Poradnik

Jak usuwać aplikacje na komputerze Apple? Praktyczny poradnik

Kamil Świtalski
1

Jak usunąć aplikację na systemie macOS? Praktyczny poradnik, który krok po kroku wyjaśni jak usuwać aplikacje na komputerze Mac.

Usuwanie aplikacji na Macu jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Jednak, szczególnie dla ludzi emigrujących z systemu Microsoftu, może ono stanowić nie lada wyzwanie. Tam przecież trzeba skorzystać z odpowiednich opcji — czy to w systemie, czy w danej aplikacji, sięgnąć po deinstalator... no jak ktoś już wie czego szukać, to nie jest to trudne. Ale wielu na początku miało nadzieję, że usuwając skrót z ekranu — całkowicie pozbywa się aplikacji. A to tak nie działa. Ale, dla odmiany, na Macach usuwanie aplikacji naprawdę jest takie intuicyjne... no, przynajmniej w większości przypadków, bo też nie jest to reguła.

Jak usuwać aplikacje na Macu? Przenieś je do kosza!

W Launchpadzie mamy łatwy dostęp do wszystkich aplikacji, które znalazły się w systemowym folderze. Przy porządkach warto więc zajrzeć tam, by mieć je wszystkie na wyciągnięcie ręki. Teraz można ikonkę programu który chcemy usunąć przeciągnąć do kosza, albo — przytrzymując klawisz Option, przejść do edycji. Przy programach pojawią się wówczas X w lewym górnym rogu — po jego wyborze, system zapyta nas czy na pewno chcemy usunąć aplikację. Wystarczy więc wówczas tylko potwierdzić nasz wybór... i gotowe!

Ale usuwanie aplikacji jest równie łatwe w systemowej aplikacji Finder. Tam bowiem wystarczy... dosłownie, chwycić tylko ikonkę programu którego chcemy się pozbyć i przenieść ją do kosza, albo wybrać z menu Plik -> Przenieś do kosza. Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak opróżnić kosz... i gotowe!

Zobacz też: Macbook Air czy Pro: który wybrać?

Usuwanie aplikacji na Mac z użyciem AppCleaner

Czy takie usunięcie plików pozwoli pozbyć się także wszystkich danych aplikacji zapisanych na naszym dysku? Niestety, ale... nie. Ale z pomocą przychodzą nam tutaj dodatkowe aplikacje, które zadbają także o to, by wyśledzić dodatkowe pliki, a później pomogą także w pozbyciu się ich z dysku naszych komputerów. Jedną z nich jest darmowy i od lat cieszący się szaloną popularnością App Cleaner, który można pobrać na oficjalnej stronie jego twórców. Z jego pomocą zamiast przeciągać aplikacje do systemowego kosza, dodajemy je właśnie do App Cleanera. Ten w mig znajdzie dodatkowe pliki i foldery stworzone przez program który chcemy usunąć, nie pozostaje nam zatem nic innego jak tylko skorzystać z magicznego przycisku Remove... a później opróżnić kosz! 

Jak zatem widać: usuwanie aplikacji na Macach nie jest żadną czarną magią, a najwięcej wątpliwości z nimi związanych mogą mieć użytkownicy którzy przesiedli się na nie z Windowsa, gdzie proces ten jest odrobinę bardziej skomplikowany przez dziesiątki plików, przy których samo pozbycie się *.exe na niewiele się zda.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: