Felietony

Mapy Google - najpotężniejsze mapy świata. Co trzeba o nich wiedziec?

Kamil Świtalski
Mapy Google - najpotężniejsze mapy świata. Co trzeba o nich wiedziec?
1

Mapy Google to bez wątpienia najbogatsze w informacje mapy na świecie. Co warto o nich wiedzieć?

Mapy Google — historia. Jak to się wszystko zaczęło?

Historia Map Google sięga początku lat 2000, czyli początków działalności internetowego giganta. W 2004 roku firma kupiła Keyhole Inc., która specjalizowała się w tworzeniu zaawansowanych systemów kartograficznych. Nabywając prawa do ich know-how i bogatej bazy, firma rozpoczęła prace nad nową platformą.

Rok później Mapy Google zostały oficjalnie wprowadzone na rynek. Na początku były narzędziem internetowym służącym do przeglądania map i wyszukiwania miejsc. Mapy były dostępne w kilku widokach: satelitarnym, klasycznym i hybrydowym, który pozwalał na łączenie dwóch wcześniejszych. W 2007 roku dodano rewolucyjną funkcję Street View, która pozwalała na przeglądanie wirtualnych panoram ulic w wybranych miastach. Stopniowo zaczęto też poszerzać tamtejszą bazę danych, a z czasem — także aktualizować.

W kolejnych latach Mapy Google zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. Spora w tym zasługa mobilnej rewolucji i dostępu do tej potężnej bazy danych z każdego smartfona. A wraz z coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów, firma postanowiła daleć rozwijać produkt i udoskonalać dostępne tam funkcje Dalej zaś — serwować kolejne warstwy informacji.

I tak oto w 2012 roku dodano możliwość nawigacji dla pieszych, a w 2013 roku oddano w ręce użytkowników możliwość przesyłania informacji o korkach i utrudnieniach w ruchu drogowym w czasie rzeczywistym. Od 2015 Mapy Google można pobierać do pamięci smartfonów i tabletów, by cieszyć się nimi także bez dostępu do sieci.

Obecnie Google Maps jest jednym z najbardziej popularnych i zaawansowanych narzędzi kartograficznych na świecie. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i technologii geoprzestrzennej, platforma ta staje się coraz bardziej zaawansowana i wszechstronna, a jej zastosowania wciąż się poszerzają. Zaś nowych warstw informacji nieustannie przybywa.

Mapy Google na komputer — jak z nich skorzystać?

Jak skorzystać z Map Google na komputerze? Wystarczy przeglądarka internetowa! W przypadku komputerów nie ma żadnego dedykowanego oprogramowania. Wystarczy w karcie dowolnej przeeglądarki internetowej wejść pod adres https://www.google.com/maps, a cała tamtejsza baza danych staje przed nami otworem.

Mapy Google na komputerze oferują w dużej mierze te same opcje, które dostępne są na smartfonach. Najwiekszą różnicą pozostają kwestie nawigacji. Bo choć Mapy Google na komputerze pozwolą w łatwy sposób sprawdzić i wyznaczyć trasy między poszczególnymi punktami, to brak dostępu do GPS i stałego lokalizowania użytkownika sprawia, że nijak nie mogą one równać się z wygodą obsługi tego modułu na smartfonach i tabletach!

Źródło: Unsplash @hjkp

Mapy Google na smartfony i tablety. Dedykowane aplikacje na Androida oraz iPhone'a

Dla lwiej części użytkowników najwygodniejszą i najważniejszą opcją dostępu do Map Google są mobilne aplikacje. Pozwalają one na sprawny dostęp do precyzyjnych i najeżonych warstwami informacji baz danych. Ponadto są one najwygodniejszą opcją dla wszystkich, którzy chcą korzystać z Map Google w formie nawigacji.

Dzięki dostepowi do modułu GPS, Mapy Google oferują wiele funkcji, które ułatwiają korzystanie z platformy. Przykład? Można zapisać ulubione, czy po prostu intrygujące nas, miejsca, takie jak restauracje, hotele i atrakcje turystyczne, aby łatwo do nich wrócić w przyszłości. Dzięki dokładnej warstwie informacji na ich temat — można też wygodnie sprawdzić chociażby godziny otwarcia lwiej części biznesów w naszej okolicy.

Ponadto, Google Maps oferuje informacje na temat ruchu drogowego, transportu publicznego, miejscowych atrakcji i innych ważnych informacji o danym miejscu.

A co najważniejsze — aplikacja Mapy Google jest całkowicie darmowa i można ją pobrać za darmo zarówno w App Store (wersja na iPhone'a i iPada) jak i Google Play (wersja na Androida)!

Darmowa nawigacja w Mapach Google. Co warto o niej wiedzieć?

Dzięki stałym aktualizacjom, milionom użytkowników na całym świecie i niezwykle bogatej bazie informacji, Mapy Google dla wielu stają się ulubioną opcją nie tylko do "jeżdżenia palcem po mapie", ale też faktycznej nawigacji.

I to niezależnie od tego czy chodzi o poprowadzenie nas do celu gdy siedzimy za kółkiem, jedziemy rowerem czy wybieramy transport publiczny.

Mapy Google oferują rozwiązania na każdą sytuację, co czyni je unikatowym rozwiązaniem na skalę światową. Dzięki temu jak bardzo są uniwersalne, udało im się podbić serca użytkowników niemalże na wszystkich szerokościach geograficznych!

Źródło: Depositphotos.com

Czy to oznacza że są najlepszą opcją w temacie nawigacji jaką można sobie wymarzyć? Cóż — tutaj sprawa jest dość dyskusyjna. Bo z jednej strony: jest darmowa i nasycona informacjami, których próżno szukać w konkurencyjnych (najczęściej płatnych) produktach. Z drugiej jednak strony — w zależności od potrzeb, może okazać się że mimo swojej bezkonkurencyjności, uniwersalność sprawia że w pewnych zadaniach... najzwyczajniej w świecie ma po prostu lepsze alternatywy. Choć znacznie bardziej ograniczone.

Tak sprawy mają się chociażby z nawigacją samochodową. Bo choć moduł ten w Mapach Google jest dostępny i działa naprawdę dobrze, to wiele innych produktów oferuje wygodniejszy w obsłudze interfejs i łatwiejszą obsługę. Ba, nawet inny produkt należący od lat do Google — nawigacja Waze — w tym temacie w opinii wielu kierowców wypada lepiej. A również jest produktem darmowym!

Mapy Google - platforma, która jest ciągle w budowie

Podobnie jak świat dookoła nas — Mapy Google są ciągle w budowie. Przez to że krajobraz się zmienia, są one stale aktualizowane by informować nas o zmianach w ruchu, utrudnieniach czy innych wyzwaniach, z którymi będziemy musieli się liczyć. Google robi co tylko w ich mocy, by dane oferowane przez ich Mapy były zawsze świeże i przydatne dla użytkowników.

Firma dokłada też wszelkich starań, by Mapy Google były w stanie odpowiadać na wszystkie pytania użytkowników. Nie wystarcza już że znajdziemy na nich sklepy czy restauracje. Ani że sprawdzimy w jakich godzinach są otwarte. Nawet dokładne zdjęcia i komentarze użytkowników są niewystarczające. Od jakiegoś czasu możemy nawet podejrzeć aktualizowane menu restauracji, by wiedzieć czy znajdziemy tam coś dla siebie — i czy obowiązujace tam ceny będą na naszą kieszeń.

Dodając nowe warstwy danych, platforma staje się coraz trudniejsza w obsłudze. Z drugiej jednak strony — z każdą nowością jest jeszcze bardziej przydatna w praktyce. To niestety miecz obosieczny, którym Google dość rozsądnie wymachuje. Pod względem interfejsu jest ona wciąż sprytnie rozdysponowana i poukładana. A Google regularnie testuje i dodaje nowości. W ostatnich tygodniach chociażby widok immersyjny, wygodniejsze zarządzanie ustawioną przez nas pinezką której teraz nie da się zgubić czy nowych opcji widoków.

A kto obserwuje Mapy Google dłużej ten wie, że tam zawsze coś się zmienia, coś dochodzi, coś poprawia. Bo to jeden z tych projektów, który jest zawsze w budowie — i zawsze w służbie użytkowników. By żyło się wygodniej, nawigowało łatwiej i gubiło rzadziej!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu