Samsung

Laptopy od Samsunga - jak wypadają na tle konkurencji?

Kamil Świtalski
Laptopy od Samsunga - jak wypadają na tle konkurencji?
12

Samsung to ogromna korporacja, która od lat w pocie czoła pracuje nad tym, by serwować innowacje w naszych życiach. Firma zaczynała na długo przed erą smarfonów, smart TV i internetu rzeczy. I choć od kilku lat próżno już w polskich sklepach szukać ich komputerów, to w tej kategorii koreański gigant również ma swoje zasługi. No i nie da się ukryć, że ich oferta wciąż jest wyjątkowo atrakcyjna — tym bardziej przykro, że nie można ich nabyć lokalnie.

o

Historia komputerów Samsunga sięga roku 1984 — wtedy po raz pierwszy gigant zaczął produkcję komputerów osobistych. Ale był to czas, w którym laptopy właściwie jeszcze nie istniały. W biznesie zaczęły one na dobre pojawiać się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia — i to właśnie wtedy Samsung zaczął dołączać do tego wyścigu. Pod koniec tamtej dekady firma zaczęła dość mocno inwestować w design — efektem czego była świetna klawiatura  Firma dołączyła do wyścigu w tej kategorii daaawno temu — bo już w 1996 roku. To wtedy pierwszy raz firma wprowadziła do sprzedaży swój laptop Samsung Sens 810, z motylkową zaokrągloną klawiaturą z charakterystyczną podziałką. Dziś wygląda on kosmicznie, a (znacznie) więcej pamięci operacyjnej ma... lodówka. Ale na tamte czasy konstrukcja ta robiła wrażenie. Zwróćcie też uwagi na tamtejsze ceny!

https://www.facebook.com/vintageadz/photos/a.1855293921391658/2039671232953925/?type=1&theater

j

Od wielu lat komputery Samsunga nie są już oficjalnie dystrybuowane w Europie — a szkoda. Przez to że firma miała coś do zaoferowania w każdej półce cenowej, laptopy Samsunga cieszyły się w Polsce sporą popularnością. Tak, głównie te tańsze — mimo wszystko to one napędzały rynek i kilka-kilkanaście lat temu wprowadzały wielu użytkowników do cyfrowych światów. Światów dla nich jeszcze kompletnie obcych, to wszystko działo się przed smartfonową i tabletową rewolucją.

Z perspektywy dzisiejszych modeli komputerów — Samsung R540 wypada... naprawdę średnio. Mam tu na myśli nie podzespoły, a wygląd urządzenia, który kilkanaście lat później wydaje się być ociężałą, wielką bryłą. Ale nie da się ukryć, że w okolicach swojej premiery (czyli w 2010 roku) był to jeden z komputerów uwielbiany przez użytkowników: matowe wykończenie, ciche chłodzenie, napędzany Intel HM55. Niestety — jak wiele komputerów z tamtych czasów, Samsung R540 przy wydajniejszej pracy oferował co najwyżej godzinę pracy na jednym ładowaniu...

Ale kilka lat wcześniej ulubieńcami publiczności były nie tylko duże laptopy — ale także ich malutkie wersje, nazywane netbookami. To urządzenia o niewielkich ekranach, które swego czasu były najbardziej przenośnymi komputerami: z nienagannym czasem pracy na jednym ładowaniu i całkiem nieźle sprawdzające się w pracach biurowych. I wśród modeli które skradły serca lokalnych użytkowników był niewątpliwie Samsung N150 — z matrycą 10,1", opcjonalnym modelem 3G i baterią działającą nawet do sześciu godzin na jednym ładowaniu!

Czym obecnie mogą konkurować laptopy od Samsunga z Lenovo, HP czy Huawei?

Obecnie w Polsce nie da się kupić laptopów od koreańskiego giganta — Samsung w 2014 wycofał się z europejskiego rynku komputerów. Ich komputery wciąż jednak dystrybuowane są na innych rynkach, a jak na firmę z tradycjami przystało: Samsung doskonale zna się na swojej pracy. Ich nowoczesne komputery to ine tylko przepiękne konstrukcje które przykuwają wzrok z daleka (i nie potrzebne są żadne naklejki na komputer, by zamaskować ich wygląd) — ale też korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych. Składają się na nie podzespoły od najlepszych producentów. Ich oferta podzielona jest na kilka kategorii: Samsung Odyssey to laptopy kierowane ku graczom, Samsung Notebook 7 — dla wszystkich oczekujących wygodnego dostępu do multimediów. Nie zabrakło też klasy premium — tej szukać należy w linii Notebook 9, urządzeń wyjątkowo lekkich i gotowych na każdą sytuację. Składanych w rozmaitych konfiguracjach, z dedykowanymi stylusami i dotykowymi ekranami, z których korzysta się wyjątkowo wygodnie.

I choć laptopy Samsunga to cała gama modeli z systemem Windows 10 — to producent ma w swojej ofercie także pakiet Chromebooków. Jest w czym wybierać —jeżeli więc tylko będziecie mieć okazję nabyć ich komputer, poważnie rozważcie tę ofertę! Podobnie jak Lenovo, HP i Huawei — mają w swojej ofercie cały pakiet świetnych urządzeń na każdą kieszeń — wszyscy odbiorcy powinni więc znaleźć tam coś dla siebie. W żadnym miejscu nie ustępują konkurencji — a dzięki bogatej ofercie, użytkownicy mogą wybrać ofertę skrojoną pod swoje wymagania i oczekiwania. Zarówno pod względem możliwości, technikaliów, jak i designu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu