Off topic

Najwyższy zestaw w historii klocków LEGO trafił do sprzedaży

Piotr Kurek
Najwyższy zestaw w historii klocków LEGO trafił do sprzedaży
9

LEGO prezentuje swój najwyższy zestaw klocków. 149-centymetrowa konstrukcja jest wyjątkowym odwzorowaniem sławnej Wieży Eiffla w formie budowli z klocków.

Budowanie Wieży Eiffla trwało od 1887 do 1889 roku. Konstrukcja ta była najważniejszą częścią Targów Światowych odbywających się w 1889 roku. Dziś jest globalną ikoną kultury i jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Teraz, w ramach serii LEGO Icons, Wieża Eiffla ma szansę ozdobić mieszkania i domy fanów klocków - o ile mają tego odpowiednie warunki.

Chcieliśmy znaleźć doskonałą interpretację LEGO dla inżynierskiego i architektonicznego arcydzieła, jakim jest wieża Eiffla. Wzorowaliśmy się na zasadach konstrukcyjnych oryginalnej wieży tak drobiazgowo, jak tylko pozwalał na to system klocków LEGO. Podczas budowania odkryjemy ciekawe i nowatorskie techniki budowania z klocków LEGO, które odzwierciedlają i ożywiają rzeczywiste architektoniczne funkcje wieży. Po ukończeniu budowy łatwiej będzie sobie uzmysłowić, jak zapierające dech w piersiach jest uczucie, gdy stoisz na szczycie i patrzysz na bogatą historię Paryża. To idealny zestaw zarówno dla fanów podróży, jak i architektury

- mówi Rok Žgalin Kobe, projektant LEGO pracujący nad przeniesieniem oryginalnej konstrukcji do świata klocków. A trzeba przypomnieć, że to nie jest pierwsza tego typu próba. Poprzedni zestaw LEGO Wieża Eiffla pojawił się w sprzedaży w 2007 r. ramach serii Creator Expert i składał się z 3428 elementów.

Zestaw Icons składa się z 10001 elementów, które w autentyczny sposób odwzorowują potężną wieżę z kutego żelaza - z piękną konstrukcją kratownicy, trzema platformami obserwacyjnymi, elementami zieleni, windami, biurem na szczycie oraz wieżą nadawczą i flagą Tricolore na jej szczycie. Dla ułatwienia montażu, przenoszenia z miejsca na miejsce, czy sprawdzenia dokładnie szczegółów, zestaw można można podzielić na cztery części.

LEGO Wieża Eiffla. Najwyższy zestaw w historii klocków

LEGO Wieża Eiffla jest również najwyższym zestawem klocków jaki powstał kiedykolwiek - zarówno w oryginale z 2007 r. jak i w nowej odsłonie z serii Icons. Nowa wieża mierzy 149 cm i z pewnością będzie jednym z najbardziej przykuwających wzrok elementów wystroju domu lub mieszkania. W historii LEGO mieliśmy już do czynienia z wysokimi konstrukcjami, jednak dopiero ten zestaw zbliżył się do granicy 150 cm. Na drugim miejscu jest rakieta NASA Apollo Saturn V, która mierzy równe 100 cm. Podium zamyka Kolejka górska z pętlami mierząca 92 cm wysokości. Poprzednia Wieża Eiffla przez lata była liderem wysokości - mierzyła 103 cm.

A jak wygląda kwestia ceny? Za składającą się z ponad 10 tys. elementów Wieżę Eiffla z LEGO przyjdzie sporo zapłacić. W oficjalnym sklepie LEGO.com wyceniono ją na 2949,99 zł. W sklepach partnerskich taniej nie jest - znajdą się nawet sklepy, które ten zestaw sprzedają w wyższej cenie. Warto pamiętać, że LEGO nigdy tanie nie było, jednak cena oscylująca w okół 3000 zł może skutecznie odstraszyć potencjalnych kupujących. Nawet za coś, co będzie cieszyć oko przez długi czas. Nie pomaga też fakt, że w ostatnim czasie LEGO zaserwowało swoim fanom podwyżki. I to takie, które sięgają nawet 1/4 ceny poszczególnych zestawów. Więcej na ten temat pisał Kamil w swoim tekście LEGO podnosi oficjalne ceny zestawów nawet o 25%.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu