Felietony

Ładowanie baterii notebooka poprzez pisanie na klawiaturze - Bliżej niż myślisz

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Ładowanie baterii notebooka poprzez pisanie na klawiaturze - Bliżej niż myślisz
Reklama

Czas na powtórkę z fizyki. Dzisiaj zjawisko piezoelektryczne, które jak się okazje, może wkrótce stać się kluczowym elementem alternatywnego systemu ł...

Czas na powtórkę z fizyki. Dzisiaj zjawisko piezoelektryczne, które jak się okazje, może wkrótce stać się kluczowym elementem alternatywnego systemu ładowania baterii, na przykład w telefonach komórkowych lub komputerach przenośnych, takich jak net/notebooki. W niniejszym wpisie skupimy się na tych drugich. Wydaje się, że właśnie w nich, w najbliższych latach może dokonać się pewna mała rewolucja.
Reklama

Na początek, przypomnijmy sobie czym jest zjawisko piezoelektryczne. Otóż jest to zjawisko dotyczące pewnych typów materiałów, które (w dużym uproszczeniu) pod wpływem nacisku i deformacji wytwarzają ładunek elektryczny. Zjawisko odkryto już w XIX wieku, ale dopiero niedawne badania pozwalają mieć nadzieję, że za kilka lat materiały piezoelektryczne pozwolą wydłużyć czas pracy na baterii w popularnej elektronice.

Australijscy naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologi w Melbourne opracowali metodę określenia potencjału elektrycznego, bardzo cienkiej warstwy materiału piezoelektrycznego. Dzięki tej metodzie, w przyszłości możliwe będzie produkowanie notebooków, których bateria będzie doładowywała się w trakcie pracy. Dodatkowa energia byłaby generowana przez naciskanie klawiszy.

Ciekawa koncepcja, prawda? Nie byłem orłem z fizyki, dlatego przyznaję, że nie spodziewałem się, aby piezoelektryki były zdolne wytworzyć wystarczająco dużo energii do zasilenia komputera przenośnego. Australijczycy twierdzą nawet, że opisane rozwiązanie mogłoby uczynić komputer samowystarczalnym i uniezależnić go od gniazdka elektrycznego oraz konieczności ładowania.

Jestem jednak sceptyczny w tej kwestii. Komputery samodzielnie ładujące swoją baterię nie są nową koncepcją. Dotychczas pomysł ten nigdy nie stał się rzeczywistością. Piezoelektryki mają szansę zbliżyć nas do tej koncepcji. Nie sądzę jednak, żeby stworzenie niezależnego energetycznie komputera było w najbliższym czasie możliwe. Szybciej spodziewam się, że piezoelektryki mogą wydłużyć czas pracy na baterii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama