Apple

macOS Catalina. Nowy system, nowe rozwiązania

Piotr Kurek
macOS Catalina. Nowy system, nowe rozwiązania
5

Na WWDC19 nie mogło oczywiście zabraknąć macOS. W tym roku system operacyjny napędzający komputery Mac doczeka się kolejnej aktualizacji wprowadzającej zmiany i rozwiązania mające usprawnić korzystanie z rozwiązań Apple każdego dnia.

Na zakończenie prezentacji otwierającej WWDC19 zostawiono macOS. macOS 10.15, który oficjalnie nazywa się Catalina, zadebiutuje za kilka miesięcy, ale już teraz możemy poznać zmiany, jakie Apple zaserwuje użytkownikom komputerów Mac w tym roku. A będzie tego sporo. I choć dla niektórych mogą one być kontrowersyjne, to pokazują, że Apple nie boi się ryzykować i podejmuje odważne decyzje.

Zobacz też: Podsumowanie WWDC 2019 -- wszystko co musisz wiedzieć!

Apple Music, Apple Podcasts, Apple TV. Te trzy aplikacje zostały oddzielone od iTunes i każda z nich oferować będzie dedykowane dla siebie funkcje. iTunes przestaje istnieć, a zarządzanie iPhonem i innymi urządzeniami z iOS odbywać się teraz będzie z poziomu Findera. To właśnie za jego pomocą będą synchronizowane pliki i wprowadzane będą zmiany w smartfonie, czy tablecie.

macOS 10.15 to Catalina to zupełnie nowe podejście do korzystania z komputera

Dużą zmianą jest Sidecar. To funkcja pozwalająca na korzystanie z iPada jako zewnętrznego monitora. Apple w nowym systemie pozwoli także na wygodne korzystania z iPada wraz z rysikiem jako dedykowanego dla aplikacji graficznych tabletu. Tak więc jeśli zajmujecie się grafiką, to wraz z Sidecar będziecie mogli korzystać z Apple Pencil i iPada jako pełnoprawny tablet w Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, czy innych aplikacji graficznych. Bez konieczności sięgania po zewnętrzne aplikacje pozwalające na powielanie ekranu, czy kable.

Jedną z bardzo ważnych zmian w macOS 10.15 Catalina jest Voice Control. Funkcja pozwoli na jeszcze wygodniejsze i szybsze sterowanie komputerem i urządzeniami mobilnymi za pomocą głosu. Oprócz uruchamiania poszczególnych aplikacji, pozwoli np. na wprowadzanie tekstu. W nowym systemie pojawi się też aplikacja Find My pozwalająca na wyszukiwanie urządzeń, jak i przyjaciół w jednym narzędziu. Co ciekawe, aplikacja będzie w stanie wyszukać urządzenia offline — dzięki technologii Bluetooth zmieniająca konkretne urządzenia w nadajniki wysyłające zabezpieczony sygnał.

W macOS 10.15 pojawi się też „Czas przed ekranem” — coś, z czego korzystamy od dłuższego czasu na iOS. Funkcja pozwala na zarządzanie dostępem do aplikacji, sprawdzanie w których spędzamy najwięcej czasu i wprowadzenie ograniczeń czasowych. Catalina to także Activation Lock. Narzędzie pozwala na szybkie zabezpieczenie komputera w przypadku kradzieży lub przechwycenia go przez niepowołane osoby. Nie mogło też zabraknąć zmian w innych aplikacjach. To między innymi odświeżone Zdjęcia, czy Przypomnienia, które będą zbliżone do rozwiązań z iOS 13 i iPadOS.

MacOS Catalina to także Catalyst — rozwinięcie projektu Marzipan pozwalającego na łatwe przygotowywanie aplikacji na iOS i macOS bez konieczności tworzenia ich od podstaw. Pierwszą tego typu aplikacją będzie oficjalny klient Twittera, który na macOS przestał istnieć w zeszłym roku.

Zobacz też: Apple stawia na uniwersalne aplikacje iOS i macOS

MacOS Catalina zainstalujecie na następujących modelach komputerów Mac:

  • MacBook z 2015 r. i nowsze
  • MacBook Pro z 2012 r. i nowsze
  • MacBook Air z 2012 r. i nowsze
  • Mac mini z 2012 r. i nowsze
  • iMac z 2012 r. i nowsze
  • iMac Pro z 2017 i nowsze
  • Mac Pro z 2012 r. i nowsze

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu