Ciekawe strony

Znacie nazwy kolorów? Ta strona powstała by nazwać ich ponad... szesnaście milionów

Kamil Świtalski
Znacie nazwy kolorów? Ta strona powstała by nazwać ich ponad... szesnaście milionów
8

Niepozorna strona internetowa której ambicją jest nazwać... ponad szesnaście milionów kolorów RGB.

Niektóre inicjatywy nie przestają mnie zdumiewać. Jedną z nich jest niewątpliwie jedno z moich ostatnich odkryć — serwis Color Names, którego ambicją jest... wspólna praca nad tym, by nazwać wszystkie kolory RGB. Co w tym tak niezwykłego? No cóż — jest ich ponad 16 milionów. A dokładniej: 16,7 milionów.

Nazywanie kolorów jako wspólna inicjatywa

Projekt ten jest dość... hmm... intrygujący — i warto podejść do niego luźno. Bo nie wyobrażam sobie, by nagle świat nauczył się choćby kilkuset nazw kolorów — o tysiącach czy milionach nie wspominając. Ale jednak ekipa odpowiedzialna za colornames.org chciałaby, by każdy z palety RGB otrzymał swoją nazwę. Po co? Hmmm... właściwie najbardziej odpowiednią odpowiedzią wydaje się w tym: a dlaczego nie?

Jak to działa w praktyce? Na stronie głównej czeka na każdego wspomniany wykres, na którym może odnaleźć interesujący go kolor. Następnie wybieramy polecenie Name it — i wklepujemy naszą nazwę. Te może dodać każdy, a jedną z niewielu zasad jest to, że nie mogą one być obraźliwe. Jeżeli ludziom się spodoba (oceny w formie serduszek), to jest szansa, że zostanie ona oficjalną nazwą koloru. A pełny ich pakiet nazw dla barw RBG można pobrać na stronie — o, dokładnie w tym dziale.

Pomysł to dość szalony — ale kto wie. Może faktycznie część z tych nazw kiedyś się przyjmie i będziemy z nich korzystać. Za każdym razem gdy odświeżałem stronę —  w ostatnio dodanych widniały nowe wpisy, ktoś jednak nad tym pracuje. Dołączycie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu