serdecznie na nasz profil Facebookowy, gdzie jesteśmy 24 godziny na dobę. Zachęcamy również do kontaktu z Ekspertem online. Codziennie możecie korzystać z mLinii na klik w aplikacji mobilnej oraz rozmowy wideo, audio lub czat.
To ciekawe, że w dobie złej prasy jaką ma teraz Facebook i ogólnej niechęci do tego serwisu społecznościowego, tłumaczy się zamykanie serwisów ucieczką na Facebooka, i to właśnie teraz. Przypomnę, że mBank nie był pierwszy z taką komunikacją, tłumaczącą podobną decyzję. O to jak Wirtualna Polska wypowiadała się o zamknięciu swojego serwisu blogowego Bloog.pl:
Chcemy, by osoby zainteresowane dalszym blogowaniem miały jak najwięcej czasu na przeniesienie swoich treści. Platforma Bloog.pl powstała w 2005 roku. Przez 12 lat oczekiwania odbiorców zmieniły się. Z czasem dodatkową alternatywą dla czytelników blogów stały się media społecznościowe.
Podobną decyzję podjął Onet ze swoim Blog.pl. Czy ten rok to jakaś masowa migracja do Facebooka? Nie sądzę, są drobne wahania w liczbie użytkowników, ale popularny w Polsce jest on od wielu lat.
Wydaje mi się, że to bardziej ruchy związane z wejściem w życie przepisów RODO, co ma mieć miejsce już 25 maja (w przypadku mBanku to dziwny zbieg okoliczności, że zamykają akurat dwa dni przed tą datą). To jednak kolejna baza użytkowników, na którą trzeba rozwinąć szczególną uwagę i spełnić szereg wymagań związanych z nowymi przepisanymi. Faktem jest, że fora czy serwisy blogowe najlepsze lata mają już za sobą, więc łatwiej je wykasować, korzystając z tej okazji, którą niosą ze sobą przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu