Mobile

LG V30S ThinQ to pierwszy smartfon z AI tej marki. Co to oznacza w praktyce?

Tomasz Popielarczyk
LG V30S ThinQ to pierwszy smartfon z AI tej marki. Co to oznacza w praktyce?
4

O LG V30S wiadomo już praktycznie wszystko. Producent zdecydował się jednak na specjalną prezentację smartfona na targach MWC, gdzie omówiono jego kluczowe atuty. O co chodzi ze sztuczną intelogencją w V30S?

LG V30S ThinQ to, na papierze, pomniejsze udoskonalenia. Smartfon otrzymał więcej pamięci RAM i pamięci wewnętrznej w porównaniu ze swoim starszym bratem V30. Tym samym jego specyfikacja kształtuje się następująco:

 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 835
 • Wyświetlacz: FullVision 6,0-cala 18:9 QuadHD+ (2880 x 1440 / 538 pikseli na cal), jasność 406 nitów
 • Pamięć: V30S ThinQ: 6 GB pamięci RAM / 128 GB pamięci ROM / karta microSD (maks. 2 TB); V30S+ ThinQ: 6 GB pamięci RAM / 256GB pamięci ROM / karta microSD (maks. 2 TB)
 • Aparat: tylny, podwójny: 16 MP obiektyw standardowy (F1,6 / 71°) / 13 MP obiektyw szerokokątny (F1,9 / 120°); przedni: 13 MP obiektyw szerokokątny (f 1/2,2 / 90°)
 • Funkcje sztucznej inteligencji: AI CAM / QVoice / QLens / Bright Mode / AI Haptic / Asystent Google
 • Bateria: 3300 mAh
 • System operacyjny: Android 8.0 Oreo
 • Wymiary: 151,7 x 75,4 x 7,3mm
 • Masa: 158g
 • Sieć komórkowa: LTE-A 4 pasmo CA
 • Interfejsy: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac / Bluetooth 5.0 BLE / NFC / USB typu C 2.0 (kompatybilny z 3.1)
 • Kolory: V30S ThinQ: niebieski, V30S+ ThinQ: platynowoszary
 • Inne: Odporność na wodę i pył (stopień ochrony IP68) / zgodność z normą MIL-STD 810G / 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy Hi-Fi Quad / HDR10 / Google Daydream / UX 6.0+ / rozpoznawanie mowy / rozpoznawanie twarzy / czytnik linii papilarnych / funkcja Qualcomm® Quick Charge™ 3.0 Technology / ładowanie bezprzewodowe.

Nie to jest jednak kartą przetargową LG w walce o rynek smartfonów premium. V30S ThinQ jest napędzany przez algorytmy sztucznej inteligencji, jak Vision AI czy Voice AI.

Vision AI to tak naprawdę trzy nowe funkcje aparatu w LG V30S ThinQ: AI CAM, QLens oraz Bright Mode. Pierwszy z nich analizuje obiekty widoczne w kadrze, a następnie dobiera do nich optymalne ustawienia, a konkretnie jeden z trybów tematycznych: portret, jedzenie, zwierzęta, krajobraz, miasto, kwiaty, wschód słońca i zachód słońca. W rezultacie zdjęcie ma być po prostu lepsze. Rozwiązanie to nie jest nowe, bo już jesienią ubiegłego roku analogiczny odpowiednik debiutował w smartfonach Huawei Mate 10.

Znacznie ciekawszy jest QLens, który również odpowiada za analizowanie fotografowanych obiektów, ale robi to w celu dostarczenia nam konkretnych informacji na ich temat i nie tylko. Przykładowo fotografując kody QR, smartfon automatycznie odczyta ich zawartość, a robiąc zdjęcia ubraniom, możemy liczyć na to, że zostaną one wyszukane w sklepach online. QLens wyszukuje też podobne zdjęcia lub produkty w sieci - dotyczy to również miejsc takich, jak zabytki, pomniki etc.

Bright Mode to inteligentny pomiar światła, który ma odbiegać znacząco od tego, co oferują inne telefony. Rozwiązanie to sprawia, że mamy uzyskiwać dwukrotnie jaśniejsze zdjęcia bez występujących na nich szumów.

[/cover]
Voice AI to natomiast funkcja QVoice, a więc aż 50 dedykowanych komend głosowych, dzięki którym możemy korzystać z naszego smartfona bez potrzeby dotykania go. Aż 32 z tych komend zostało zintegrowanych z asystentem Google (już wcześniej było ich 24, a więc LG zaimplementował po prostu 8 nowych, ekskluzywnych komend). Niestety Asystent Google w Polsce ciągle pozostaje niedostępny, co utrudni polskim użytkownikom wykorzystanie pełni jego potencjału.

Co ciekawe, LG V30S nie będzie jedyny smartfonem napędzanym przez algorytmy AI. Opisywane wyżej rozwiązania mają też trafić do starszych modeli: G6 oraz V30.

V30S ma się charakteryzować ponadto delikatnie odświeżonym wykończeniem. Nie spodziewajmy się jednak tutaj rewolucji. Smartfon ma być dostępny w dwóch nowych wersjach kolorystycznych. Model LG V30S ThinQ - w niebieskiej, a LG V30S+ ThinQ różniący się powiększoną do 256 GB pamięcią wewnętrzną - w platynowoszarej.

O debiucie LG V30S w Polsce jeszcze nie wiemy zbyt wiele. Jak tylko polski oddział podejmie decyzję na temat premiery smartfona i ustali cenę - poinformujemy Was o tym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu