Android

Aplikacja LastPass śledzi użytkowników na Androidzie. Czy jest się czego obawiać?

Konrad Kozłowski
Aplikacja LastPass śledzi użytkowników na Androidzie. Czy jest się czego obawiać?
34

Według najnowszego raportu aplikacja LastPass, jeden z najpopularniejszych menadżerów haseł, śledzi aktywność użytkownika w aplikacji na Androidzie.

Jako pierwszy o sprawie napisał serwis PhoneArena.com, który powołał się na raport na stronie firmy Exodus Privacy. Regularnie sprawdza ona zawartość aplikacji, a po jednej z ostatnich analiz okazało się, że aplikacja LastPass na Androida zawiera siedem trackerów. Zaufanie do usługi oraz aplikacji zajmujących się przechowywaniem i ochroną zestawu haseł są bardzo ważnymi i kruchymi elementami tego biznesu, dlatego zbyt szybko i pochopnie nie należy wyciągąć wniosków z tego znaleziska, ale zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę.

Trackery odkryte w aplikacji LastPass na Androida

Jak czytamy, obecność trackerów nie zawsze jest negatywnym odkryciem, jeśli chodzi o aplikacje i usługi, ponieważ ich twórcy mogą w ten sposób zbierać informacje o swoich użytkownikach, by ulepszać oferowane przez nich programy. W wielu sytuacjach mniejsze firmy polegają na możliwościach tych większych, a wśród oferujących odpowiednie narzędzia znajduje się m. in. Google.

Surprise: LastPass Android app tracks the hell out of its users

To właśnie z czterech trackerów firmy Google korzysta LastPass w swojej aplikacji, ale pochodzenie trójki pozostałych jest mniej oczywiste, bo nie są to nazwy, które przywodzą cokolwiek na myśl. Nazwy trackerów są dość wymowne: "analytics", "advertisement" oraz "profiling" sugerują, że dane zbierane są w celu analizy, targetowania reklam oraz profilowania użytkowników.

Wieści o takich praktykach zgrywają się z innymi mało optymistycznymi wiadomościami. LastPass ogłosił, że darmowi użytkownicy będą musieli ograniczyć korzystanie z usługi do zaledwie jednego urządzenia - smartfona lub komputera - co oczywiście jest dość dotkliwym ograniczeniem.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu