Felietony

Lumia 1001 - pierwsza Nokia z Windows Phone 8?

Konrad Kozłowski
Lumia 1001 - pierwsza Nokia z Windows Phone 8?
12

Na poświęconej Windows Phone 8 konferencji dowiedzieliśmy się, że żaden z dostępnych na rynku modeli nie będzie zaktualizowany do najnowszej wersji systemu. W zamian za to, mamy dostać całkiem nowe i jeszcze lepsze telefony od wielu producentów, którzy jak się wydawało odpuścili już sobie współpracę...

Na poświęconej Windows Phone 8 konferencji dowiedzieliśmy się, że żaden z dostępnych na rynku modeli nie będzie zaktualizowany do najnowszej wersji systemu. W zamian za to, mamy dostać całkiem nowe i jeszcze lepsze telefony od wielu producentów, którzy jak się wydawało odpuścili już sobie współpracę z Microsoft. Pojawiły się już pierwsze oznaki telefonu największego partnera firmy z Redmond, czyli Nokii, z Windows Phone 8 na pokładzie.

Najlepszym do tej pory oferowanym przez fińskiego producenta telefonem z Windows Phone jest Nokia Lumia 900. Charakteryzuje się ogromnym ekranem 4,3 cala aparatem z matrycą 8 megapikseli i silnym procesorem. Niestety osoby, które zdecydowały się na taką inwestycję przed konferencją, już plują sobie w brodę, ponieważ dopiero co zaprezentowany model, za chwilę stanie się urządzeniem drugiej kategorii. Nokia pracuje więc w pocie czoła, by wynagrodzić zaistniałą sytuację jak najlepszą aktualizacją systemu do wersji 7.8, w której jedną z głównych nowości ma być nowy ekran startowy. Oficjalnie nie poznaliśmy nawet nazwy żadnego z nowych modeli z Windows Phone 8, jednak czujni gadżeciarze "wyniuchali" pierwsze informacje na temat nowego modelu Nokii.

Nokia 1001 została zauważona na liście urządzeń w Remote Device Tool od Nokii, a także podczas przeszukiwania dostępnych urządzeń Bluetooth przez inną słuchawkę od Nokii. "Odkrycia" dokonał członek redakcji TechCrunch i by być pewnym uczynił to jeszcze dwukrotnie. Czy rzeczywiście nowy system oznaczałby przekroczenie dotychczasowej, symbolicznej granicy oznaczeń - liczby tysiąc? Dotychczasowe modele pomimo dość umiarkowanej popularności cieszą się dobrą opinią. Sam posiadam model Lumia 710, który w swojej półce cenowej jest bardzo atrakcyjnym wyborem. Oczywiście jestem nieco zniesmaczony brakiem aktualizacji i będę musiał zadowolić się "jedynie" łatką do 7.8, ale nie zmieni to mojej bardzo pochlebnej opinii na temat telefonu, jak i samego systemu.

Niecierpliwie oczekuje na pierwsze konkrety na temat telefonów z WP8 - jak pisałem wcześniej, liczę na to, że Microsoft będzie w stanie nieco lepiej nawiązać bliższą współpracę z producentami sprzętu niż robi to Google. Sądzicie, że Apple ze swoim iOS czy Google z Androidem powinni obawiać się inwazji Microsoftu z Windows Phone 8? Czy nadal pozostanie to system dla "obeznanych w temacie" i traktowany będzie jako ciekawostka?

Źródło, grafiki: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu