Przyznam, że zasmucił mnie dzisiejszy tekst na Rzeczpospolitej, która według nieoficjalnych informacji podała, że do końca tego półrocza ma zostać przeprowadzona transakcja pomiędzy PSP (Polski Standard Płatności, operator BLIKA) a Mastercard, w wyniku której ten ostatni obejmie 1/7 akcji. Stanie się więc siódmym akcjonariuszem polskiej spółki.
Mam nadzieję, że źródła Rzeczpospolitej mylą się w tej kwestii, podobnie jak co do tego, że to autorski projekt polskich banków - to autorski projekt jednego i to wyłącznie polskiego banku, mowa o PKO Banku Polskim.
Zacząłem pisać o BLIKU zanim stało się to modne i zanim stał się w ogóle BLIKIEM. Przez te kilka lat w Antyweb byłem już chyba na około setce konferencji prasowych, ale tamta, na początku 2013 roku, wywarła na mnie ogromne wrażenie takie, że pamiętam ją do dziś. Już w czasie jej trwania, czuć było w powietrzu, że dzieje się coś ważnego i kiedy po konferencji wszyscy żywo dyskutowali o tym, co zobaczyli i usłyszeli, ja na tyłach sali pisałem Wam relację z tego - IKO, czyli OKI pisane wspak – Mobilna rewolucja PKO BP. A tymi słowami ją kończyłem:
Pozostaje też pytanie, co na to inne banki? Nie sądzę bowiem, aby chciały przystąpić do tego akurat systemu płatności, sygnowanego przez PKO BP. Prezes tego banku zapewniał też, że chcą stać się swoistym standardem w płatnościach, takim jak MasterCard czy Visa, a opłaty za tego typu transakcje określił jako „radykalnie” niższe niż obecne do tej pory na rynku, co może być niezłym magnesem dla sklepów udostępniających terminale płatnicze, a narzekających na kolosalne wręcz opłaty za każdą przeprowadzoną transakcję.
Na szczęście się pomyliłem, bo zaledwie cztery miesiące później, na kolejnej konferencji prasowej ogłoszono, że 6 dużych banków w Polsce - Alior Bank, Millennium Bank, Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska), mBank, ING Bank Śląski i PKO Bank Polski, wspólnie udostępnią to rozwiązanie swoim klientom.
Tak powstał Polski Standard Płatności, operator BLIKA, którego udziałowcami stało się te 6 banków w Polsce, do których to z czasem dołączyli - Getin Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Finansowe oraz Bank Pekao S.A.
Rozwiązanie to spodobało się bankom w Polsce, spodobało się też klientom tych banków w Polsce, ale nie od razu, trochę to trwało. Ostatnie wyniki BLIKA pokazały, że jeszcze dwa lata temu w I kwartale 2017 roku, przy jego pomocy dokonano zaledwie 3,6 mln transakcji, obecnie jest to już prawie dziesięć razy więcej.
BLIK się przyjął, szczególnie przy zakupach w Internecie. Polacy pokochali te płatności, mimo istniejących już rozwiązań, typu PayPal, mobilne portfele VISA czy Mastercard oraz globalnych rozwiązań które pojawiły się stosunkowo niedawno Google Pay i Apple Pay. BLIK pokonał ich wszystkich i przebił się na lidera rynku płatności mobilnych, pokonując już płatności karatami w sieci.
Jak to się w ogóle udało PSP, co nie udało się globalnym gigantom w branży? BLIK jest wygodny, bezpieczny, nie zostawiamy danych kart płatniczych w sieci, itd., itp. - to wszystko prawda, ale osobiście uważam, że kluczem do sukcesu stał się fakt, że PKO Bank Polski nie zrobił z tego rozwiązania przewagi konkurencyjnej, dzięki czemu dziś ponad 95% klientów banków w Polsce może korzystać z BLIKA. Banki w Polsce nie konkurują więc pomiędzy sobą BLIKIEM, a jedynie wspólnie go rozwijają i udoskonalają, dzięki temu zostawiając w tyle wszystkie inne podobne rozwiązania.
Do teraz, ale zanim przejdę do tego teraz, wróćmy się jeszcze na chwilę do grudnia 2018 roku, wtedy to na kolejnej konferencji prasowej zapaliła mi się czerwona lampka w głowie, kiedy na jednej scenie zobaczyłem dyrektora generalnego polskiego oddziału Mastercard - Bartosza Ciołkowskiiego z prezesem PSP - Dariuszem Mazurkiewiczem.
Wtedy jednak moją czujność uśpiła informacja, którą ogłoszono na tej konferecncji, że Mastercard dostarczy rozwiązania technologiczne umożliwiające wdrożenie długo wyczekiwanych płatności zbliżeniowych BLIKIEM i nie było mowy wtedy o dopuszczeniu Mastercarda do udziałów w PSP.
Dziś udziałowcami spółki PSP jest sześć banków w Polsce: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, teraz siódmą część udziałów ma przejąć Mastercard. Widzicie już to? 6 banków w Polsce i Mastercard przy jednym stole, kogoś tu brakuje. Tak, VISA, czyli z miejsca odciętych od nowych rozwiązań w BLIKU (Mastercard ma dostarczyć rozwiązania pozwalające korzystać z stacjonarnych płatności zbliżeniowych i w sklepach internetowych w kraju i za granicą - wszędzie tam, gdzie aktualnie istnieją płatności kartami Mastercard) zostanie ponad połowa z Was (VISA ma obecnie około 55% udziału w kartach w Polsce, resztę ma Mastercard).
I tak o to, rozwiązanie które osiągnęło swój sukces dzięki temu, że nie stało się narzędziem walki konkurencyjnej pomiędzy bankami w Polsce, może stać się narzędziem walki o klientów pomiędzy Mastercardem a VISA. Mam jednak nadzieję, że się mylę, podobnie jak w przypadku tego, że polskie banki nie zechcą skorzystać z rozwiązania, które wymyślił PKO Bank Polski, i że to jest tylko moje czarnowidztwo.
---
PS. Dziś mamy jeszcze jedną wiadomość o BLIKU dla Was, bardziej optymistyczną - Płatności BLIK spodobały się w ZEA! Pierwsze wdrożenie BLIKA poza Polską!
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu