Artykuł sponsorowany

Kupno samochodu – rejestracja i ubezpieczenie OC. O czym jeszcze należy pamiętać?

Redakcja Antyweb
Kupno samochodu – rejestracja i ubezpieczenie OC. O czym jeszcze należy pamiętać?
0

Jeśli kupiłeś pojazd, to musisz dopełnić kilku formalności. Zastanawiasz się, co się dzieje z ubezpieczeniem OC po sprzedaży auta? Czy musisz zawrzeć nową umowę, czy jednak możesz korzystać z ochrony, którą wykupił sprzedający? Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Obowiązki po zakupie pojazdu

Udało ci się kupić samochód? Zatem teraz musisz pamiętać o wywiązaniu się z pewnych obowiązków. W przypadku poszczególnych powinności należy przestrzegać konkretnych terminów. Oto, co musisz zrobić:

  • Zakup ubezpieczenia OC – taka konieczność pojawi się tylko wówczas, gdy pojazd sprzedającego był nieubezpieczony, ochrona się właśnie zakończyła lub nie chcesz korzystać z polisy OC sprzedającego. Zgodnie z prawem musi ci on obowiązkowo przekazać dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Ty decydujesz, czy będziesz korzystać z tej ochrony. Jeśli z pewnych powodów nie chcesz tego robić, to wówczas możesz złożyć wypowiedzenie towarzystwu ubezpieczeniowemu. Pamiętaj jednak o zawarciu nowej umowy tak, żeby nie dopuścić do przerwy w OC. Jeśli wypowiesz umowę, to sprzedający otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Jego obowiązkiem jest poinformowanie ubezpieczyciela, w czasie 14 dni od sprzedaży pojazdu, o tym, że zmienił on właściciela.
  • Zapłacenie podatku – kolejnym obowiązkiem kupującego pojazd jest zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych, czyli w skrócie PCC i złożenie deklaracji PCC-3. Należy to zrobić w ciągu 14 dni, licząc od dnia sprzedaży pojazdu. Podatek wynosi 2 proc. od wartości pojazdu. Nie oznacza to, że możesz się umówić ze zbywcą na wpisanie do umowy zaniżonej ceny auta, żebyś mógł zapłacić niższy podatek. Urzędu skarbowego nie interesuje ustalona pomiędzy wami kwota, lecz wartość rynkowa pojazdu określona w profesjonalnych katalogach. Jeśli zapłacisz zaniżony podatek, to najprawdopodobniej otrzymasz od urzędu skarbowego wezwanie do uregulowania daniny, zgodnie z faktyczną wartością auta. Co więcej, urząd skarbowy ma 5 lat na skontrolowanie twojego zgłoszenia. Co się stanie, jeśli nie zapłacisz podatku w terminie? Grzywna może wynosić od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku w Polsce. Oznacza to, że w 2020 jest to od 260 zł do 52 000.
  • Rejestracja pojazdu – trzecim obowiązkiem kupującego pojazd jest jego rejestracja we właściwym dla niego wydziale komunikacji. Na dopełnienie tej powinności masz 30 dni od przeniesienia prawa własności do pojazdu. Co się stanie, jeśli przekroczysz ten termin? Przed 2020 rokiem nie obowiązywały żadne kary, ale obecnie wynoszą one od 200 do 1 000 zł. Jeśli niedopatrzenie to przydarzyło ci się po raz pierwszy, to prawdopodobnie kara będzie najniższa z przewidzianych. W przypadku gdy będzie to kolejny raz, to możesz spodziewać się najwyższego wymiaru. Rejestracja pojazdu jest płatna i wymaga obecności wszystkich osób, które mają prawa do pojazdu, tzn. współwłaścicieli. Ewentualnie może to być jedna osoba upoważniona przez pozostałe. Żeby samochód został zarejestrowany, musi mieć ważne badania techniczne i zawartą umowę ubezpieczenia OC. W zależności od tego, jaki pojazd podlega rejestracji, potrzebne mogą być nieco inne dokumenty, ale zawsze będzie to wniosek, dokument potwierdzający własność, dowód rejestracyjny czy karta pojazdu (o ile ją wydano).

Po zakupie pojazdu powinieneś również pamiętać o jego odpowiednim przygotowaniu do jazdy. Zawsze warto wymienić olej i poszczególne filtry, nawet jeśli sprzedający twierdzi, że robił to niedawno. Czasami konieczne mogą być również inne działania, takie jak wymiana rozrządu. Te kwestie są nie mniej ważne od formalności po zakupie pojazdu. Dzięki temu ograniczysz ryzyko nagłej awarii auta.

-

Artykuł partnerski

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu