Filmy

Rzuć wszystko i obejrzyj LEGO Batman

KK
Konrad Kozłowski
14

Po niepodważlnym sukcesie kinowym Lego Batman trafia na DVD, Blu-Ray (3D) oraz 4K Ultra HD Blu-Ray. Jako, że nie miałem okazji zobaczyć filmu w kinie, po raz pierwszy klockowatego Człowieka Nietoperza zobaczyłem dzięki wydaniu Blu-Ray.

Batman określany jest mianem najbardziej rozpoznawalnego superbohatera. Początki postaci sięgają 1939 roku, ale wtedy był zupełnie inny, niż oglądamy go dzisiaj na ekranie czy kartach komiksu. Pomimo ogromnej popularności, potencjału i - nie bójmy się tego powiedzieć - gotowych do zekranizowania historii z Batmanem w roli głównej, DC Comics od pewnego czasu nie potrafi znaleźć mu dobrego miejsca. Trylogia Nolana uznawana jest za najlepsze dzieło z Człowiekiem Nietoperzem, głównie za sprawą Mrocznego Rycerza, ale nie ma ona nic wspólnego z tworzonym aktualnie filmowym uniwersum DC. Czasem żałuję, że nie zdecydowano się uwzględnić tych trzech filmów, ale decyzja została podjęta i DC oraz Warner Bros. muszą sobie radzić.

Mój ulubiony Batman

Pamiętacie produkcję z 1989 roku z Michaelem Keatonem i Jackiem Nicholsonem? To był chyba pierwszy film z tym superbohaterem, jaki zobaczyłem, a niedługo później w polskiej telewizji pojawił się serial animowany Batman The Animated Series. To za sprawą tych produkcji Batman na zawsze będzie dla mnie bohaterem numer 1 . Naprawdę ubolewam nad tym, w jaki sposób gości on od pewnego czasu na ekranie.

Po seansie LEGO Przygoda pojawiły się przecieki, jako że Batman otrzyma własny film. Chyba wszyscy byli tą decyzją zachwyceni, ponieważ Batman w świecie Lego wypadł fenomenalnie. Z różnych przyczyn nie mogłem wybrać się do kina na poświęconą mu produkcję pełnometrażową, ale zaległości nadrobiłem dzięki wydaniu Blu-Ray. Cóż to jest za film!

Lego Batman - film dla każdego

 

Nie przesadzę, gdy napiszę, że to produkcja dla każdego. Fani Batmana dostrzegą całe mnóstwo mniej bezpośrednich nawiązań do komiksów i innych filmów, a ci którzy tej postaci tak dobrze nie znają, będą rozbawieni luźnym i prześmiewczym podejściem do Człowieka Nietoperza oraz ukrytego pod maską Bruce'a Wayne'a. Zaprezentowane zostają jego największe wady, źródła lęku, ale i relacje z innymi postaciami - pod otoczką kolorowego i zabawnego filmu kryje się też kilka przesłań, o które tak trudno w wielu innych produkcjach. Domykającym atmosferę typową dla filmu o Batmanie składnikiem jest muzyka autorstwa Lorne Balfe'a - jednego z podopiecznych Hansa Zimmera - któremu udało się w zgrabny sposób wykorzystać znane nam motywy, jednocześnie dodając coś od siebie.

Lego Batman na Blu-Ray

Film Lego Batman zobaczyłem w wersji Blu-Ray, choć dostępne jest także wydanie 4K Ultra HD. Mimo to, jestem w pełni usatysfakcjonowany z oferowanej przez nośnik jakości. Obraz jest odpowiednio ostry i nasycony, a prawdziwym popisem jest ścieżka dźwiękowa w technologii Dolby Atmos pozwalająca nam jeszcze bardziej wniknąć do klockowatego Gotham. Jak na tego typu film przystało, jest on wypełniony dynamicznymi, głośnymi scenami, a to właśnie wtedy najlepiej sprawdza się nowy system dźwiękowy firmy Dolby. Niestety, mowa tu oczywiście jedynie o oryginalnej wersji językowej, gdyż polska wersja dubbingowa dostępna jest jedynie w formacie Dolby Digital.

Co więcej, oglądanie tejże produkcji z polskim tłumaczeniem może wypaczyć znaczenie kilku scen i ogranicza liczbę smaczków, które twórcy zawarli w filmie. Pamiętny zwrot "Let's get nuts"z Batmana z 1989 roku został po drodze zagubiony, a żarty autorstwa osoby odpowiedzialnej za tłumaczenie dość rzadko oddają oryginalne intencje scenarzystów.

Dodatki, które znalazły się na płycie z filmem pozwolą poznać kilka interesujących faktów na temat powstawania filmu, posłuchać komentarzy reżysera i członków ekipy filmowej, a także zobaczyć niewykorzystane (i niedokończone) sceny. One umożliwiają również zobaczyć co znajduje się "pod" w pełni gotową animacją, którą widzimy na ekranie. Miłym uzupełnieniem jest krótkometrażówka Lego poświęcona Mistrzowi Wu.

Warto nadmienić, że film można obejrzeć także w wersji 3D na obsługujących tę technologię odtwarzaczach i telewizorach. Świat z klocków, gdzie liczne eksplozje powodują rozpad konstrukcji na setki/tysiące elementów wypadających poza ekran, to jedno z najlepszych widowisk do zobaczenia w trójwymiarze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: