Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Steam

Laboratoria Steam. Eksperymentalne rozwiązania dla graczy

PK
Piotr Kurek
18

Valve poinformowało o uruchomieniu specjalnej platformy z eksperymentalnymi dodatki ułatwiającymi użytkownikom dotarcie do gier, które mogą się im spodobać. Poznajcie Laboratoria Steam.

Pracownicy Steam tworzą za kulisami miliony eksperymentalnych funkcji o nazwach takich jak System rekomendacji Peabody czy Zorganizuj swoją bibliotekę Steam za pomocą kodu Morse'a. Po raz pierwszy wszystkie te eksperymentalne projekty trafią do jednego miejsca, czyli tzw. laboratoriów Steam, gdzie można się z nimi zapoznać, przekazać swoją opinię na temat tego, czy są przydatne – a jeżeli tak, to opisać kierunek, w jakim powinien pójść ich rozwój.

— takim wstępem witają nas Laboratoria Steam.

Po zapowiedziach nowego wyglądu sklepu i aplikacji, przychodzi pora na coś innego — eksperymentalne dodatki. Inicjatywa Valve ma pozwolić użytkownikom platformy na skorzystanie z nowych, niedostępnych wcześniej rozwiązań, które mają im pomóc w dotarciu do nowych, nieodkrytych wcześniej gier.

Zobacz też: Steam się zmienia. Valve zapowiada nowy wygląd aplikacji

I choć wstęp mówił o pracach nad milionami rozmaitych funkcji, w chwili obecnej Valve w ramach swoich Laboratoriów Steam udostępnia trzy eksperymentalne dodatki:

Mikrozwiastuny

Sześciosekundowe zwiastuny gier umieszczone na jednej, przejrzystej stronie oferującej dostęp do wielu kategorii i kilku sposobów ich wyświetlania. W zależności od wybranego eksperymentu możecie oglądać zapowiedzi pojedynczo (po najechaniu myszką), w rzędach lub podczas przewijania strony. Kolekcję zwiastunów gier znajdziecie na stronie mikrozwiastuny Steam.

Interaktywny doradca

Dzięki uczeniu maszynowemu wirtualny doradca przejrzy najczęściej grane przez was gry i przygotuje listę rekomendacji, które według algorytmów i sztucznej inteligencji, przypadną Wam do gustu. Propozycje tytułów będą się zmieniać z uwzględnieniem dodatkowych opcji. To między innymi określenie, jak bardzo popularne mają być te gry, w jakim przedziale czasowym zostały wydane i jaki reprezentują gatunek. Można więc dowiedzieć się jakie strzelanki niszowe wydane w ostatnich 10 latach będą dla Was idealne. Rekomendacje znajdziecie na stronach Interaktywnego doradcy Steam.

Automatyczne widowisko

Półgodzinne materiały poświęcone najnowszym tytułom na Steam są generowane automatycznie przy wykorzystaniu specjalnego bota. W przyszłości Valve chciałoby by tego typu prezentacje tworzone były bez ingerencji człowieka, co pozwoli na częste transmisje bez konieczności nadzorowania całego procesu. Pierwsze, wygenerowane 9 lipca wideo, znajdziecie na stronach Automatycznego widowiska.

Trzeba przyznać, że w chwili obecnej te eksperymenty nie robią większego wrażenie, jednak mam nadzieję, że z czasem Valve przygotuje na tyle ciekawe rozwiązania, że pojawią się w nowej wersji aplikacji, której testy beta powinny rozpocząć się jeszcze w te wakacje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: