Felietony

Limit wielkości androidowych aplikacji zwiększony do 4 GB

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Limit wielkości androidowych aplikacji zwiększony do 4 GB
Reklama

Android przez długi czas zmagał się wieloma ograniczeniami wynikającym z konstrukcji tejże platformy. Ciężko stwierdzić, na ile ograniczenia te były w...

Android przez długi czas zmagał się wieloma ograniczeniami wynikającym z konstrukcji tejże platformy. Ciężko stwierdzić, na ile ograniczenia te były wprowadzone przez Google świadomie, a na ile były efektem braku świadomości twórców Androida. Jedno jest pewne. System cały czas rozwija się. Większe lub mniejsze problemy są cały czas eliminowane. Tempo tych zmian może nie jest takie jakie byśmy sobie życzyli, ale jednocześnie, nikt nie może powiedzieć, że nic się nie dzieje.
Reklama

Limit wielkości aplikacji, przez długi czas był jedną z głównych bolączek dotykających androidowych deweloperów. 50 MB dla aplikacji to niezwykle mało, szczególnie w czasie gdy mobilne gry, ale również zwykłe aplikacje mają coraz większe potrzeby, tak sprzętowe jak i pod względem pamięci. Platforma iOS już od dłuższego czasu umożliwiała dystrybucję aplikacji o wielkości do 2 GB.

Deweloperzy znajdowali jednak różne metody radzenia sobie z tym problemem. Oczywistym faktem jest przecież, że gry takie jak Real Racing 2 lub GTA 3, które są dostępne na Androida, nie zajmują tylko 50 MB w pamięci telefonu. W tych przypadkach, aplikacja pobierana z Android Market to coś na kształt instalatora. Pobiera on z sieci dodatkowe pliki konieczne do uruchomienia aplikacji. W ten sposób gra Real Racing 2 rozrasta się z 5-10 MB do około 500 MB.

Google przez długi czas tolerowało takie związanie, jednak tworzyło ono niebezpieczną lukę w zasadach funkcjonowania Android Market. Otóż każdą zakupioną w sklepie aplikację możemy zwrócić w ciągu 30 min od momentu zakończenia pobierania. Jednak w przypadku aplikacji z instalatorem zmieszczenie się, w tym czasie zazwyczaj nie jest możliwe. Klient może bowiem podjąć decyzję dopiero po zakończeniu dodatkowego pobierania, ale większości przypadków, wtedy jest już za późno.

Dlatego też, Google postanowiło zwiększyć limit wielkości aplikacji do 4 GB, tak aby całość procesu pobierania odbywała się po stronie Android Market. Oczywiście nie uważam, że decyzja o zwiększeniu limitu wynikała tylko konieczności zapewnienia możliwości zwrotu aplikacji. Android jako platforma potrzebował zwiększenia tego limitu, tak aby nie hamować deweloperów. Kwestia zwrotów mogła po prostu przyśpieszyć lub wreszcie pewne decyzje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama