Ebook

Audioteka jak Storytel. Niebawem ruszy Lecton - ich własne "Spotify dla audiobooków"

Tomasz Popielarczyk
Audioteka jak Storytel. Niebawem ruszy Lecton - ich własne "Spotify dla audiobooków"
Reklama

Polacy coraz bardziej przekonują się do audiobooków. A platformy zajmujące się tworzeniem i sprzedażą tychże doskonale rozumieją ten trend. Już niebawem na rynku zadebiutuje nowa usługa Audioteki.

Kojarzycie aplikację Lecton? Od niedawna można ją pobierać z Google Play i AppStore. Audioteka przedstawiała ją jako agregator podcastów i faktycznie w tej roli sprawdzała się znakomicie. Obecnie w bazie znalazło się już ponad 2,5 tys. odcinków podcastów. Sam używam aplikacji od samego początku i jestem nią mile zaskoczony.

Reklama

Lecton to też audiobooki

Okazuje się jednak, że Lecton to coś innego - to platforma z abonamentem na audiobooki. Dotąd Audioteka już takową usługę oferowała - w jej ramach za 20 złotych otrzymywaliśmy co miesiąc jeden kupon na dowolnego audiobooka z jej oferty. Sam opłacam tę subskrypcję i jestem zadowolony - jedna książka do słuchania w miesiącu to dla mnie aż za dużo.


Teraz jednak serwis idzie drogą, którą przetarła platforma Storytel, z której korzysta już 0,5 mln użytkowników. Za 29,90 zł miesięcznie w Lecton również otrzymamy dostęp do bazy 2 tys. książek. Prawdopodobnie na starcie będzie to mniej niż w Storytel, ale z czasem różnice powinny się zatrzeć. Audioteka to dobrze znana marka w naszym regionie, która działa na tym rynku nie od dziś. Jestem przekonany, że szybko dogonią konkurencję. Aktualny indeks wszystkich treści dostępnych w bazie Lecton możecie znaleźć na ich stronie.

Informacje o uruchomieniu usługi abonamentowej już są dostępne w aplikacji Lecton. Widać, że twórcy uwijają się jak tylko mogą, bo zaliczyli pewien falstart.

Dostęp do tysięcy książek w abonamencie!

Na wczorajszej konferencji, na której zapowiedziano Play 360 mówiono o dostępnie do abonamentu Audioteki. Jak się okazało nie chodziło o ten dotychczasowy abonament, ale o nowy - z pełnym dostępem do tysięcy książek. I tutaj pojawiły się frustracje użytkowników, bo Play 360 już działa, ale Lecton jeszcze nie. Audioteka zapewnia, że robi co może, aby jak najszybciej wszystko ruszyło. Poza Play 360 abonament w Lecton opłacimy poprzez podpięcie karty płatniczej, z której regularnie ściągane będą środki, albo skorzystanie z PayPal (gdzie działa to na podobnej zasadzie, ale środki może ściągać z karty lub konta - zależnie, jak skonfigurujemy PayPala).


Sama aplikacja została w ciekawy sposób rozbudowana o nowe funkcje. Przede wszystkim pojawiła się integracja z Audioteką. Jeżeli zatem mamy już bazę audiobooków i chcemy przesiąść się na abonament w Lecton, możemy połączyć nasze konta. Wówczas biblioteczkę z Audioteki odsłuchamy z poziomu aplikacji Lecton. Niestety nie synchronizuje ona naszych postępów z Audioteką, co warto mieć na uwadze. Poza tym jednak działa doskonale - jak dla mnie nawet lepiej od Audioteki, której interfejs jest już mocno przestarzały i wymaga solidnej przebudowy.

Reklama

Audiobooki jak Spotify najwyraźniej cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Swoje stoisko na dopiero co zakończonych Warszawskich Targach Książki miał m.in. Storytel, który  chwali się, że średnio jego użytkownicy w ciągu roku przesłuchali 21 audiobooków. Najwięcej ich, co nie dziwi, mieszka w Warszawie. Co ciekawe, rekordzista w 2017 roku słuchał książek przez 4002 godziny, czyli prawie pół roku bez przerwy.

W formie audiobooków pojawia się coraz więcej książek. Niedawno swoją ofertę o ten format rozszerzył należący do Heliona Ebookpoint.pl. Na Storytel wybrane produkcje natomiast pojawiają się wcześniej niż ich drukowane pierwowzory. To tylko dowodzi, że książka słuchana ma się dobrze i prawdopodobnie będzie tylko zyskiwać na popularności.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama