Felietony

Lamborghini i NVIDIA tworzą samochód z Androidem

Marcin Kamiński
Lamborghini i NVIDIA tworzą samochód z Androidem
4

Znany producent procesorów graficznych powołuje do życia specjalny oddział i wkracza na rynek motoryzacyjny. NVIDIA Automotive podczas tegorocznej edycji targów CES zapowiedziało rozwiązania dedykowane do branży samochodowej. Na przykładzie pojazdów takich marek jak Lamborghini, Audi i Tesla zapreze...

Znany producent procesorów graficznych powołuje do życia specjalny oddział i wkracza na rynek motoryzacyjny. NVIDIA Automotive podczas tegorocznej edycji targów CES zapowiedziało rozwiązania dedykowane do branży samochodowej. Na przykładzie pojazdów takich marek jak Lamborghini, Audi i Tesla zaprezentowano: systemy zapewniające dostęp do multimediów, nawigacji opartej na Google Maps lub Google Earth, kamer noktowizyjnych, a nawet opcji sterowania podstawowymi funkcjami samochodu.

Po firmie Microsoft, która od lat współpracuje z producentami samochodów z całego świata, także NVIDIA planuje wprowadzić swoje produkty na ten segment rynku. Znana dotychczas głównie z produkcji procesorów graficznych spółka wystawiła w trakcie targów CES trzy modele samochodów z zamontowanymi komponentami własnej produkcji. Najbardziej rzucającym się w oczy bolidem na stoisku był z pewnością biały Aventador sygnowany logiem włoskiej marki Lamborghini. Zamontowany w kokpicie dotykowy ekran docelowo obsługiwać ma system Android, dając tym samym kierowcom tego ekstremalnie sportowego modelu samochodu dostęp do multimediów oraz opcji nawigacji, bazującej na pobieranych na bieżąco z internetu Google Maps.

Kolejny pokaz technologii opracowanej przez NVIDIA Automotive zobaczyć mogliśmy w ekskluzywnej limuzynie Audi A7. Tutaj pokazano już nawigację w pełnym 3D, wspomaganą przez internetowe mapy Google Earth. Intersującym dodatkiem są kamery pozwalające na bezpieczne prowadzenie w nocy. Jak zapowiedział przedstawiciel firmy NVIDIA, procesor Tegra 3 znany z ostatnich tabletów z Androidem montowany będzie w nowych modelach samochodów marki Audi.

W egzotycznym i elektrycznym samochodzie Tesla Model S marka NVIDIA zamontowała gigantyczny, bo aż 17-calowy ekran dotykowy. Tutaj do dyspozycji użytkownika oddane zostają już nie tylko funkcje odtwarzania multimediów czy nawigacja, lecz także dostęp do podstawowych funkcji pojazdu, jak sterowanie klimatyzacją, szyberdachem czy zamkami w drzwiach. Cały system działa w oparciu o dwa procesory Tegra, wyprodukowane przez NVIDIA.

Jak widać ostatnio coraz częściej granice świata komputerów i samochodów zacierają się – czy chcemy tego czy nie. Trzeba jednak przyznać, że zapowiadane przez NVIDIA rozwiązania są o wiele bardziej przydatne niż ostatnia integracja Mercedesa z Facebookiem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu