Apple

Uwaga: groźna luka w macOS High Sierra! Jak zadbać o bezpieczeństwo przed aktualizacją systemu?

Kamil Świtalski
Uwaga: groźna luka w macOS High Sierra! Jak zadbać o bezpieczeństwo przed aktualizacją systemu?
34

Systemy Apple od lat mają przypiętą łatkę tych najbezpieczniejszych urządzeń na rynku, ale nawet im zdarzają się wpadki. Ta w najnowszej odsłonie systemu — macOS High Sierra — to jakieś nieporozumienie, do którego nigdy nie powinno było dojść. Ale skoro już... to zobaczcie chociaż jak się przed nią uchronić.

macOS High Sierra — to samo, tylko lepiej? Nie tym razem

Tegoroczna odsłona systemu macOS nie wprowadzała żadnych znaczących rewolucji — skupiała się raczej na drobnostkach, poprawkach i usprawnieniach. No i marnie to wypada w obliczu błędu, który poważnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. Okazuje się bowiem, że zalogowanie się na konto root w naszym komputerze nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności hakerskich — co gorsza, nie wymaga też znajomości hasła. By to zrobić wystarczy kilka razy "potwierdzić" puste / niepoprawne hasło, a po którymś razie system po prostu się otworzy i... będziemy mogli z niego korzystać w całej okazałości. Co więcej, na konto root można się zalogować także bezpośrednio z ekranu logowania, obchodząc tym samym... właściwie wszystko.

Jak zabezpieczyć się przed niebezpiecznym bugiem w macOS High Sierra?

Jest jednak prosty sposób, by zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem bez konieczności czekania na poprawki ze strony Apple. Aby to zrobić samodzielnie, należy ustawić hasło dla użytkownika root. Jak to zrobić?

  • Uruchom Preferencje systemowe
  • Przejdź do zakładki Użytkownicy i grupy
  • Odblokuj pełny dostęp (kłódka w lewym dolnym rogu)
  • Wybierz sekcję Opcje logowania
  • Serwer kont sieciowych — wybierz przycisk Przyłącz
  • Następnie skorzystaj z opcji Otwórz narzędzie katalogowe
  • Odblokuj pełny dostęp (kłódka w lewym dolnym rogu)
  • Następnie z paska nawigacji na górze ekranu wybierz polecenie edycja, a następnie włącz użytkownika root.
  • Podaj nowe hasło dla użytkownika root
  • Gotowe!

W ten sposób zabezpieczycie swój komputer przed tym rażącym i, co by nie mówić, niedopuszczalnym błędem. Mam nadzieję, że poprawki dla macOS High Sierra to kwestia kilku najbliższych godzin — ale co ważniejsze, liczę, że firma się z tego wytłumaczy i już nigdy więcej nie doprowadzi do tak rażących zaniedbań. Przeraża to tym bardziej, że przecież HS miało być wyłącznie udoskonaloną wersją zeszłorocznego systemu...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu