Bezpieczeństwo w sieci

Master Password - sposób na trudne hasła bez konieczności ich zapamiętywania

Grzegorz Ułan
Master Password - sposób na trudne hasła bez konieczności ich zapamiętywania
35

Często powtarzamy w naszych wpisach, że to absolutna konieczność - trudne hasła i różne dla różnych serwisów. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, a co najważniejsze zapamiętać. Są menadżery haseł, ale ten sposób, jak się okazuje, też nie zapewnia 100% bezpieczeństwa. Ostatnio natrafiłem na narzęd...

Często powtarzamy w naszych wpisach, że to absolutna konieczność - trudne hasła i różne dla różnych serwisów. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, a co najważniejsze zapamiętać. Są menadżery haseł, ale ten sposób, jak się okazuje, też nie zapewnia 100% bezpieczeństwa.

Ostatnio natrafiłem na narzędzie, które może ułatwić to i wyeliminować zagrożenia płynące z przechowywania haseł w chmurze. Co więcej, nie trzeba ich wszystkich zapamiętywać. Master Password pozwala na generowanie różnych haseł na podstawie naszej nazwy użytkownika, hasła głównego i adresu serwisu, do którego chcemy się zalogować. Przy czym żadne dane nie są zapisywane ani wysyłane w sieć, a generowane na podstawie algorytmu. Całość znajduje się na GitHub.

Wszystko to dostępne na każdym urządzeniu, z którego korzystamy, czy to na stacjonarnym sprzęcie czy na mobilnym. Za każdym razem po podaniu naszego loginu, hasła głównego i domeny serwisu mamy wyświetlane nasze hasło i możemy je przekleić do docelowego okna.

Master Password for iPhone from Maarten Billemont on Vimeo.

Wydaje się, że rozwiązanie jest bez wad. Jasne, trzeba za każdym razem uruchamiać ten serwis czy aplikację mobilną, ale podobnie musimy uruchamiać Google Authenticator, jeśli korzystamy z dwuskładnikowego uwierzytelniania. Jedynie aplikacja Konto Microsoft wydaje się szybsza w tym zakresie, ale ograniczona tylko do usług Microsoft. Master Password sprawdzi się u tych z Was, którzy z różnych powodów nie korzystają z dodatkowego uwierzytelniania, a jednak zależy Wam na bezpiecznych i unikatowych hasłach dla różnych serwisów.

Strona główna serwisu z linkami do aplikacji mobilnych i webowej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu