Apple

MacOS High Sierra - Wszystko co musisz wiedzieć o aktualizacji MacOS

Kamil Świtalski
MacOS High Sierra - Wszystko co musisz wiedzieć o aktualizacji MacOS
30

MacOS High Sierra, zgodnie z tradycją, pojawi się już tej jesieni. Czego możemy spodziewać się w najnowszej wersji systemu?

Ostatnie lata nie są specjalnie owocne dla Apple w kwestii komputerów. Owszem, minionej jesieni odświeżyli linię swoich przenośnych komputerów, ale ta okazała się dość kontrowersyjna. Postawienie wyłącznie na złącza USB-C spotkało się z umiarkowanie ciepłym przyjęciem. Same systemy od wielu miesięcy nie doczekały się już solidnych nowości. Większość aktualizacji to były drobne nowości. Nic specjalnego. A jak sprawy się mają w najnowszym macOS High Sierra? Identycznie. Zresztą już jego nazwa zdradza, że nie powinniśmy spodziewać się żadnych rewolucji.

macOS High Sierra - najważniejsze zmiany

Nowe, lepsze, Safari. Przeglądarka Safari od lat cieszy się opinią wyjątkowo szybkiej i energooszczędnej. I wraz z nową wersją systemu, ma być jeszcze lepiej. Jej twórcy obiecują, że zostawi swojego największego konkurenta -- Google Chrome -- daleko w tyle. Jednocześnie zapewniają, że Safari w nowej odsłonie będzie działało nawet 80% sprawniej niż dotychczas! Oprócz tego przeglądarka dorobi się blokowania materiałów, których odtwarzanie rozpoczyna się automatycznie, a także skryptów śledzących.

Wszystkich użytkowników aplikacji pocztowej Mail.app z całą pewnością ucieszy wieść, że w nowej wersji przeszukiwanie biblioteki wiadomości będzie znacznie szybsze. Program też lepiej skompresuje całą naszą korespondencję -- możemy liczyć na to, że wszystko zajmie nawet 35% mniej miejsca!

Kolejną aplikacją która doczekała się pakietu nowości są zdjęcia. Od teraz możemy je nie tylko sprawniej przeglądać i synchronizować między urządzeniami, ale także edytować. Nowe narzędzia zapewnią wysoką jakość i szeroki pakiet możliwości bez konieczności sięgania po dodatkowe aplikacje.

Zmiany kosmetyczne w popularnych aplikacjach to jeszcze nie wszystko. Odrobina magii zadzieje się także w tle. Nowa wersja systemu operacyjnego, macOS High Sierra, obsługiwać będzie znany już użytkownikom iOS Apple File System. Ma to zapewnić szybszą i bardziej stabilną pracę. Zmienia się także standard wideo -- od teraz systemy Apple korzystać będą z kodeka H.265. Oprócz tego przedstawiono nam Metal 2, który ma zapewnić jeszcze lepsze efekty wizualne na wszystkich komputerach z logiem nadgryzionego jabłka!

macOS High Sierra - data premiery

Na ten moment nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery systemu. Nie wiadomo, kiedy stabilna wersja trafi w ręce wszystkich użytkowników. Wiemy natomiast, że pierwsza publiczna beta wystartuje pod koniec czerwca, zaś użytkownicy z kontem dewelopera mogą zacząć testować nowości w najnowszej odsłonie macOS już dziś.

macOS High Sierra: jest na co czekać?

Muszę przyznać, że to co zaprezentowano dziś na WWDC nie zwala z nóg. Dla większości użytkowników zmiany będą nudne, by nie powiedzieć, że niezauważalne. Owszem, usprawnienia cieszą, jak zawsze, ale sam tytuł systemu jest na tyle zachowawczy, że wiadomo, iże nie powinniśmy spodziewać się po nim żadnej rewolucji. I faktycznie, ta nie nadeszła w żadnym omawianym na dzisiejszej imprezie aspekcie. A szkoda, bo po cichu jednak liczyłem, że w tym roku dostaniemy coś więcej niż kolorki czy nowy kodek wideo. Mam przynajmniej nadzieję, że macOS High Sierra nie będzie miał problemów ze stabilnością, co -- niestety -- zdarzało się jego poprzednikom z ostatnich lat...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu