Intel

Masowe zwolnienia u giganta IT. Polacy zmuszeni szukać nowej pracy

Kamil Pieczonka
Masowe zwolnienia u giganta IT. Polacy zmuszeni szukać nowej pracy
Reklama

Program zaciskania pasa w Intelu dotarł również do Polski. Gigant w zeszłym tygodniu powiadomił Gdański Urząd Pracy o planowanych zwolnieniach grupowych.

Intel będzie zwalniał w Polsce

Jeszcze rok temu wydawało się, że liczba pracowników Intela w Polsce znacząco wzrośnie. W planach było między innymi postawienie zakładu produkcji półprzewodników, w którym składane miały być procesory. Niestety z powodu własnych problemów Intel zawiesił ten pomysł przynajmniej na dwa lata, a teraz będzie jeszcze redukował zatrudnienie. W Gdańsku działa obecnie największe centrum badań i rozwoju Intela w Europie. Gdy w 2023 roku oddano do użytku dwa nowe budynki, nikt chyba nie spodziewał się, że wkrótce mogą one okazać się zbędne. Obecnie dla Intela w Polsce pracuje tam około 4000 osób, ale wkrótce liczba ta wyraźnie się zmniejszy.

Reklama

Jak informuje lokalny portal - Trójmiasto.pl, pracę w biurach Intela w Gdańsku-Rębiechowie ma stracić kilkuset pracowników. Spółka w zeszłym tygodniu poinformowała Gdański Urząd Pracy o planowanych zwolnieniach grupowych, a to oznacza znaczną redukcję zatrudnienia. Szczegółów nie podano, a przedstawiciel Intela w krótkim komentarzu udzielonym redakcji poinformował tylko, że decyzja ta nie przychodzi firmie łatwo, ale jest konieczna. Spółka już kilka miesięcy temu zapowiedziała, że zamierza znacząco odchudzić swoje kadry na całym świecie, aby w przyszłym roku zaoszczędzić w ten sposób około 10 mld USD.

Gdańskie centrum badań i rozwoju Intel otworzył niemal dokładnie 25 lat temu, w 1999 roku. W tym czasie stało się jednym z najważniejszych ośrodków R&D giganta na świecie, ustępując tylko podobnym kampusom w USA. W siedmiu budynkach pracuje około 4000 osób, które zajmują się tam rozwojem platform serwerowych, akceleratorów AI, oprogramowania i sterowników do kart sieciowych i graficznych oraz technologiami związanymi z rozpoznawaniem głosu i obrazu. Nie wiadomo jeszcze jak redukcja zatrudnienia wpłynie na te zadania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama