Apple

Tych filmów w takiej jakości i tak tanio nie kupisz nigdzie indziej

Konrad Kozłowski
Tych filmów w takiej jakości i tak tanio nie kupisz nigdzie indziej
14

Nie spodziewałem się, że będę musiał odszczekać swoje słowa. Nie oczekiwałem, że Apple zachowa się inaczej od Google czy Microsoftu i wprowadzi filmy w 4K do swojej oferty także w naszym kraju. Debiutujące dziś Apple TV 4K wraz ze sklepem iTunes to najlepsza cyfrowa oferta z filmami w najwyższej jakości obrazu. 

Filmy 4K HDR w polskim iTunes

Zaktualizowany katalog iTunes Store dla Polski zawiera bowiem sporo tytułóww w 4K i HDR/Dolby Vision. Wśród nich znajdziemy między innymi takie filmy jak: Logan, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, LEGO Batman, Wonder Woman, Mad Max, Creed czy Legion Samobójców. Naprawdę duża część z nich wspiera Dolby Vision, pozostałe oferują HDR. Nie zabrakło tytułów, które oferują tylko 4K - jako przykład podam najnowszą animację DC pt. Batman i Harley Quinn.

To spore wydarzenie dla naszego rynku i to z kilku powodów. Po pierwsze ani Microsoft, ani Google nie oferują w naszym kraju filmów w 4K. Po drugie ceny produkcji w 4K (z HDR/Dolby Vision) nie wzrosły w stosunku do tych obowiązujących wcześniej - są dokładnie takie same! Dla przykładu, każda z części Star Treka w 4K z Dolby Vision kosztuje jedyne 29,90 zł! Po trzecie, jeśli w Waszej kolekcji znajduje się już film, który zyskał właśnie wersję w ultrawysokiej rozdzielczości, to automatycznie zostanie ona przypisana do Waszego konta. Po czwarte filmy, które nie miały(by) szans na ukazanie się w Polsce w wersji fizycznej, na płycie 4K Ultra HD Blu-Ray, są teraz w naszym zasięgu. To ukazuje właśnie animacja od DC i Warnera. Lista rośnie z dnia na dzień, dziś jest już dość okazała.

Pełna lista filmów 4K  w iTunes - Dolby Vision/HDR:

Pełna lista filmów 4K  w iTunes:

 

Do odtworzenia tych filmów w możliwie najwyższej jakości wymagane jest jednak posiadania najnowszej odsłony Apple TV. Sprzęt firmy z Cupertino kosztuje najmniej 849 złotych (32 GB), ale jest niemal w pełni gotowe na najnowsze standardy. O tym, dlaczego "niemal", przeczytasz poniżej.

Nie bez przypadku zaznaczyłem, że chodzi o jakość obrazu - niestety, w parze z pojawieniem się 4K, HDR i Dolby Vision w nowym Apple TV, nie doczekaliśmy się wsparcia dla lepszych formatów dźwięki niż Dolby Digital. Wątpliwości rozwiano tuż po konferencji, na której zapowiedziano nową wersję odtwarzacza Apple - możemy jedynie liczyć na to, że jedna z aktualizacji sklepu oraz oprogramowania wprowadzi do Apple TV wsparcie przede wszystkim dla Dolby Atmos. Bo tego wszyscy maniacy jakości oczekują.

Jestem bardzo ciekaw tego, jak wypadnie bezpośrednie porównanie filmów w 4K z HDR i Dolby Vision z iTunes Store z ich odpowiednikami z serwisów streamingowych (Netflix, Amazon Prime Video) oraz na nośnikach 4K Ultra HD Blu-Ray. Już w przypadku wprowadzenia rozdzielczości 1080p Apple pokazało, że skompresowane materiały wideo nie muszą znacząco odbiegać od tego, co dostajemy na płytach Blu-Ray. Oczywiście dla czujnego i wprawionego oka różnica była zauważalna - kolekcjonerzy i osoby oczekujące najlepszych wrażeń wciąż wybierają fizyczne wydania. Mimo to, to właśnie Apple ma szansę na spopularyzowanie formatu 4K w cyfrowej dystrybucji, podobnie jak zrobili to Netflix i Amazon w kategorii streamingowej. Jak widać nawet nasz rynek okazał się na tyle atrakcyjny, że już od samego początku w ofercie sklepu znajdziemy filmy w takiej jakości. A to nie było wcale takie oczywiste.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu