Polska

Radio 357 już bez kartek pocztowych, z głosowaniem na Listę Piosenek online

Grzegorz Ułan
Radio 357 już bez kartek pocztowych, z głosowaniem na Listę Piosenek online
26

Spośród dwóch internetowych rozgłośni radiowych, które powstały na zgliszczach radiowej „Trójki” - Radio Nowy Świat i Radio 357, to ta ostatnia stacja zdaje się radzić sobie najlepiej i w pełni realizować wizję czy oczekiwania dawnych fanów Programu 3 Polskiego Radia.

Ostatnie notowanie (1999, nie dotrwali do 2k) kultowej swojego czasu Listy Przebojów Programu 3 datowane jest na 22 maja 2020 roku. Dla wielu fanów radiowej „Trójki” to też data prawdziwego końca tej rozgłośni.

Na szczęście Radio 357 jakiś czas temu postanowiło wypełnić tę lukę. Najpierw 1 stycznia w miejsce TOP Wszech Czasów Programu 3 mogliśmy posłuchać Top Wszech Czasów Radia 357, później w miejsce Polski TOP Wszech Czasów Programu 3, 3 maja wyemitowano Polski Top Radia 357 na podstawie głosów słuchaczy wysyłanych na… kartkach pocztowych.

Tym sposobem sporządzano również Listę Piosenek 357 prezentowaną w piątkowe wieczory w Radio 357, a ostatnie takie zestawienie pojawiło się na antenie w zeszły piątek 22 października. Łącznie powstało 40 notowań LP357, nazywanej też “Listy na kartki”.

Przez cały ten tydzień trwało pierwsze głosowanie na listę piosenek, którą wyłoni po raz pierwszy nowy autorski system głosowania, dostępny tylko dla Patronów Radia na stronie Lista Piosenek 357.

Dlaczego tylko dla Patronów?

Ewa Mieczławska z zarządu Radia 357, odpowiedzialna za prace nad głosowaniem online:

Za nami tygodnie prac programistycznych, konsultacji, testów. Pozornie to nieskomplikowany projekt. Ale już po spisaniu specyfikacji, która zajęła nam kilkadziesiąt stron wiedzieliśmy, że to poważne zadanie. I sześciocyfrowy budżet. Ale tu nie było miejsca na kompromisy. Chcieliśmy mieć przejrzysty, stabilny i bezpieczny system. Szczególnie istotna była jego odporność na próby nieuczciwego głosowania z wielu kont. Dlatego zdecydowaliśmy, że głosowali będą Patroni. To duża, 34-tysięczna społeczność, zweryfikowana podczas płatności na Patronite. To też osoby, dzięki którym system mogliśmy stworzyć. Uznaliśmy, że zasada “wszyscy słuchają - Patroni głosują” będzie najbardziej fair.

Głosowanie na Listę Piosenek 357

Jak wygląda to głosowanie? Po zalogowaniu się na stronie i wcześniejszym połączeniu konta z kontem na Patronite wyświetla się nam lista 120 piosenek, z których można wybrać 10 i zagłosować przez zaznaczenie wybranych pozycji. Po potwierdzeniu nasza lista wysyłana jest do systemu, a po przeliczeniu prezentowana na antenie.

Pierwsze notowanie na podstawie nowego systemu dziś o godzinie 19:00 i potrwa do 22:00 na antenie Radio 357 - poprowadzi je Marcin Łukawski. Do przedwczoraj wieczorem oddano łącznie 6 tys. głosów.

Marcin Łukawski, prowadzący Listę Piosenek 357:

Wystartowaliśmy w piątek w samo południe. Po 10 godzinach okazało się, że już 3200 Patronów oddało ponad 30 000 głosów. Oznacza to, że średnio co 10 sekund ktoś głosował. Minęło kilka dni i statystyki nie przestają nas zaskakiwać. 6342 osób i ponad 57 000 głosów z 63 krajów. I rośnie.

Koncert „Lista jest tylko jedna”

Na początku istnienia rozgłośni, twórcy Radia 357 obiecali zorganizować koncert w podziękowaniu dla byłych dziennikarzy „Trójki” - Piotra Barona, Bartosza Gil, Marka Niedźwieckiego i Haliny Wachowicz. Z uwagi na pandemię udało się go zrealizować dopiero w zeszłą środę. Wystąpili w nim Daria Zawiałow, Tomasz Organek, Krzysztof Zalewski. Kaśka Sochacka i Ewa Bem.

Koncert emitowany był w Radio 357, na Facebooku i na YouTube, odtworzono go łącznie prawie 150 tysięcy razy. Stream radia wywołano 47 tysięcy razy, a liczba odsłon transmisji wideo sięgnęła 100 tysięcy.

Te i wszystkie inne wszystkie działania twórców Radio 357, które są realizacją obietnic i oczekiwań słuchaczy, nie pozostają bez echa i powodują nieustanny wzrost wsparcia finansowego Patronów.

Jeszcze na początku tego miesiąca na Patronite.pl Radio 357 wspierało ponad 33 tys. Patronów kwotą 682 tys. zł miesięcznie, na dziś ten licznik wskazuje już 35 498 osób ze wsparciem przekraczającym 700 tysięcy złotych miesięcznie - 706 060 zł.

Jak to wygląda w przypadku Radio Nowy Świat? W szczytowym momencie w październiku 2020 roku, kiedy to ogłoszono uruchomienie Radio 357, RNŚ wspierało ponad 31 125 Patronów kwotą 708 856,00 zł. Na dziś Radio Nowy Świat wspiera 29 191 Patronów kwotą 598 448 zł miesięcznie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu