Gry

Mamy 2021, a PlayStation 1 doczekało się właśnie nowej gry. Niesamowita historia Magicznego Zamku

Kamil Świtalski
1

Magic Castle to najnowsza gra wydana na pierwsze PlayStation. Niesamowity projekt z 22-letnią historią.

Jeżeli śledzicie temat retro konsol, to widok zapowiedzi gier tworzonych na martwe konsole was pewnie jakoś specjalnie nie dziwi. Ale nie dla każdego to takie oczywiste, w końcu mowa o sprzętach które od kilkunastu (a nawet kilkudziesięciu) lat nie dostały oficjalnie żadnej nowej gry. Jeżeli zagłębialiście się kiedyś w świat pierwszego PlayStation, to pewnie obiło wam się o uszy co nieco na temat Net Yaroze. Specjalnej edycji konsoli stworzonej z myślą o... niezależnych twórcach — taki ukłon w stronę sceny indie w 1996 roku. Lista gier stworzonych na Net Yaroze jest dość imponująca, składa się na nią kilkadziesiąt mniej lub bardziej rozbudowanych produkcji. Z których najświeższa z nich, Magic Castle, oficjalnie ujrzała światło dzienne w ostatnich dniach grudnia minionego roku Tak, wzrok was nie myli, 23.12.2020 kultowy PSX doczekał się zupełnie nowej gry!

Magic Castle - historia nowej gry stworzonej na Net Yaroze

Za Magic Castle odpowiedzialnych jest dwóch weteranów branży — i choć nie jest to tytuł tworzony "tu i teraz", a jeszcze w latach 90. — dopiero teraz udało mu się ujrzeć światło dzienne. Jego twórców nie było stać na inne narzędzia do tworzenia własnej produkcji: Net Yaroze było na tyle przystępne cenowo, że dostępne nawet dla twórców bez wielkiego zaplecza finansowego inwestorów. I udało im się stworzyć demonstracyjną wersję, którą zaprezentowali rozmaitym wydawcom. Warunki które ci im stawiali okazały się nie do przeskoczenia — i wszystkie marzenia związane z dokończeniem gry i stworzeniem popularnego dungeon crawlera legły w gruzach. Twórcy musieli wrócić na etat i tworzyć dla innych. Byli zdolni, więc ze znalezieniem pracy nie mieli problemu. I pewnie byłaby to historia zapomniana jak wiele jej podobnych, gdyby nie społeczność skupiona wokół serwisu http://netyaroze-europe.com. Po poznaniu historii zaczęła ona drążyć temat, udało się zdobyć od twórców wersję beta. No i znaleźli się śmiałkowie gotowi dokończyć i dopracować grę, dzięki czemu 22 lata po tym jak projekt wystartował — doczekał się happy endu.

Najnowsza grac na pierwsze PlayStation dostępna jest za darmo w formie ISO — możecie ją całkowicie za darmo pobrać i uruchomić m.in. na emulatorze, przekonując się na własnej skórze czy warto było tyle lat czekać. Opinie które dotychczas napotkałem są bardzo pozytywne — chociaż wiadomo, że przeskok ze Spider-Mana na PS5 do niezależnej "chałupniczej" gry tworzonej na konsolę sprzed kilkudziesięciu lat może być dla wielu nie do zaakceptowania. Dlatego jeżeli zechcecie zanurzyć się w Magicznym Zamku — przygotujcie sobie filtr i spore pokłady cierpliwości. Ale znając każdy mój powrót do światów retro wiem, że z każdą godziną jest tylko lepiej ;-)!

Źródło: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: