Świat

Leo Apotheker już nie jest CEO HP. Kto zajął jego miejsce?

Tomasz Popielarczyk
Leo Apotheker już nie jest CEO HP. Kto zajął jego miejsce?
4

HP jest ostatnio dość popularnym tematem. Najpierw dowiedzieliśmy się o rezygnacji z segmentu mobilnego i wspierania WebOS, potem świat obiegła wieść o porzuceniu działu produkcji pecetów i przejściu na usługi związane z chmuą obliczeniową. Odpowiedzialny za to całe zamieszanie Leo Apotheker był prz...

HP jest ostatnio dość popularnym tematem. Najpierw dowiedzieliśmy się o rezygnacji z segmentu mobilnego i wspierania WebOS, potem świat obiegła wieść o porzuceniu działu produkcji pecetów i przejściu na usługi związane z chmuą obliczeniową. Odpowiedzialny za to całe zamieszanie Leo Apotheker był przez jednych chwalony za wizjonerstwo i dobre decyzje z punktu widzenia finansowego, inni natomiast zarzucali mu zbytni pośpiech i chłodne podejście do zarządzania tak dużą firmą. Najwidoczniej rada nadzorcza przychyliła się do opinii tych drugich, bo nowym CEO została...

...Meg Whitman. Do tej pory znana była przede wszystkim jako CEO eBaya, którym została w 1998 roku i trwała na tym stanowisku przez 10 lat. Od 2008 roku kojarzy się ją raczej z polityką - miała zostać Sekretarzem Skarbu w USA po zwycięstwie Johna McCaina w wyborach prezydenckich. Zasiadała tez w wielu radach nadzorczych - m.in. w Goldman Sachs, DreamWorks SKG, a także HP (na początku 2011 roku).

Ostatnie działania Leo Apothekera nie przyniosły najwyraźniej porządanych efektów. Decyzja o rezygnacji z WebOS okazała się nietrafiona - co do tego nie ma nikt wątpliwości, bo w dłuższej perspektywie czasu system ten mógł zająć godne miejsce w segmencie mobilnym. Apothekerowi nie wyszło też przejęcie brytyjskiego Autonomy, co miało wprowadzić firmą na nowe tory i poszerzyć portfolio o usługi korporacyjne. Za fuzją z HP opowiedziało się wóczas tylko 41 proc. udziałowców, co uniemożliwiło jej finalizację przed końcem br., jak zapowiadała firma. No i trzeba też nawiązać do tej nieszczęsnej informacji o reorganizacji działu PSG, która obiegła świat jako "rezygnacja z produkcji pecetów". Natomiast sam Apotheker tłumaczył się potem z niefortunnej wypowiedzi, z niepokojem patrząc jak giełdowe słupki lecą w dół.

A skoro już jesteśmy przy giełdzie. Wartość akcji koncernu w trakcie urzędowania (które trwało zaledwie kilkanaście miesięcy) Apothekera spadła o jedną trzecią, co chyba bardzo dobitnie odzwierciedla liczbę popełnionych przez niego błędów. Co ciekawe informacja o nowym CEO zaowocowała 7-procentowym wzrostem.

Co czeka HP pod wodzą Meg Whitman? Czy wróci do WebOS? A może nowa CEO ma kilka asów w rękawie, które wprowadzą małą/dużą rewolucję w IT? W końcu Hewlett-Packard to duży gracz, tylko ma po prostu ostatnio pecha do dyrektorów generalnych.

Źródło: BusinessInsider

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hpCEO