Moje przemyślenia

Kwiatek wyśle ci informacje na Facebooka, że musisz go podlać! Oto zwycięzca Facebook Developers World HACK

GM
Grzegorz Marczak
3

Właśnie wróciłem z Facebookowej imprezy Facebook Developers World HACK - Warsaw na której miałem przyjemność oceniać projekty powstałe podczas 6 godzinnej pracy. Bycie w jury pierwszej imprezy Facebooka w Polsce to dla AW nie lada wyróżnienie dlatego mam zamiar się nim chwalić :) Zresztą jeszcze prz...

Właśnie wróciłem z Facebookowej imprezy Facebook Developers World HACK - Warsaw na której miałem przyjemność oceniać projekty powstałe podczas 6 godzinnej pracy. Bycie w jury pierwszej imprezy Facebooka w Polsce to dla AW nie lada wyróżnienie dlatego mam zamiar się nim chwalić :) Zresztą jeszcze przed imprezą rekomendowałem Facebookowi partnerów API z Polski, którzy mogliby dołączyć do tej imprezy.

No ale do rzeczy. Pierwsze miejsca jako najlepsza aplikacja imprezy zdobył projekt Flower Power. Jest to też zwycięzca kategorii Open Graph.

Flower Power to hack w którym łączymy świat onlinowy i offlionowy. Dzięki zamontowanemu w doniczkach naszych kwiatków czujnikowi dostaniemy na Facebooka informacje o tym, że należy je podlać bo spada poziom wilgotności :) Aplikacja w chwili pokazu działała (a mieli na to tylko 6 godzin) i ładnie na wykresie mogliśmy obserwować wzrost zawilgocenia ziemi w momencie podlewania kwiatka. Sprytne i zabawne ale tak naprawdę pokazujące co można zrobić wykorzystując czujniki + integracje z FB.

Pierwsze miejsce w kategorii aplikacje mobilne zajął zespół off time, który przygotował aplikacje mobilną odcinającą nas od wszelkiej komunikacji również Facebooka. Najbardziej zakręcone było jednak to, że status o tym że przechodzimy w off line był publikowany na Facebooku. Dodatkowo były też elementy grywalizacji i tablica pokazująca którzy z naszych znajomych byli najdłużej off line.

W kategorii gry zwycięzcą został projekt Friends Quiz czyli quizy. Nasi znajomi bawią się w quizy na temat wiedzy o swoich znajomych. Aplikacja pyta na przykład o miejsce urodzenia znajomego, rok urodzenia itp. W odpowiedzi mamy jedną dobrą informacje pobraną z Facebooka i trzy informacje nie prawdziwe. Do tego jeszcze integracja z Twilio pozwalająca na wysyłanie informacji głosowych i mam całkiem zgrabne narzędzie które można rozbudowywać w różnych kierunkach.

To wszystko co widzieliśmy i ocenialiśmy zrobione było w zaledwie 6 godzin co nawet jak na takie imprezy jest bardzo mało. Na koniec wspomnę jeszcze o aplikacji która moim zdaniem wzbudziła najwięcej zdrowego śmiechu czyli " take my drunk ass home". Program ma tylko jedną funkcję, duży czerwony guzik który naciskamy w momencie kiedy jesteśmy w takim stanie iż nie trafimy bez pomocy do domu. Po naciśnięciu informacje o naszych kłopotach i lokalizacji dostają nasi znajomi, dzięki czemu nasz "ass" jest uratowany. Dodatkową funkcją ma być natomiast robienie zdjęcia podczas naciskania czerwonego guzika, oraz oczywiście wysyłanie go na Facebooka :) Widzicie, że było wesoło :)

Na koniec podkreślę to co napisał Jan - potrzebujemy takich imprez w Polsce. Niezależnie od tego, że nie zawsze projekty tworzone przez 6 godzin są to gotowe aplikacje czy też ambitne programy zmieniające świat. Warto pokazywać, że mamy dobrych developerów. Warto zapraszać duże firmy do organizowania takich imprez w Polsce bo to się później zwróci na różne sposoby.

Ps. Mam też ciekawy wywiad z polskim developerem który pracuje już 3 rok w Facebooku. Wiele ciekawostek, ale zostawię to już na jutro :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebook