Felietony

Letnia wyprzedaż na Steam. Obniżki sięgają nawet 85%

Jan Rybczyński
Letnia wyprzedaż na Steam. Obniżki sięgają nawet 85%
19

Dla wszystkich użytkowników Steam, platformy cyfrowej dystrybucji gier, to żadna nowość, oni zostali powiadomieni przez klienta Steam. Być może jednak temat zainteresuje osoby niezaznajomione z tą platformą. Gry dostępne na Steam są generalnie droższe, niż ich pudełkowe wydania w Polsce. Ceny gie...

Dla wszystkich użytkowników Steam, platformy cyfrowej dystrybucji gier, to żadna nowość, oni zostali powiadomieni przez klienta Steam. Być może jednak temat zainteresuje osoby niezaznajomione z tą platformą.

Gry dostępne na Steam są generalnie droższe, niż ich pudełkowe wydania w Polsce. Ceny gier są takie jak na zachodzie, na dodatek przeliczane z dolarów wprost na euro. Pod tym względem to żadna atrakcja, gra, za którą zapłacimy w Polsce ok 100 PLN, na Steam może kosztować w przeliczeniu na złotówki 150 - 180 PLN, a czasem więcej. Dlaczego więc o tym piszę?

Ponieważ promocje na Steam, to coś, czego może pozazdrościć każdy, kto do tej pory kupował gry tylko w wersjach pudełkowych. Obniżki sięgają 85% na jednej grze, czasem jeszcze więcej, gdy w promocji są całe zestawy, np. wszystkie gry danego wydawcy, albo kilka gier z jednej kategorii, np. sportowe. Nie rzadko okazuje się wtedy, że wcześniej sporo droższa gra, w promocyjnej cenie jest przeszło o połowę tańsza, niż w sklepach w kraju. Czasami tak popularne gry jak GTA4, można kupić za ok 28zł, podczas gdy w Polsce wciąż kosztują ponad 120 PLN.

Obecnie na Steam rusza letnia wyprzedaż i będzie trwała przez 10 kolejnych dni. Promocje dnia wyszczególnione są na stronie głównej serwisu i zmieniają się co 24 godziny, dlatego jeśli interesuje nas zakup którejś z nich, warto pilnować odliczania , które wyświetlanej jest na stronie i zapowiada nadejście nowych promocji.

Co potrzebne jest do zakupów na Steam? Przede wszystkim trzeba zainstalować klienta, założyć nowe konto oraz posiadać dostęp do jakieś formy płatności on-line. Może to być Paypal, może być karta kredytowa, lub kilka innych metod płatności, w tym między innymi Pay Safe Card.

Na Steam warto zwrócić uwagę jeszcze z jednego powodu. Jest tam wiele gier typu Indie, czyli produkcji niezależnych, zwykle robionych przez mały zespół, lub nawet jedną osobę. Wydanie takich produkcji w sposób tradycyjny byłoby zbyt kosztowne, dlatego zazwyczaj są niedostępne w tradycyjnych sklepach. Gry typu Indie potrafią zaoferować zupełnie odświeżające doświadczenie, w porównaniu do wielkich produkcji. Wśród bardziej znanych produkcji można wymieć World of Goo czy Machinarium. Akurat dwa ostatnie tytuły, ze względu na swoją popularność doczekały się w Polsce wydań pudełkowych, jednak wcześniej długo można było je dostać tylko poprzez dystrybucję cyfrową, choć niekoniecznie przez Steam.

Na koniec podsumowanie zalet i wad cyfrowej dystrybucji gier, dla tych, którzy jeszcze się z nią nie spotkali.

Zalety:

  • Szeroki wybór tytułów, również niedostępnych w kraju, czy w wersji pudełkowej
  • Natychmiastowa realizacja, zaraz po dokonaniu płatności możemy rozpocząć ściąganie gry na dysk
  • Nie trzeba grać z płytą włożoną do napędu optycznego
  • Możliwość zainstalowania gier na każdym komputerze podłączonym do sieci, lub na wielu komputerach jednocześnie (uruchomić grę można tylko na jednym komputerze na raz)
  • Często dostępne są dodatkowe usługi, jak przechowywanie save-ów on line i automatyczne ich pobieranie w trakcie nowej instalacji
  • Łatwy kontakt z innymi graczami w ramach usługi Steam

Wady:

  • Wymaga szybkiego, stałego łącza internetowego. Niektóre gry zajmują ponad 10 GB
  • Również aktywacja gry przy pierwszym uruchomieniu wymaga podłączenia do internetu
  • Jeśli z jakiegoś powodu zablokują nam konto, albo ktoś je ukradnie odgadując hasło, stracimy wszystkie gry, które były do tego konta przypisane
  • Nie można grać w gry bez uruchomienia klienta Steam

Zatem nie pozostaje mi nic innego, jak tylko żyć miłego grania, w końcu dzisiaj piątek :-)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu