Facebook

Masz swoją stronę? Stwórz swojego bota dla swoich Czytelników na FBM, na przykład jako czytnik RSS

Grzegorz Ułan
Masz swoją stronę? Stwórz swojego bota dla swoich Czytelników na FBM, na przykład jako czytnik RSS
25

Ostatnia konferencja Facebooka F8 była swoistą zapowiedzią inwazji botów. W rzeczywistości tak się stało. Teraz już znajdziemy mnóstwo propozycji takich botów na każdy wiodący komunikator. Nie są to jeszcze może zbytnio zaawansowane produkcje, ale do podstawowych zastosowań jak najbardziej można je już wykorzystywać.

Przez ten czas natrafiłem na kilka narzędzi, które pozwalają na tworzenie botów, jednak wymagających jakiejś tam wiedzy i umiejętności programistycznych. Wczorajsze znalezisko ManyChat udowadnia, że można to zrobić prosto, przejrzyście i zrozumiałe dla większości użytkowników komputerów.

Na początek musimy autoryzować dostęp serwisu do naszego konta na Facebooku i do naszego fanpage. Najpierw autoryzowałem dostęp do testowego fanpage, aby sprawdzić czy narzędzie nie narobi problemów. Nic takiego się nie stało, po wszystkim uruchomiła się tablica do zarządzania naszym botem.


W pierwszej zakładce znajdziemy narzędzia do udostępnienia naszego bota na stronie czy to w postaci linka czy też jako przycisk do wysyłania wiadomości, który możemy osadzić w swoim serwisie przy pomocy kodu skryptu.


Dalej mamy opcję przygotowania wiadomości do naszych subskrybentów, możemy dodawać sam tekst, link czy obrazek.


Najprościej jednak na początek skonfigurować automatyczne wpisy, czyli wykorzystać naszego bota na przykład jako czytnik RSS. W tym celu wystarczy dodać link do naszych źródeł, dzięki czemu przy każdej nowej publikacji nasi czytelnicy będą dostawali powiadomienie na swoim Messengerze.


Jeśli macie już pomysł na bardziej zaawansowaną interakcję z subskrybentami Waszego bota, możecie to zrobić w ostatniej zakładce, gdzie definiujemy odpowiedzi na zapytania wysyłane do bota.


Od strony Facebook Messengera wygląda to jak zwykły kontakt na liście z dodatkową opcją zarządzania otrzymywanymi wiadomościami, które możemy w każdej chwili zablokować.


Z napotkanych problemów mogę wymienić brak możliwości dodania zamiast RSS-ów fanpage Antyweb, wyskakiwała informacja o błędnym formacie linka. Ponadto nie mogłem edytować wiadomości powitalnej, ale to być może wynikało z tego, że na początek testowałem narzędzie na testowym fanpage, po jego usunięciu dodałem właściwą stronę Antyweba i narzędzie sfiksowało. Pamiętam, że przy pierwszej stronie dostępny był samouczek, gdzie wszystko było krok po kroku wytłumaczone i wtedy opcja edycji była.

Jeśli chcecie się pobawić naszym botem udostępniam Wam link do niego. A może macie jakieś pomysły, zapytania, które chcielibyście do nas wysyłać za jego pośrednictwem, to dajcie proszę znać w komentarzach skonfigurujemy go pod Wasze sugestie.

Aktualizacja

Tymczasowo wyłączyliśmy naszego bota, dziwnym zbiegiem okoliczności zbiegł się z nałożeniem ograniczeń przez Facebooka na nasz fanpage. Wysłaliśmy już odwołanie, do czasu aż otrzymamy odpowiedź z czego wynikają, odradzamy korzystanie z tego narzędzia. Wpis zaktualizujemy o tę odpowiedź.

Aktualizacja 2

Ograniczenia już nam zdjęli, ale bez odpowiedzi czy jakichkolwiek wyjaśnień czego dotyczyły zarzuty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu