Steam

Steam się zmienia. Valve zapowiada nowy wygląd aplikacji

PK
Piotr Kurek
15

O wyglądzie aplikacji Steam można pisać dużo i to niekoniecznie w superlatywach. Valve zapowiedziało dziś odświeżenie swojego najważniejszego narzędzia, a przedstawione zmiany wyglądają obiecująco.

Steam na Windowsa i macOS wygląda niemal identycznie i na obu systemach nie prezentuje się szczególnie estetycznie. Głównie za sprawą dość archaicznego, jak na te czasy, interfejsu i masy ukrytych głęboko opcji, z których skorzystają tylko ci, którzy wiedzą gdzie ich szukać. Wprowadzenie zmian kosmetycznych do takiego molocha nie jest wcale takie proste, jednak Valve nie zamierza wiecznie trwać w obecnie prezentowanym wyglądzie. Dziś firma zapowiedziała, że pracuje nad usprawnieniem interfejsu, jednak zamierza robić to we własnym tempie i wprowadzać zmiany stopniowo.

Na trwającej właśnie konferencji Game Developers Conference, na której poznaliśmy miedzy innymi projekt Google Stadia, swoją prezentacje miało także Valve — twórcy między innymi platformy Steam, z której codziennie korzystają miliony graczy na całym świecie. Alden Kroll, główny projektant platformy, zapowiedział, jakie zmiany w najbliższym czasie trafią do aplikacji. Na pierwszy ogień idzie Biblioteka — czyli dział, z którego najczęściej korzystają gracze. To tu znajdziemy wszystkie zakupione na Steam gry wraz z informacjami na ich temat, nowymi aktualizacjami, osiągnięciami, czy odnośnikami do społeczności.

Zobacz też: Steam to najlepsze, co przytrafiło się rynkowi gier PC

Odświeżona kategoria ma być wygodniejsza i prostsza w nawigowaniu, a co najważniejsze — czytelniejsza. Na zamieszczonym powyżej obrazu widać między innymi nowe kategorie: ostatnio uruchomione, ostatnio zaktualizowane, czy listę wszystkich gier w postaci okładek w formie kafelków przywołujących na myśl rozwiązania z Netfliksa. Do tego dochodzą informacje o dostępnych i grających w tym momencie znajomych. Z lewej strony mamy dodatkowe sortowanie i niestandardowe filtrowanie gier pozwalające na jeszcze szybsze dotarcie do interesujących nas pozycji.

Nowością jest też nowa zakładka — Wydarzenia (Events). To tu znajdziemy informacje o nowych grach, aktualizacjach, czy specjalnych wydarzeniach zachęcających graczy do wzięcia w nich udziału. Do tego dochodzą powiadomienia korzystające z dostępu do kalendarza, czy współpracujące z aplikacją mobilną.

Kiedy nowy Steam?

Na nowy wygląd aplikacji Steam będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Testy beta nowego interfejsu Biblioteki i Wydarzeń rozpoczną się najprawdopodobniej w lecie. Pełne wdrożenie zmian w interfejsie powinno się skończyć tej jesieni.

Źródło: gameinformer

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: