Witajcie. Od jakiegoś czasu, wielu znajomych wypytuje się mnie o to, jaki telefon sobie kupić, mając na zakup około 500 - 600 złotych. Jak wiemy, smar...
Kupujemy jak najlepszego smartfona do 600 złotych część 1
Fan mobilnych okienek, technologii internetowych o...
Witajcie. Od jakiegoś czasu, wielu znajomych wypytuje się mnie o to, jaki telefon sobie kupić, mając na zakup około 500 - 600 złotych. Jak wiemy, smartfonów jest wiele, platform mobilnych jest kilka, a wybór najlepszego sprzętu za tak niską cenę jest naprawdę trudny, tak więc, postanowiłem przedstawić wam parę urządzeń wartych uwagi.
Z racji niskiego budżetu, skupimy się na wyborze smartfona nowego, bądź używanego w dobrym stanie wizualnym, który nadal pracuje bardzo wydajnie i posłuży nam maksymalnie około dwóch lat (co jest standardowym czasem zmieniania smartfonów w ogóle użytkowników). W dzisiejszym artykule będzie parę urządzeń z Androidem, parę z Windows Phone, poszukamy taniego iPhone oraz BlackBerry z systemem OS 10. Cykl będzie mieć trzy odcinki, a każdy z nich pokaże wam 6 urządzeń, co da nam w sumie 18 smartfonów wartych waszej uwagi. Cykl będzie publikowany w czwartek, a jego ostatni odcinek przewiduje 4-ego lipca - tak, abyście przed wypłatą zdecydowali, na co chcecie wydać swoje ciężko zarobione pieniądze. Zaczynajmy!
Moto G
Pierwszym smartfonem, który dzisiaj wam polecę jest Moto G. Jest to bardzo dobry smartfon ze średniej półki, który za sprawą najnowszej wersji Androida - 4.4 KitKat i procesora Qualcomm Snapdragon 400 działa naprawdę sprawnie.
Smartfon Motoroli swoim wyglądem przypomina minimalistyczne, lekko łukowate Nexusy i jest to dobry trop, ponieważ telefon ten (wraz z Moto X) powstał w czasie, gdy Motorola należała do Google. Moto G pracuje na czystej wersji oprogramowania Google, do którego dołożone jest zaledwie parę dodatkowych aplikacji producenta.
Jego cena to równe 600 złotych za nowy telefon i jest moim zdaniem bardzo adekwatną kwotą do otrzymanego sprzętu. Smartfon jest dobrze wykonany, pracuje bardzo wydajnie pomimo 1 GB pamięci operacyjnej RAM (czysta wersja oprogramowania nie "pożera" gigantycznych ilości pamięci) i budżetowego procesora Qualcomma, który w tym smartfonie radzi sobie bardzo dobrze. Zdjęcia wykonywane Moto G przez moich znajomych są dobrej jakości, a sam ekran jest przez nich bardzo mocno doceniany. Każdy użytkownik Moto G zachwala sobie jakość rozmów przeprowadzanych za pomocą tego smartfona - jeżeli im wierzyć, telefon można polecić każdemu, kto koniecznie chce stać się użytkownikiem Androida.
Nokia Lumia 630
Dobry, nowy telefon do 500 złotych? Tylko Lumia 630. Moim zdaniem, jest to jedna z największych ciekawostek tego roku, smartfon z Windows Phone 8.1 za niską cenę z tak dobrym wykonaniem jest godnym konkurentem Moto G (posiadając ten sam procesor), choć w paru kwestiach przegrywając ze smartfonem Motoroli.
Przede wszystkim, gigantycznymi plusami wczoraj recenzowanej przeze mnie Lumii 630 jest jej fenomenalne wykonanie, długa praca na jednym cyklu ładowania oraz dwa sloty na karty SIM. Niestety, jakość wyświetlanego obrazu nie należy do najlepszych, smartfonowi brak wsparcia dla technologii 4G LTE oraz spustu aparatu, który moim zdaniem był jednym z najlepszych "przymusów" Microsoftu na producentów sprzętu z ich systemem.
Korzystając z tego smartfona naprawdę trudno wyczuć jakiekolwiek spowolnienia, a liczba aplikacji w Windows Phone Store jest coraz większa, przy czym najbardziej popularne aplikacje już tu są, a jeżeli nie - znajdziecie dziesiątki alternatywnych klientów poszukiwanych przez nas usług, takich jak Feedly, Pocket, czy SnapChat.
Blackberry q5
Jednym z najciekawszym urządzeniem Blackberry, mającym być próbą wskrzeszenia niegdyś popularnej marki jest model Q5, będący tanim smartfonem nawiązujących do klasycznych urządzeń RIM. Za nowy egzemplarz modelu Q5 przyjdzie wam zapłacić około 750 złotych, jednak dzisiaj przeglądając Allegro, odnalazłem używaną Q5-tkę w dobrym stanie za 600 złotych oraz za 540 PLN z rysami na ekranie dotykowym i myślę, że na innych serwisach aukcyjnych znajdziecie ten model w bardzo podobnych cenach.
Niewątpliwymi zaletami tego smartfona jest dobre wykonanie, bardzo wygodna, klasyczna klawiatura fizyczna, ekran dobrej jakości oraz wydajny system Blackberry OS 10. Moim zdaniem, Kanadyjczykom bardzo dobrze udało się połączyć gesty interfejsu graficznego wraz z klawiaturą fizyczną smartfona, dzięki czemu na telefonie w bardzo wygodny i szybki sposób można "klepać" wiadomości na Facebooku, e-maile, SMS-y, tweety i temu podobne sztuczki oparte wokół wielkiego szamańskiego tworu, zwanego przez najstarszych górali internetem.
Przez dłuższy czas sam chciałem stać się posiadaczem tego telefonu, jednak nigdy nie miałem okazji korzystać z niego na tyle długo, aby przekonać się do nowego systemu Blackberry, jak i do samych urządzeń tej firmy.
iPhone 4
iPhone 4 jest dosyć starym urządzeniem Apple, które parę tygodni temu zostało oficjalnie odcięte od kolejnych aktualizacji oprogramowania w postaci iOS8 i wyższych wersji systemu mobilnego korporacji z Kalifornii. Model 4(G) był przełomowym urządzeniem korporacji, zrywającym z klasycznym, owalnym, plastikowym designem, porzucając go na rzecz aluminiowej ramki i szklanego frontu i tyłu urządzenia.
Zaletami tego bardzo kontrowersyjnego modelu iPhone jest bardzo dobre wykonanie, fenomenalny ekran Retina, bardzo dobry aparat fotograficzny, dobra wydajność urządzenia (iOS 7.1) i wszystkie dobrodziejstwa systemu iOS. Niestety, telefon ten nie uzyska już żadnej aktualizacji oprogramowania, co nie oznacza, że przez dłuższy czas nie będzie wspierany przez programistów, tworzących gry i aplikacje również dla tego bardzo popularnego modelu.
- Nie mam zasięgu
- Źle trzymasz
Zapewne każdy z was kojarzy kontrowersje dotyczące źle zaprojektowanej obudowie, która przy "odpowiednim" trzymaniu smartfona, potrafiła w pełni zagłuszyć wszelkie fale GSM. Ten drobny mankament był powodem przerwania dziesiątek tysięcy rozmów, a to dlatego, że przypadkowa zmiana chwytu urządzenia skutecznie tłumiła zasięg sieci komórkowej. iPhone 4 w dobrym stanie kupicie już za około 560-600 złotych, jednak pamiętajcie, aby nie kupić zbanowanego lub zablokowanego (simlock) telefonu, ponieważ w pierwszym przypadku, telefonu nie da się odblokować bez znajomości Apple ID i hasła poprzedniego użytkownika telefonu, a w drugim, koszt permanentnego zdjęcia simlocka jest bardzo wysoki.
HTC One X
Niegdyś flagowy model HTC - One X, jest bardzo dobrym telefonem z procesorem Nvidia Tegra III, zaopatrzonym w aparat o matrycy 8 Mpx, robiący zdjęcia bardzo dobrej jakości. Jest to telefon, na który "chorowałem" bardzo długo i niestety, nie udało mi się go zakupić.
Największymi zaletami tego smarfona jest jego aparat, ponad przeciętne wykonanie, ekran o bardzo dobrej jakości wyświetlanego obrazu oraz sam dźwięk multimediów. Przez dłuższy czas chciałem się stać posiadaczem tego urządzenia, a sentyment, jakim do niego pałam nadal podpowiada mi, abym stał się jego posiadaczem. Co prawda, ostatnia wersja oficjalnego oprogramowania dla tego telefonu to Android 4.2 z nakładką Sense 5, jednak społeczność forum XDA zadbała o to, aby One X mógł działać pod kontrolą Androida 4.4 za sprawą modyfikacji CyanogenMod.
Nowego fabrycznie HTC One X kupicie już za ok. 540 złotych i moim zdaniem, jest to bardzo dobra inwestycja, choć należy pamiętać, że osiągi baterii w tym modelu nie są powalające, a sam tył telefonu bardzo lubi się nagrzewać.
Motorola (droid) RAZR
Ileż ja recenzji oglądałem, ileż ja zdjęć widziałem i ile ja razy Motorolę RAZR zachwalałem! Motorola (Droid) RAZR jest moim zdaniem jednym z najładniejszych smartfonów jakie kiedykolwiek powstały (zaraz po HTC Droid Incredible 4G i HTC One X), który w niemal stu procentach pokrywa swój wygląd z interfejsem użytkownika, który sam z siebie jest dziełem sztuki.
Motorola RAZR została wydana w wielu wariantach, a w naszym kraju możemy stać się posiadaczem trzech z nich - wersji z procesorem Intel Atom, klasycznej Motoroli RAZR oraz Motoroli RAZR Maxxx z powiększonym ogniwem baterii.
Gigantycznym plusem tego urządzenia jest jego niecodzienny wygląd oraz płynna praca systemu. Telefon nie jest już wspierany od jakiegoś czasu, jednak wszechobecna społeczność forum XDA nadal wspiera ten model, a w tej chwili, najnowszą wersją CyanogenModa (nieoficjalnego) na Motoroli RAZR jest wersja oparta o Androida KitKat. Motorolę RAZR kupicie już za 600 złotych, obojętnie na którą wersję tego modelu się zdecydujecie, choć muszę wam przypomnieć, że Motorola Razr i (z procesorem Intel Atom) posiada najsłabsze wsparcie ze strony społeczności, dlatego też oprogramowanie nowsze od ostatniego oficjalnego nie jest w pełni sprawne na telefonie z procesorem Intela.
Z mojej strony to wszystko, mam nadzieję, że dzisiaj rozpoczęty cykl pomoże wam wybrać dobrego smartfona do 600 złotych, przy czym sam odświeżę sobie wiedzę na temat paru urządzeń sprzed roku-dwóch lat - przyjemne z pożytecznym.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu