Technologie

LOVE – pierwszy na świecie inteligentny gramofon

Marcin Hołowacz
LOVE – pierwszy na świecie inteligentny gramofon
11

„Przez ostatnich parę lat sprzedaż płyt winylowych wzrosła o 60 procent, lecz niemal połowa ludzi posiadających takie płyty w ogóle ich nie słucha” – mówi CEO Love Turntable Inc. pan CH Pinhas. „Naszym celem jest ułatwić każdemu czerpanie przyjemności z naturalnych melodii i czystego, tradycyjnego analogowego dźwięku za pośrednictwem współczesnej technologii i związanej z nią wygody.”

LOVE to pierwszy high-endowy gramofon sterowany przez smartfon za pomocą dedykowanej aplikacji. Ma gwarantować „winylową jakość” jednocześnie oferując nowoczesne funkcje, ale bez utraty charakterystycznych trzasków i szumów związanych ze słuchaniem winylowych płyt. Dźwięk nadal jest odtwarzany za pośrednictwem igły znajdującej się na płycie, tyle tylko, że to ramię z igłą będzie się obracać, a nie płyta.

Urządzenie ma oferować możliwość zeskanowania informacji o ilości utworów oraz wielkości płyty, a do tego wciskanie pauzy, przełączanie na następne utwory, podgłaśnianie i ściszanie, oczywiście na odległość za pomocą pilota w postaci naszego smartfonu. Po analogowym odczytaniu dźwięku, LOVE przesyła muzykę przez Wi-fi lub Bluetooth na wybrany przez nas sprzęt – głośniki, słuchawki, kino domowe. Jeżeli twój system głośników nie jest wyposażony w Bluetooth, wtedy wystarczy skorzystać z dołączonego w zestawie adaptera.

Miłość zrodzona z frustracji

Twórca projektu pan CH Pinhas miał już dość niedogodności związanych ze słuchaniem płyt winylowych. Doskwierał mu nawet brak możliwości szybkiego przeskoczenia do jego ulubionego utworu, na który akurat miał ochotę. Twierdzi że LOVE zrodziło się z frustracji. Zapragnął aby słuchanie muzyki z gramofonów była tak przystępne jak korzystanie ze Spotify, ale z lepszą jakością dźwięku. Efektem końcowym jest winylowe brzmienie pod każdym względem, lecz UX zostało całkowicie odświeżone.

Smart gramofon gromadzi środki na start za pośrednictwem Kickstartera. Osoby decydujące się na zakup otrzymają płaską podstawę, która trzyma płytę oraz ramię z igłą obracające się nad płytą. Nie ma żadnego zbędnego nacisku na nośnik dźwięku, co przyczynia się do zachowania płyty w lepszym stanie na długie lata. Dla pierwszych 500 nabywców cena wynosi 299 USD. W ofercie są trzy warianty kolorystyczne: biały, czarny i czerwony.

Coraz popularniejszy trend rządzący współczesną technologią jest jasny: chcemy retro w nowoczesnej oprawie. Świadczą o tym zarówno projekty typu LOVE, jak i sukcesy wielkich firm decydujących się na odrobinę retro w ich asortymencie... Przecież niedawno wypuszczone na rynek NES Mini Classic rozeszło się jak ciepłe bułeczki, wręcz brakowało dostępnych egzemplarzy aby zaspokoić zapotrzebowanie. Wystarczy wziąć coś klasycznego i wydać to w wygodniejszej, nowocześniejszej formie. Jeżeli zrobisz to dobrze, masz spore szanse na finansowe powodzenie. Dorzuć do tego czynik nostalgii i murowany sukces powinien być jedynie kwestią czasu. Ostatnio wyszedł nawet wariant pada do konsoli Xbox One, naśladujący wyglądem kontrolery z przeszłości. Gorączka retro trwa w najlepsze i każdy chce się załapać na ten "złoty pociąg". Dlatego gratuluję panu CH Pinhas udanego pomysłu i trzymania się rosnącego na sile (bezpiecznego) trendu.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

KickStarter