Stosunkowo niedawno wystartowaliśmy z nowym projektem na Antyweb. Podcast Antyweb Po Godzinach przyjęliście bardzo serdecznie, ale część z naszych czytelników (i nie tylko) nie miała nigdy wcześniej do czynienia z podcastami. Czym jest podcast, jak, gdzie i czego słuchać?
Co to jest podcast?
Najprościej mówiąc podcast jest audycją w formie audio lub wideo, która ukazuje się w internecie. Tematyka podcastu nie jest w żaden sposób narzucana, może dotyczyć dosłownie wszystkiego (lub niczego), a autorem podcastu może zostać każdy. Swoje podcasty publikują autorzy książek, redaktorzy z prasy, telewizji, radia i internetu, pojawiają się także audycje radiowe dystrybuowane, jako podcast.
Gdzie szukać podcastów?
Niewątpliwie największą bazą podcastów jest serwis Apple Podcasts dostępny w aplikacji iTunes lub na urządzeniach z systemem iOS, gdzie dostępna jest osobna aplikacja "Podcasty". To najczęściej odwiedzane miejsce poświęcone podcastom, a audycji możecie słuchać streamując je z sieci lub pobierając do pamięci komputera, tabletu lub smartfona.
Ale iTunes nie jest oczywiście jedynym miejscem, gdzie posłuchacie podcastów. Prawdopodobnie najlepszą aplikacją, uniwersalną, choć płatną, jest Pocket Casts oferowana na Androida, iOS-a i Windows Phone/Mobile. Istnieje również wersja webowa, dostępna z poziomu przeglądarki. Jeśli nie planujecie wydawać ani złotówki na aplikację do podcastów, to możecie sięgnąć po Overcast, Podcast Republic, CastBox, Podcast Addict i Podcast Go, a także Stitcher i Lecton.
Jeśli chodzi o platformy, to tutaj do dyspozycji są również Spotify (tylko wybierane przez moderatorów sekcji podcasty treści są dostępne w aplikacji), SoundCloud (serwis pełen nie tylko podcastów, ale przede wszystkim muzyki, dlatego nie jest to do końca miejsce dedykowane tylko audycjom tego typu) oraz TuneIn, gdzie oprócz podcastów znajdziecie też stacje radiowe na żywo i to z całego świata.
Moim faworytem jest Pocket Casts ze względu na obecność na najważniejszych dla mnie platformach oraz funkcje pozwalające spersonalizować obsługę jednego lub wielu kanałów, co pozwala uniknąć żmudnego pobierania nowych odcinków lub potrzeby pamiętania o usuwaniu już tych odsłuchanych. Nie zdecydowałem się na wersję webową, słucham podcastów raczej na słuchawkach z urządzeń mobilnych, ale jeśli chcielibyście zapytać o program na Windows 10, to wskazałbym Grover Podcast.
Jakich podcastów słuchać?
To najtrudniejsze pytanie, jakie można zadać, ponieważ podobnie jak z informacjami, telewizją, filmami i muzyką, podcasty wpisują się w gusta i zainteresowania słuchaczy. Mogę Wam zdradzić, jakich podcastów słucham ja, ale jeśli będziecie zainteresowani konkretną tematyką, która mnie nie interesuje, to o istnieniu najlepszego podcastu traktującego właśnie o tym, mogę nawet nie znać.
Swoją listę rozpocznę od kilku ulubionych, jak Limetown - słuchowisko science-fiction, którego druga część ma wkrótce mieć swoją premierę. Ponadto, zaproponuję produkcje informacyjne, technologiczne oraz słuchowiska. Z pierwszej kategorii wymienię z pewnością NBC Nighlty News, StartTalk Radio oraz RunningMate. Pośród technologicznych podcastów podam takie tytuły jak: The Vergecast, Re/Code Replay oraz Re/Code Decode, Ctrl Walt Delete, Polygon Longform. A wracając do słuchowisk - tutaj prym wiodą Strangers, The American Life, Serial, Criminal, Detective.
Na koniec polecę oczywiście podcast Antyweb Po Godzinach.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu