Telewizja

LG prezentuje OLED. Byliśmy na oficjalnej premierze.

Filip Żyro
LG prezentuje OLED. Byliśmy na oficjalnej premierze.
17

Byliśmy wczoraj na prezentacji nowego telewizora od LG. Jest to pierwszy telewizor, wykonany w technologi OLED, który wchodzi do masowej sprzedaży w naszym kraju. Choć miałem przyjemność obcować z tym telewizorem tylko kilkadziesiąt minut, muszę powiedzieć, że robi niesamowite wrażenie. Od jakieg...

Byliśmy wczoraj na prezentacji nowego telewizora od LG. Jest to pierwszy telewizor, wykonany w technologi OLED, który wchodzi do masowej sprzedaży w naszym kraju. Choć miałem przyjemność obcować z tym telewizorem tylko kilkadziesiąt minut, muszę powiedzieć, że robi niesamowite wrażenie.

Od jakiegoś czasu poczynania LG mogą budzić respekt. Koreański producent robi co może, żeby wygrać technologiczny wyścig i móc poszczycić się koszulką lidera. W tym wyścigu na jego drodze stoi przede wszystkim Samsung. Moim zdaniem jednak, dzisiaj już ciężko powiedzieć, kto kogo goni.

OLED w świecie telewizorów ma być rewolucją. Trzeba jednak pamiętać, że dzisiejsze rewolucje technologiczne dzielą się na te tylko deklarowane przez marketingowców i na te prawdziwe. Jeszcze do niedawna mówiono tak o 3d instalowanym w telewizorach, które koniec końców nie znalazło uznania i powoli staje się niepotrzebnym dodatkiem.
Teraz nadchodzi OLED, pod znakiem którego upłynie kilka najbliższych lat w świecie telewizorów o dużych przekątnych i wysokich rozdzielczościach. Ten kierunek zdecydowanie bardziej mi pasuje. Tak jak 3d nie budziło mojego entuzjazmu (oglądanie trzech godzin filmu w okularach to prawdziwa udręka), tak zakrzywione matryce przemawiają do mnie jak najbardziej. Obraz w zaprezentowanym telewizorze nie tylko wyróżniał się wysoką rozdzielczością, ale właśnie dzięki wygiętemu OLEDowi, posiadał pewną głębię obrazu niedostępną dla płaskich wyświetlaczy. Jak wspomniałem, spędziłem tylko krótką chwilę z telewizorem LG, muszę jednak powiedzieć, że obraz robi niesamowite wrażenie. Zarówno zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, jak i filmy odtwarzane z blue-raya były ostre jak brzytwa, a przy tym sprawiały wrażenie realistycznych i dobrze odwzorowujących kolory. LG nie omieszkało wspomnieć, że w tym telewizorze została zastosowana całkiem nowa matryca z białym subpikselem, który ma wpływać na wyższy kontrast, lepszą jakość obrazu i wierniejsze odwzorowanie kolorów.

Poniżej parę zdjęć, jak prezentuje się nowe dzieło LG:

Jednak nowy telewizor LG to nie tylko sama zakrzywiona matryca. To także pewnego rodzaju manifest, który ma podkreślać, że LG już nie produkuje topornych telewizorów o stylistyce, której towarzyszą podobne emocje, niczym myśli o wczasach z rodzicami w Mikołajkach. Nowa konstrukcja to także oryginalny wygląd i materiały z tworzyw sztucznych z najwyższej półki, niezwykle cienka ramka obudowy (4mm) i przezroczysta podstawka z wbudowanymi głośnikami. Nawet tył telewizora jest w wysmakowanej stylistyce.

Wspomniane głośniki przednie telewizora:

Tak wygląda telewizor z tyłu:

I jeszcze dwa zdjęcia producenta:

Na uwagę zasługują również pilot oraz funkcje dodatkowe telewizora. Wszystkie wyprodukowane telewizory od LG w tym roku wyposażone są właśnie w takiego pilota. Co wyróżnia go na tle konkurencji? Prawie wszystko, to pilot wymyślony na nowo, prawdziwa innowacja. Oprócz klasycznych klawiszy wbudowanych w pilota, do nawigacji w telewizorze możemy używać pilota na zasadzie wskaźnika laserowego. W zależności od tego gdzie wycelujemy naszym pilotem, kursor na ekranie telewizora podąży w wybrane przez nas miejsce. Menu zostało przystosowane do tego sposobu nawigacji, dzięki czemu wreszcie smart tv jest przyjemne do nawigowania. Próbowałem nawet napisać kilka słów na wirtualnej klawiaturze używając pilota ze wskaźnikiem i poszło to znacznie sprawniej niż zwykły pilotem. Smart tv w LG nie różni się jakoś bardzo od tych stosowanych telewizorach konkurencji, jednak staje się znacznie bardziej użyteczne za sprawą nowego sposobu nawigowania.

Pilot

Okulary 3d

Można jeszcze wspomnieć, że prezes LG na Polskę, nie wykluczył, że telewizory w technice OLED mogą być składane w polskiej fabryce. Jeżeli te słowa się potwierdzą będziemy państwem, które wytwarza jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie sprzętów na świecie. Oczywiście na zlecenie zagranicznej firmy i z wykorzystaniem ich patentów, ale to zawsze coś.

Trudno jednoznacznie dzisiaj odpowiedzieć czy kierunek wykrzywionych matryc będzie dominującym trendem, czy tylko chwilową modą. Nie sposób jednak nie zauważyć, że producenci telewizorów poczynają sobie coraz śmielej i należy się spodziewać, że kilka najbliższych lat upłynie pod tym znakiem. Z dniem 10 grudnia telewizor ten został również wprowadzony do sklepów w większych miastach Polski. Dzięki temu, jeżeli tylko ktoś chce, może sobie sprawić prawdziwy technologiczny majstersztyk na święta. Oczywiście pod warunkiem, że posiada około 40 tys. złotych, które trzeba wyłożyć za 55 calowy telewizor, bowiem tyle wynosi jego cena w dniu rynkowego debiutu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TVLGSmart TVOLED