Android

Marshmallow najszybciej zyskującą popularność wersją Androida [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Marshmallow najszybciej zyskującą popularność wersją Androida [prasówka]
25

Google, jak co miesiąc, publikuje statystyki popularności poszczególnych wersji Androida. Najnowszy raport wskazuje na szybki wzrost Marshmallowa.

Marshmallow rośnie

W minionym miesiącu najszybciej zyskującą wersją Androida był Marshmallow. Nie jest to może jakiś szalenie wysoki wzrost, bo wynosi jedynie 3,2 proc. Trzeba jednak zauważyć, że wszystkie pozostałe wydania oprócz Lollipopa 5.1 (wzrost o 0,8 proc.) notowały spadki. To bardzo dobre i napawające optymizmem zjawisko, biorąc pod uwagę dużą fragmentację systemu. Ciągle jednak umrzeć nie chce Android 2.2 Froyo, który od kilku miesięcy nieprzerwanie notuje 0,1 proc. udziałów i straszy w zestawieniu. Popularność wydania 2.3 Gingerbread spadła poniżej 2 proc., a Ice Cream Sandwich aż do 1,7 proc. Można się spodziewać, że do końca roku obie będą stanowić absolutny margines. Ciągle najpopularniejszym pozostaje wydanie 4.4 KitKat.

Kolejny wypadek z autopilotem Tesli

W stanie Montana zanotowano kolejny wypadek z udziałem  autopilota działającego w samochodzie Tesli. Kierowca jechał z Seattle do Yellowstone nie trzymając dłoni na kierownicy (Tesla potwierdza, że autopilot był aktywny). Nagle auto skręciło w prawo i uderzyło w ustawione na poboczu drewniane paliki. Przyczyny wypadku są ciągle badane. Mężczyźnie ani siedzącemu obok pasażerowi nic się nie stało. To już trzeci incydent z udziałem automatycznego pilota w samochodach tej marki. Jeden z nich zakończył się śmiercią kierowcy.

Nvidia Shield update 4.2

Nvidia wydaje kolejną aktualizację dla swojego tabletu Shield. Tym razem wprowadzono głównie nowości dotyczące obsługi dźwięku HiFi (również po HDMI), a także usprawniono działanie Vulkan API. Poprawiona została też responsywność i szereg innych, pomniejszych błędów. Załatano też luki bezpieczeństwa, implementując biuletyn poprawek z 1 czerwca br. Dlaczego to takie istotne? Bo Shield Tablet to stosunkowo stare urządzenie, które już nie jest dostępne w sprzedaży. Na rynku debiutowało z Androidem 4.2, a dziś ma 6.0.1 i ciągle otrzymuje poprawki. To się nazywa dbanie o klientów!

Hangouty z wiadomościami wideo

Google Hangouts w wersji 11 zostały rozbudowane o funkcję wysyłania wiadomości wideo. Na ekranie rozmowy zobaczymy nową ikonkę, która pozwala nam na zarejestrowanie krótkich klipów, maksymalnie dwuminutowych, a następnie przesłanie ich drugiej osobie. Po nagraniu możliwy jest oczywiście podgląd pliku. Aktualizacja rozdziela też SMS-y i zwykłe wiadomości w widoku konwersacji. Nowe wydanie komunikatora powinno być już dostępne w sklepie Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu