Apple

Macbook Pro 13 jako pierwszy z procesorem ARM, później Macbook Air

Kamil Pieczonka
18

Ming-Chi Kuo to dobrze nam znany analityk, który często publikuje swoje prognozy dotyczące premier Apple i co ważniejsze, równie często ma racje. Tym razem przewiduje, że pierwszym komputerem Apple z procesorem ARM będzie Macbook Pro w wersji z matrycą 13,3 cala.

Macbook Pro i Macbook Air z ARM jeszcze w tym roku

Tim Cook podczas konferencji na WWDC zapowiedział, że pierwszy komputer z nowym procesorem Apple zobaczymy jeszcze w tym roku. Nie sprecyzował jaki to będzie model, ale według Kuo będzie to właśnie Macbook Pro z matrycą 13,3 cala. Premiera tego modelu mogłaby mieć miejsce w 4. kwartale tego roku. W podobnym czasie zadebiutować może też Macbook Air, choć tutaj możliwa jest też premiera w 1. kwartale 2021 roku. Co ciekawe, w tym roku ma pojawić się też nowy iMac, ale będzie wyposażony jeszcze w procesor Intela.

Znacznie bardziej nowatorskie mogą natomiast być komputery, które zadebiutują w połowie przyszłego roku. Apple podobno szykuje kompletny redesign Macbooka Pro, który w nowej formie pojawi się z ekranem 16 i 14,1 cala. Premiera tych urządzeń miałaby nastąpić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału, a co więcej mają być wyposażone w matryce mini-LED, które powinny zapewnić znacznie lepszy obraz niż ekrany LCD. Mini-LED to technologia podobna co do zasady działania do OLED, czyli każdy piksel jest podświetlany przez własną diodę, zapewniając znacznie wyższy kontrast. Te Macbooki Pro też byłyby już oczywiście dostępne tylko z procesorami Apple.

Macbooki sprzedają się coraz lepiej

Kuo przewiduje też wyraźny wzrost sprzedaży komputerów Apple. Gdyby spółka zdecydowała się na obniżenie ceny np. Macbooka Air z racji zastosowania własnego procesora mogłyby być ona jeszcze lepsza, ale to raczej nie nastąpi. Mimo tego gigant z Cupertino i tak ma się z czego cieszyć. W 2019 roku sprzedał około 15 mln komputerów, patrząc na wyniki za ostatni kwartał, w tym roku będzie to z powodzeniem 16-17 mln sztuk, a w przyszłym sprzedaż może wzrosnąć nawet do 18-20 mln. To zdecydowanie umocniłoby Apple na pozycji tuż za podium wśród najpopularniejszych marek komputerów osobistych za HP, Lenovo i Dellem z udziałem w rynku w okolicach 10%.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu