Telewizja

Byłem w Fabryce LG...

Grzegorz Marczak
Byłem w Fabryce LG...
35

Miałem przyjemność zwiedzić fabrykę LG w Mławie. Bardzo ciekawe doświadczenie, szczególnie dla kogoś kto pierwszy raz zobaczył ręczną linię produkcyjna na której powstają telewizory. Fabryka LG w Mławie ma już blisko 15 lat. Zatrudnia ok 2,5 tysiąca ludzi. Produkują pomiędzy 17000 a 35000 sztuk...

Miałem przyjemność zwiedzić fabrykę LG w Mławie. Bardzo ciekawe doświadczenie, szczególnie dla kogoś kto pierwszy raz zobaczył ręczną linię produkcyjna na której powstają telewizory.

Fabryka LG w Mławie ma już blisko 15 lat. Zatrudnia ok 2,5 tysiąca ludzi. Produkują pomiędzy 17000 a 35000 sztuk urządzeń dziennie. W 2013 roku produkcja wyniesie ok 5 milionów sztuk urządzeń (produkują tam TV, zestawy kina domowego oraz odtwarzacze Blu-ray).

Oficjalna konferencja prasowa, prezes LG udaje że mówi po Polsku:

Teraz natomiast okazało się Mławska fabryka będzie również odpowiedzialna za produkcję sprzętu Ultra HD na całą Europę. Na dwóch liniach produkcyjny powstają telewizory o rozmiarach 85, 65 i 55 cali. Na chwile obecną produkcja telewizorów Ultra HD jest na poziomie 1000 sztuk dziennie.

Najlepsze modele Ultra HD produkowane w Mławie to linia LA970V charakteryzująca się przekątną ekranu: 55” i 65”, matrycą IPS, rozdzielczością 3840x2160 pikseli. Zastosowana technologia podświetlania to NANO Full LED, nagłośnienie w systemie 4.1 o moc RMS to odpowiednio 10W+10W+10W+10W+10W, kąt widzenia to 178°.

Jeśli chodzi o stronę softwarową Ultra HD od LG to mamy w tej serii : Media share: zdalne sterowanie Smartfonem, LG Cloud (TBD), Widow MediaPlayer, DLNA, Screen share: MHL, Miracast, 2nd Screen, NFC, WiDi itp.

Według analityków rynek Ultra HD rozwinie się do poziomu 22 milionów sprzedanych telewizorów w roku 2017. Jak widać jest więc o co walczyć.

Na dziś jednak ceny telewizorów Ultra HD czy też 4K są zabójcze nawet dla dobrze zarabiających. Najtańszy 55 calowy telewizor Ultra HD od LG to wydatek rzędu 14 000 PLN. 65 calowy model to 24 000 PLN, ceny na 80 calowy Ultra HD jeszcze nie widziałem.

4K czy Ultra HD ma być argumentem który przekona konsumentów do zakupu coraz to nowszych telewizorów. Powoli odchodzi się też od promowania technologi 3D, która jak wiemy mimo obecności w praktycznie każdym nowym telewizorze okazała się być mało zachęcająca dla konsumentów i często przez nich ignorowana. Nowym trendem jest więc hasło 4K/Ultra HD oraz Smart TV. Dla mnie to o wiele bardziej przemawiająca oferta niż 3D - choć zapewne ocenić ją będzie można w monecie dostępności jakichkolwiek materiałów w Ultra HD.

Moje nagrania z Fabryki, na filmie linia produkcyjna, pakowanie, testy na wstrząsy i drop testy (nie wiem czemu wybrałem jako podkład AC/DC ale uważam, że pasuje) :

Wracając do wycieczki po fabryce. Było to bardzo interesujące doświadczenie. Zobaczenie na własne oczy jak szereg ludzi przy linii produkcyjnej ręcznie składa telewizor robi naprawdę wrażenie. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak ciężka jest to praca natomiast wiem, że po takim przeżyciu zacząłem jeszcze bardziej doceniać moje zajęcie.

Kilka zdjęć linii produkcyjnej :

Na całej linii produkcyjne jak również w procesach pakowania wdrożone jest kilkaset punktów kontroli jakościowej.

Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda ręczne pakowanie telewizorów, wygrzewanie matryc, testy wstrząsowe, tak zwane drop testy. W zależności od linii telewizora niektóre testy wykonuje się tylko na próbkach a w innych na każdym wyprodukowanym modelu.

Produkcja telewizorów LG Ultra HD jest pod względem testów jeszcze bardziej wymagająca. Telewizory wygrzewane są przez 168 godzin w temperaturze zmiennej od +15C do +43C. Następnie są testy żywotności które trwają 300 godzin w temperaturze + 50 stopni Celsjusza. Bada się też i testuje ich odporność na zmiany klimatyczne. W specjalnych komorach testuje się je w temperaturach od -30 do +45 stopni Celsjusza oraz w wilgotności od 0 do 80%.

Stanowiska testowe:

Zaskoczony byłem również jak sprawnie radzi sobie fabryka z logistyką produktów. Praktycznie magazyn z wyrobami gotowymi u nich nie istnieje. Wszystko jest planowane tak aby jak najszybciej opuściło fabrykę. Miejsce na wyroby gotowe jest ponoć codziennie wieczorem praktycznie puste.

Nie wpuszczona nas do każdego miejsca w fabryce, nie mogliśmy też fotografować dokładnie linii produkcyjnej. Podczas całej wycieczki mieliśmy tylko kilka miejsc z "punktami widokowymi" gdzie można było utrwalić widok aparatem czy kamerą. Widać, że zarząd fabryki bardzo restrykcyjnie podchodzi do spraw bezpieczeństwa nie tylko pracowników ale i systemu pracy i rozwiązań jakie stosują.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TVLGUltra HD