Google

Obyśmy nigdy nie musieli korzystać z nowej funkcji Google Maps

Kamil Świtalski
Obyśmy nigdy nie musieli korzystać z nowej funkcji Google Maps
7

Google zapowiedziało kolejną nowość dla Map. Wkrótce na platformie będziemy mogli uzyskać informacje na temat kataklizmów.

O wartości danych zgromadzonych wokół Map Google można dyskutować godzinami, ale nawet jeżeli z różnych przyczyn ktoś nie należy do fanów platformy — to raczej nie odmówi jej rozmachu i "mocy". I choć już teraz wydaje się niezwykle potężnym narzędziem z kilkoma warstwami informacji, to niebawem doczeka się kolejnych. Tym razem dotyczących kataklizmów.

Mapy Google z informacjami o kataklizmach nadchodzą

Podczas klęsk żywiołowych wiele narzędzi z których korzystamy na co dzień staje się nagle bezużytecznych. Dotychczasowe trasy stają się nieprzejezdne, a skąd czerpać informacje na temat kataklizmów w czasie rzeczywistym -- wielu dowiaduje się dopiero wtedy, kiedy jest już za późno. Niebawem wszystko najważniejsze informacje na ich temat będą też uwzględniane w Mapach Google -- i wśród nowości wymieniane są m.in. huragany, trzęsienia ziemi oraz powodzie.

Jak to będzie działać w praktyce? Na przykład w dniach poprzedzających huragan -- w Mapach widoczna będzie specjalna karta, która poinformuje o zbliżającym się żywiole. Wybierając ją, automatycznie przeniesieni zostaniemy do wizualizacji która pokaże zagrożone tereny oraz czas, w których należy spodziewać się niebezpieczeństwa. Ma ona pozwolić na bezpieczną ewakuację i odpowiednio wczesne opracowanie drogi, którą warto w tym celu obrać.

W przypadku trzęsień ziemi - również czekać będzie karta z ogólnymi informacjami. A poza tym czekać tam będą informacje o epicentrum, sile oraz zestawem kolorów, które podpowiedzą jak silne były wstrząsy w wybranych regionach. Podobnie sprawy będą się miały w przypadku powodzi.

Poza samymi informacjami, Mapy Google mają w niedalekiej przyszłości zaoferować również nawigację z uwzględnieniem danych na temat kryzysów. Program pozwoli także w łatwy sposób udostępniać naszą lokalizację najbliższym, podglądać najświeższe informacje na temat zamkniętych dróg i również dzielić się nimi z bliskimi.

Informacje na temat huraganów i trzęsień ziemi mają za kilka tygodni trafiać do użytkowników map na każdą z platform — i to najwyraźniej dla wszystkich. Te związane z powodziami trafią w pierwszej kolejności do użytkowników w wybranych regionach Indii. Oby jednak nikt nie musiał z nich robić użytku...

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu