Filmy

Legendy rocka ulepszą każdy zwiastun, wśród nich Thor czy Mission: Impossible

Konrad Kozłowski
Legendy rocka ulepszą każdy zwiastun, wśród nich Thor czy Mission: Impossible
19

Zwiastuny sprzedają filmy. I to w dużym stopniu. Ile razy po zobaczeniu niezłego trailera wybraliście się do kina? Mnie się zdarzyło już kilkukrotnie. Zazwyczaj nie opieram się na ocenach innych, mój gust nie pokrywa się z większością osób. Ale usłyszeć Led Zeppelin w tle fajnie zmontowanego zwiastunu to zawsze przyjemność.

To nie są oczywiście wszystkie zwiastuny w historii, w których pojawiły się kawałki Led Zeppelin. Dodatkowo, w wielu innych trailerach znajdziemy inne legendarne kapele lub te mniej znane, ale częstotliwość z jaką twórcy sięgają w ostatnim czasie po dorobek Zeppelinów wprawił mnie w osłupienie.

American Hustle

Utwór Good Times, Bad Times otwiera pierwszy album zespołu. Co ciekawe, został on zagrany na żywo na koncercie tylko raz - mowa naturalnie o Celebration Day w 2007 roku z okazji reunion zespołu, gdy zmarłego perkusistę Johna Bonhama zastąpił jego syn Jason - i wtedy również znalazł się na setliście pod numerem 1. W zwiastun filmu, którego akcja rozgrywa się w latach '70, wkomponowuje się doskonale.

Mission: Impossible - Rogue Nation

Nie wiem jak dużą rolę odegrał Tom Cruise w doborze muzyki zapowiadającej jego film, ale z całą pewnością był to bardzo dobry wybór. Nie skorzystano jednak od razu z głównego riffu. Dopiero w okolicach połowy zwiastunu wkracza główna linia melodyczna oraz późniejsze wariacje. Wokal Roberta Planta podczas lotu BMW wypadł znakomicie.

The Big Short

Historia związana z kawałkiem When the Levee Breaks jest dość ciekawa. Otwierająca utwór sekwencja na perkusji została nagrana w korytarzu jednego ze studio wykorzystywanych przez Led Zeppelin. To właśnie dopiero tam zespół uznał, że bębny brzmią jak powinny (głównie chodziło o echo). Mam nadzieję, że filmu The Big Short nie muszę Wam przedstawiać, jeśli tak to polecam jak najszybciej go nadrobić. Po obejrzeniu zwiastuna oczywiście.

Król Artur: Legenda Miecza

Przechodzimy do bardziej aktualnych tytułów. Król Artur: Legenda Miecza wkracza do kin 16 czerwca, nasza recenzja jest do przeczytania od zeszłego tygodnia, ale dziś skupiamy się na zwistunie zapowiadającym tę produkcję. W tle usłyszymy bowiem utwór z pierwszej płyty zespołu, a jego tytuł to: Babe I'm Gonna Leave You. Twórcy trailera postanowili sięgnąć po mniej popularny kawałek, ale nie mniej energiczny, niż znane szerzej hity. Popis Jimmy'ego Page'a na gitarze nie został nie zauważony i naprawdę fajnie zgrywa się z kompozycją zwiastunu.

Thor: Ragnarok

Zapowiedź najnowszej odsłony superbohatera z młotem nie uniknęła odrobiny klasyki. Utwór Led Zeppelin to nieśmiertelne Immigrant Song, które być może słyszeliście już kilkukrotnie w innych trailerach oraz filmach. I nie tylko w oryginalnej wersji, gdyż kawałek doczekał się różnych - mniej lub bardziej udanych - przeróbek. Tutaj brzmi świetnie bez żadnych udziwnień, a mnie - jako fanowi Led Zeppelin - pozostaje się tylko cieszyć, że chcąc nie chcąc twórcy nakręcają nowych widzów i słuchaczy na Led Zeppelin. Zapytań "co to za muzyka w tle?" pod klipami nie brakuje.

Aktualizacja: moją uwagę zwrócono na łudząco podobny artykuł opublikowany jakiś czas temu na łamach GQ Magazine, gdzie również w kolejności chronologicznej zebrano najciekawsze zwiastuny z muzyką Led Zeppelin w tle - zespołu, którego jestem gigantycznym fanem od blisko 20 lat, co było przyczynkiem do stworzenia listy.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

filmytraileryzwiastuny