Moje przemyślenia

Mamy już dostęp do serwisu z statystykami od Allegro!

Grzegorz Marczak
18

Wraz z zapowiedzią nowego Allegro pisałem też o tym, że Allegro planuje uruchomić własny system statystyk. Tak też się stało i pod adresem statystyki.allegro.pl każdy posiadacz konta w serwisie po opłaceniu abonamentu będzie mógł przeanalizować swoje wyniki sprzedaży jak również sprawdzić trend...

Wraz z zapowiedzią nowego Allegro pisałem też o tym, że Allegro planuje uruchomić własny system statystyk. Tak też się stało i pod adresem statystyki.allegro.pl każdy posiadacz konta w serwisie po opłaceniu abonamentu będzie mógł przeanalizować swoje wyniki sprzedaży jak również sprawdzić trendy, najlepiej sprzedające kategorię itp. Zestaw informacji na chwilę obecną jest nico skromny ale zakładam, że z czasem będzie on się powiększał.

Jak to wygląda od środka? Nie jestem aktywnym sprzedawcą więc moje dane sprzedażowe są raczej puste a wiedza i praktyka o sprzedaży na Allegro mocno ograniczona dlatego nie będę interpretował pomysłów na dane i analizy a jedynie przedstawię stan zastany :)

W serwisie mamy widoczny podział na dwie sekcje czyli Moje statystyki gdzie mamy wszelkie inforamcje o naszej sprzedaży oraz Trendy Allegro czyli dane o tym co się dzieje, co się sprzedaje itp.

Moje Statystyki

W sekcji Moje Statystki mamy podkategorie : Sprzedane, Niesprzedane, W trakcie oraz Koszty. W każdej z tych podkategorii możemy zobaczy zarówno wartościowe jaki i ilościowe informacje o naszych przedmiotach. Do tego możemy oczywiście manipulować zakresem analizowanych danych oraz kategoriami produktów. Ciekawą podkategorią analiz są koszty. Dane dotyczą kosztów związanych z opłatami, promowaniem produktów oraz zwrotami.

Trendy Allegro

W sekcji Trendy Allegro mamy natomiast analizy związane z sprzedanymi przedmiotami, trwającymi aukcjami. Możemy oczywiście przeanalizować trendy sprzedaży oraz najczęściej wykorzystywane opcje promowania (pomocne bo można wnioskować, że najbardziej popularne są też efektywne).

Jeśli chodzi o głębokość analiz to nie jest źle - nie udało mi się wprawdzie dojść do danych poszczególnego przedmiotu czyli na przykład sprawdzić sprzedaż iPada mini ale zabrnąłem na poziom Komputery>Tablety>Urządzenia>Apple.

W tak wybranym zestawieniu możemy analizować wyniki jeśli chodzi o wartość transakcji lub liczbę przedmiotów. Przy czym oczywiście możemy zmieniać zakres dat w analizach manipulować głębokością kategorii przedmiotów. Brakuje natomiast możliwości jakichkolwiek porównań jeśli chodzi o daty czy kategorie itp. Brakuje też możliwości wyszukiwania danych związanych z konkretnym produktem. Czyli na dzień dzisiejszy nie sprawdzę jak sprzedaje się na Allegro nowy Kindle itp.

W statystykach Allegro nie znajdziemy natomiast żadnych danych związanych bezpośrednio z sprzedawcami. Allegro już wcześniej starało się aby tego typu analizy nie były nigdzie dostępne i konsekwentnie nie ma też ich statystykach.

Podsumowując

Na koniec najważniejsze pytanie, czyli czy warto zapłacić? Abonament to na dzień dzisiejszy zaokrąglając 13 PLN za miesiąc, 65 PLN za pół roku i 100 PLN za rok. Przy czym serwis na dzień dzisiejszy jest w wersji beta tak więc możemy spodziewać się, że dostaniemy niedługo więcej możliwości analiz.

Nie są to duże kwoty i każdy kto powiedźmy to zawodowo zajmuje się sprzedażą na Allegro za pewno z takiej oferty skorzysta. Bawiąc się danymi można wyciągnąć kilka ciekawych wniosków i zaobserwować pewne trendy zakupowe które mogą zaoszczędzić nam trochę czasy czy pieniędzy i powiedzieć więcej o kupujących.

Czy natomiast Allegro na dzień dzisiejszy ma lepsze dane niż serwisy zewnętrzne? Jeszcze nie. Pytanie tylko czy ograniczy im w jakiś sposób dostęp do informacji czy pozwoli funkcjonować tak jak do tej pory?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

allegro