Polska

High-tech to nie tylko Warszawa. Małopolska również chce być innowacyjna

Jakub Szczęsny
High-tech to nie tylko Warszawa. Małopolska również chce być innowacyjna

Oczywiście, ze względu na to, że najwięcej technologicznych dzieje się w stolicy, można żywić przekonanie, iż jest to najbardziej innowacyjny region w Polsce. Niemniej, inne obszary kraju – a także świetnie rozwijająca się Małopolska nie próżnują. Z takiego właśnie podejścia zrodził się pomysł na Małopolski Festiwal Innowacji organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Trwający właśnie Małopolski Festiwal Innowacji to zbiór wydarzeń w regionie, które dotyczą szeroko pojętej działalności startupowej, wdrażania wysokotechnologicznych rozwiązań i wspierania młodych, obiecujących biznesów. W trakcie festiwalu, zainteresowani mogą zapoznać się z firmami, które mają świetne pomysły na to, by zaistnieć nie tylko w kraju, ale również poza nim. Ważne w tym kontekście są również targi, gdzie można zdobyć potrzebne znajomości lub zaprezentować własną wizję biznesu lub produkt. Przedsiębiorcy natomiast mogą skorzystać z bogatej oferty szkoleń, warsztatów oraz sesji konsultingowych, gdzie pobiorą nauki od osób, którym już udało się osiągnąć sukces.

Intencją organizatora jest uświadomienie ludziom, że Małopolska to nie tylko piękne miejsca turystyczne, ale również innowacje, które w przyszłości mogą zmieniać świat. Małopolski Festiwal Innowacji wspiera inicjatywy z zakresu 7 specjalizacji: nauki o życiu, energia zrównoważona, technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, produkcja metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców, elektrotechnika i przemysł maszynowy oraz przemysły kreatywne i czasu wolnego. Taka przekrojowość tematyki przedsięwzięć na festiwali pozwala na zaprezentowanie się sporej ilości start-upów z regionu.

Należy pochwalić organizatorów za promowanie całego regionu. Nie tylko jego stolicy

Małopolski Festiwal Innowacji odbywa się w kilku miastach regionu: Nowym Sączu, Tarnowie, Chrzanowie, Słomnikach i oczywiście w stolicy województwa: Krakowie. To ogromna szansa nie tylko dla innowacyjnych firm, które rodzą się poza administracyjnym centrum Małopolski, ale także owych mniejszych miast, które potrzebują zainteresowania ze strony mediów oraz inwestorów.
A warto wiedzieć, że tego typu inicjatywy w innych miastach okazały się być niezwykle owocne. W Polsce można wskazać mnóstwo firm, które wywodzą się spoza stolicy naszego kraju. Wystarczy spojrzeć na G2A, czy Brand24, by stwierdzić, że rozpoczynanie swojej przygody z biznesem poza Warszawą wcale nie jest przeszkodą w osiągnięciu sukcesu.

Do tej pory, odbyło się już wiele wydarzeń w ramach Małopolskiego Festiwali Innowacji. Mentorzy podpowiadali adeptom przedsiębiorczości, jak założyć startup, jakich błędów należy unikać i na jakie wyzwania należy się przygotować. Odbyły się również panele szkoleniowe dla dzieci, gdzie najmłodsi uczyli się, czym obecnie jest innowacyjna przedsiębiorczość. W ramach specjalizacji „Nauki o życiu” poruszono kwestię living labu – miejsca, w którym społeczeństwo w regionie miałoby być aktywizowane w kierunku technologicznym. Odbyła się również prezentacja aplikacji AFAST, która ma na celu rehabilitację osób z zaburzeniami umysłowymi na skutek udarów, demencji, czy urazów głowy.

Nie zaniedbano również tematyki odnawialnych źródeł energii – w Gminie Słomniki odbyły się targi OZE połączone z warsztatami odnośnie budownictwa pasywnego. Innowacje to również zabawa – dlatego w Nowym Sączu odbyły się warsztaty dotyczące współczesnych metod prezentacji produktów, gdzie wykorzystano takie metody jak: animacja poklatkowa, greenscreening oraz wizualizacja komputerowa.

Do tej pory, uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z zasadami działania synchrotronu SOLARIS – szczególnego typu akceleratora dla przemysłu. Przedsiębiorcy mogli się zapoznać z tym, jakie szanse stwarza wykorzystanie tego typu urządzenie. 1000 realties wdrożył również zainteresowanych do tematyki VR – ta ma rozwiązywać sporo ważkich problemów w biznesie. Zaprezentowano case studies dla nietypowych branż, a także koszty wdrożenia urządzeń VR w kontekście przedsiębiorstwa.

W Gminie Chrzanów natomiast pokazano, jak wykonuje się mapping i jakie znaczenie może mieć hologram dla choreografii artystycznej. Zaprezentowano nowoczesne techniki taneczne: aerial silk, aerial hoop oraz pole dance wsparte przez mapping ścian oraz dodaję kolorytu imprezie hologramy.
W Tarnowie nie zapomniano o zdrowiu – w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zaprezentowano metodę wykrywania nowotworów na podstawie analizy widm w podczerwieni zarejestrowanych dla pojedynczego ludzkiego włosa.

Za to już jutro, wielbiciele motoryzacji będą mogli zapoznać się z osiągnięciami laboratoriów Delphi, gdzie opracowuje się rozwiązania mające na celu zoptymalizowanie sposobu działania samochodów. Każdy z nas chce, aby auto paliło jak najmniej, jak najlepiej dostosowywało się do warunków atmosferycznych i wyrównywało błędy wynikające z naszych ludzkich ograniczeń. Jak to się robi? Wybierzcie się do siedziby Delphi w Krakowie na ulicy Podgórki Tynieckie 2, wcześniej jednak zarejestrujcie się tutaj – ilość miejsc ograniczona! Prezentacja odbędzie się 20.05.2017 o godzinie 11:00.

Małopolski Festiwal Innowacji zachęca do przedstawiania własnych pomysłów na biznes. Spróbujcie swoich sił!

Organizator wydarzenia czeka na Wasze pomysły na innowacyjny biznes! Wystarczy napisać na adres mfi@johnpitcher.pl własną wizję przedsiębiorstwa, które rozwiązuje konkretne problemy w niecodzienny, pomysłowy sposób. To może być świetny początek, jeżeli zamierzacie spróbować swoich sił w tworzeniu własnego startupu. Najlepsi mogą liczyć na wystąpienie na łamach Antyweba! Zgłoszenia są przyjmowane do 9 czerwca.

Artykuł powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu