Felietony

[Od Czytelnika] Landmark - rewolucja w świecie sandboxów

Adam Jesionkiewicz
[Od Czytelnika] Landmark - rewolucja w świecie sandboxów
4

Landmark to gra nie wątpliwie warta uwagi. Jest to sandbox MMO, który opiera się na budowaniu. Nie jest on ograniczony do dużych sześcianów, jak Minecraft i jego niezliczone klony. Wykorzystuje małe, gładkie woksele, z których można zbudować niemal wszystko. Gra jest ciągle w fazie rozwoju, obecnie...

Landmark to gra nie wątpliwie warta uwagi. Jest to sandbox MMO, który opiera się na budowaniu. Nie jest on ograniczony do dużych sześcianów, jak Minecraft i jego niezliczone klony. Wykorzystuje małe, gładkie woksele, z których można zbudować niemal wszystko. Gra jest ciągle w fazie rozwoju, obecnie trwa zamknięta beta.

Pogromca Minecrafta

Na ten moment budowanie ogranicza się do obszarów, które można zająć. Narzędzia budowania są niezwykle potężne i można nimi zbudować skomplikowane struktury, które na myśl przyprowadzą "to są woksele, naprawdę?". Gra opiera się na silniku Voxel Farm, projekcie, który zaczął jako niezależny silnik. Woksele nie ograniczają się do sześcianów, mogą mieć różne kształty. Można je nawet wygładzać. To one są motorem napędowym tej gry.

Oczywiście, by coś zbudować, trzeba najpierw zebrać surowce. Gra posiada prosty system rzemiosła, w którym można tworzyć narzędzia, oraz przedmioty pomocnicze i dekoracyjne. Z postępem nad narzędziami, gracz pozyskuje surowce coraz szybciej.

Jest co robić

Oprócz zwykłego budowania i kopania jest... zwiedzanie. W grze jest tysiące budowli zbudowanych przez innych graczy, w znalezieniu ich pomaga galeria dostępna w grze. Jest na co popatrzeć. Oprócz tego jest zręcznościowy system walki PvP. Pojedynki oczywiście rozgrywają się na arenach stworzonych przez graczy.

Ponieważ jest to MMO, gracze sami organizują różne wydarzenia. Warto w nich uczestniczyć!

Oprawa audiowizuanla

Gra ma przyjemną grafikę o bajkowej stylistyce. Można zaobserwować porządnie wykonane modele i tekstury, a także nowoczesny efekty post-processingu. Najlepiej ona prezentuje się przy budowlach. Oprawa dźwiękowa także jest przyjemna. Efekty dźwiękowe są dobrze wykonane, a muzyka, którą skomponował legendarny kompozytor Jeremy Soule, ładnie wpada w ucho.

Free to play?

Na razie gra jest zamknięta, ale w przyszłości przechodzi w model free to play. Można się bać mikropłatności, ale nie są one przesadzone. Oferują one kilka pomocniczych rzeczy, jak surowce, jednak nie są one niezbędne do rozwoju i można samemu je zdobyć bez większego problemu. Głównym elementem sklepu są struktury do budowli z Player Studio, które gracze tworzą i mogą na nich zarabiać.

Przyszłość

Landmark jest podstawą dla gry Everquest Next, to znaczy gracze testują tu systemy, które przejdą do tego rewolucyjnego MMORPG. Organizowane są także konkursy na architekturę. Gracze tworzą budowle, które mają szansę przejść do gry EQN. Jednak Landmark wciąż będzie samodzielną grą i będzie można w nią grać niezależnie od Everquest Next.

Relacje graczy i twórców są bardzo bliskie. Deweloperzy przyjmują do serca opinie graczy i często nawet komunikują się z nimi. Twórcy sami przyznali, jak zaskoczyło ich, jaki potencjał gracze odkryli w budowaniu. W grze zapowiedziane są różne systemy. W najbliższej przyszłości czekają NPC, napędzani przez silnik Storybricks (kolejna rewolucja w MMO), co prowadzi do wprowadzenia PvE a także "lochów" tworzonych przez graczy.

Jaskinie będą gruntownie przebudowane, także to czeka wyspy. Wprowadzony zostanie nowy system rzemiosła i kreacji postaci. Będzie także fizyka (woksele będzie obowiązywać grawitacja!) oraz dynamiczna woda. Gra zbliża się do otwartej bety.

Jak zagrać?

Do gry można się dostać kupując founder's pack (~60zł). Można też wykorzystać 7-dniowe klucze (łatwo jest je zdobyć), lub spróbować szczęścia w giveawayach. Najlepiej jest użyć tygodniowego klucza, by przekonać się, jak chodzi u ciebie gra. Od otwartej bety gra będzie całkowicie darmowa.

Wymagania są dość wysokie, potrzeby jest system 64-bitowy (na 32 nie pójdzie), gra jest nie dokońca zoptymizowana, jest dużo błędów. Jednak trzeba mieć na uwadze, że to jest zamknięta beta i ciągle się rozwija.

Podsumowanie

Landmark jest grą, której warto poświęcić uwagę. Na pewno nie jest to typowe MMO. Warto w nią zagrać, można nieźle się bawić. Więcej informacji na temat samej gry znajdziecie na stronie gry - https://www.landmarkthegame.com/home.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

OdCzytelnika